4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 41-42 Cevapları Semih Ofset Yayınları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Toplu Taşıma Araçları Metni Cevapları Sayfa 41, 42


Toplu Taşıma Araçları Metni Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 41-42 Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 41 Cevapları


Soru : Toplu taşıma araçlarını tercih etmek trafik yoğunluğunu nasıl etkiler?


Cevap :
Toplu taşıma araçlarını tercih etmek trafik yoğunluğunu azalması için önemli bir etkendir. Trafik yoğunluğunu azalması ile trafikte diğer araçların daha rahat hareket etmesi sağlanmış olur. Ayrıca enerji ve Zamandan tasarruf etmemizi sağlar özellikle büyük şehirlerde insanlar zamandan tasarruf etmek için toplu taşıma araçlarını tercih etmektedirler.


Soru : Trafik kazaları ile trafik yoğunluğu arasında nasıl bir ilişki vardır? Tartışınız.


Cevap :
Trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yoğunluktan kaynaklı olarak trafik kazaları da oluşmaktadır.
Çünkü herkes bir yerlere zamanında gitmek için trafik kurallarını ihlal etmeye başlar bunun sonucunda kargaşa oluşur. Kargaşa sonucunda ise trafik kazalarından kaçınmak olanaksız hale gelir trafik yoğunluğunun olduğu yollar alabileceğinden fazla aracın gitmeye çalışmasından kaynaklanmaktadır.


Soru : 100 yolcuyu 1 tane belediye otobüsü taşıyabilirken, aynı sayıda yolcuyu taşımak için 4 yolcu taşıyan otomobilden 25 tane gerekmektedir. Aşağıdaki resimden yararlanarak toplu taşıma araçlarının trafik yoğunluğunun azaltılmasına etkisini açıklayınız.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 41-42 Cevapları Semih Ofset Yayınları
“4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Sayfa 41-42 Cevapları Semih Ofset Yayınları”

Cevap :
Toplu taşıma araçları Her insanın bir araç binip yola çıkmasında herkesin bir araca binerek tek bir araçta daha hızlı ve zamandan tasarruf sağlayarak gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayan önemli bir araçtır.
İnsanların toplu taşıma araçlarını kullanmadığını herkesin birer araç kullanarak gitmek istediği yere gitmeye çalıştığını düşünürsek yolun kapasitesinden fazla aracın yolda ilerlemeye çalışması trafiğin bir süre sonra tıkanması ve kazalara sebebiyet verecektir. Bu sonuçta maddi ve manevi kayıplar meydana gelir.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 42 Cevapları


Soru : Aşağıdaki fotoğraflarda görülen araçları, yolcu taşıma kapasiteleri, trafik yoğunluğu ve çevre kirliliğine etkileri yönünden karşılaştırınız.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 41-42 Cevapları Semih Ofset Yayınları
“4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 42 Cevapları”

Cevap :
Otomobiller kapasitelerinin  fazla olmadığı en fazla 4 kişinin yolculuk yapabildiği özel taşıtlardır.
Taşıtlardan çıkan egzoz dumanları hava kirliliğine sebep olurken metro uçak vapur gibi toplu taşıma araçları çok daha fazla insanların yolculuk yapabildiği zamandan ve enerjiden tasarruf yapabildiğimiz araçlardır. Metro hava kirliliğine daha az sebep olurken uçak ve vapur gibi toplu taşıma araçları çok daha fazla hava kirliliği oluşturur.


Soru : Trafik yoğunluğunun ve çevre kirliliğinin azalmasını isteyen kişi hangi ulaşım araçlarını tercih etmelidir? Tartışınız.


Cevap :
Trafik yoğunluğunu ve çevre kirliliğinin azalmasını isteyen kişiler ulaşım aracı olarak kendi özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelidirler. Toplu taşıma araçları zamandan ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlayan ulaşım araçlardır.


DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI


Soru : Trafik yoğunluğunun ve çevre kirliliğinin azalmasını isteyen kişi hangi ulaşım araçlarını tercih etmelidir? Tartışınız.


Cevap :
İnsanlar her zaman trafik yoğunluğundan ve çevre kirliliğinden şikayetçi değiller temiz çevre trafik olmadığı bir şehir tüm insanların yaşamak istediği yerdir. Bunları sağlamanın en iyi yöntemi toplu taşıma araçlarına kullanmak ve de bu taşıma araçlarını kullanmaya teşvik etmektir.


SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK


Soru : Trafik güvenliğinin sağlanması için yolcuların uyması gereken kuralları araştırınız.


Cevap :
Trafik güvenliğini sağlamak amacıyla yolcular araçlar durmadan araca binmemeli veya inmemelidir.
Araca bindiğimizde emniyet kemerini takmalı ayakta yolculuk yapmamalı şoförle muhabbet ederek şoförünün dikkatini dağıtmamalıdır. Araca binerken Aracın ön kapısından binmeli arka kapısından inmeli telefonla yüksek sesle konuşmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Toplu taşıma araçları insanlarin şehirler arası ve şehirler içi ulaşımına sağlayabilen araçlardır. Bir yerden bir yere giderken mesafeyi kısaltmak istiyorsak toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Özellikle şehirler arasında ve şehir içinde kullanılan toplu taşıma araçları hem toplu kullanıldığı için hava ve ses kirliliğini ortadan kaldırmakta hem de gidebileceğimiz yere daha uygun bir şekilde bize ulaştırmaktadır. Bu gibi taşıtların güvenliğini sağlamak amacıyla kullanmış olduğumuz koltuklar kapılar ve içerisinde bulunan araç gereçleri temiz ve düzenli kullanmak zarar vermemek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.