4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları Semih Ofset Yayınları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Doğru İlk Yardım Metni Cevapları Sayfa 70, 71


Doğru İlk Yardım Metni Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 70-71 Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 70 Cevapları


Soru : İlk yardım uygulamaları hangi özellikleri ile haberlere konu oluyor? Bir örnek ile anlatınız.


Cevap :
İlk yardım uygulamaları insanlara yanlış müdahale ile haberlere konu olmaktadır. Özellikle kazalarda insanların hayat kurtarmaya çalışırken bilmedikleri ilk yardım uygulamalarından dolayı insanlar sakat olabilir veya hayatlarından olabilirler.


Soru : Aşağıdaki resimde gördüklerinizi anlatınız. Yaralı taşınmadan önce hangi önlemler alınmıştır? Açıklayınız.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları Semih Ofset Yayınları
“4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları Semih Ofset Yayınları”

Cevap :
Trafik kazasının olduğu alan öncelikle güvenlik alanı oluşturmak için dubalarla trafiğin akışı kontrol altına alınmıştır. Daha sonra kazazedeye ilk yardım bilgisi olan acil çalışanları müdahale ederek sedyeden düşmemesi için yaralıyı bağlamışlar.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 71 Cevapları


Soru : Aşağıdaki resimlerde bir kazaya ait iki senaryo bulunmaktadır. Yaralıya yapılan doğru ve yanlış müdahalenin sonuçları neler olabilir? İki durumun olası sonuçlarını ve doğru müdahalenin önemini tartışınız.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları Semih Ofset Yayınları
“4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 71 Cevapları”

Cevap :
Yanlış müdahale sonrası kazazede karga tulumba araçtan çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunun sonucunda kazazedenin uzuv ve iç organlarında zedelenmeler kalıcı hasarlar ve hatta yaralı kişinin ölümüne dahi sebep oluna bilinir.
Doğru doğru müdahale sayesinde kazazede daha fazla hasar almadan sağlıklı bir şekilde araçtan çıkarılır ve de hızlı bir şekilde müdahale için hastaneye yetiştirilir.


DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI


1. Kimler ilk yardım yapmalıdır? 


Cevap :
İlk yardımı ilkyardım konusunda bilgisi olan özel eğitim almış olan veya hemşire doktor çok iyi teknisyen olan kişilerin yapması daha doğru olur.


2. İlk yardım eğitimi almamış kişiler kaza yerinde neler yapmalıdır? Anlatınız. 


Cevap :
İlk yardım eğitimi almamış kişiler kaza yerinde ilk yardım bilgisi olan kişiyi beklerken kazazedeye müdahale etmez. Kazazedeyi bir şey olmaması için çevrede koruma alanı oluşturur. Eğer trafik içerisinde ise trafiği durdurur veya rahat şekilde trafiğin akacağı bir yol oluşturur.


SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK


Soru : Hafif yaralanmalar hakkında bilgi edininiz.


Cevap :
Hafif yaralanmalar küçük çaplı kazaları yaşandığı yaralanmaları, bu yaralanmalar evde tedavisi yapılabilir. Acil ilk yardım müdahalesine gerek görülmeyen  burkulma morarma sıyrık kan toplama yara bandı ile tedavi edilebilecek küçük kanamaların oldu yaralanmalara hafif yaralanma denir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İlk yardımı bilmek ve ilk yardımı tam ve eksiksiz bir şekilde öğrenmek kaza sırasında veya herhangi bir sağlık sorunu karşısında hastanın çabuk iyileşmesine veya hayatını kaybetmemesi gibi birçok zararların önüne geçilebilir. İlkyardım uygulamak için ilk yardım bilgisinin yanı sıra 18 yaşından büyük olmamız gerekmektedir. İlk yardım çantasının yanımızda bulunuyor olması da İlk yardımda gerekli olan müdahalelerin yapmamız için gereklidir. Yanlış ilkyardım uyguladığımız hasta iyileşme odana geç olabilir veya çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabileceği için yalnız ilk yardımı bilen ve bunun hakkında bilgisi olan kişilerin yardım etmesi ve bunu yapması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.