4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Sayfa 33-34 Cevapları Semih Ofset Yayınları


Trafik Guvenligi Ogretmeni

İçindekiler

4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar Metni Cevapları Sayfa 33, 34


Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar Metni Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 33-34 Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 33 Cevapları

Soru : Bir yaralıyı hastaneye yetiştirmeye çalışan ambulans veya yangına müdahale etmeye giden itfaiye gecikirse neler yaşanabilir? Arkadaşlarınız ile tartışınız.


Cevap :
Bir yaralıyı hastaneye yetiştirmeye çalışan ambulans gecikirse içerisinde bulunan yaralı muhtemelen gerekli müdahale yapılamadığı için hayatını kaybedecektir veya kalıcı bir hasarla hayatta kalacaktır.
Yangına müdahale etmek için giden itfaiye yangına zamanında yetişemediği takdirde yangın büyüyecek çevresindeki yerlere de sıçrayacaktır. Bunun sonucunda maddi zarar oluştuğu gibi insanların ve de başka canlıların hayatına mal olabilecektir.


Soru : Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Yayaların konuşmalarına katılıyor musunuz? Açıklayınız.


“4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Sayfa 33-34 Cevapları Semih Ofset Yayınları”


Cevap :
Yayaların arasında geçen konuşmada itfaiye araçlar ve yayaların da yol vermesi gerektiği anlatılmaktadır.
Çünkü itfaiye ambulans gibi Aciliyeti bulunan bu araçların trafikte öncelikleri bulunmaktadır. İnsanların hayatlarını mallarını kurtlara bilmeleri için en kısa zamanda olay yerine gitmeleri gerekir.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Semih Ofset Yayınları Sayfa 34 Cevapları

Soru : Ambulans ve itfaiye araçlarının önlerindeki yazının ters yazılma sebebini anlatınız.


Cevap :
Ambulans itfaiye gibi araçları gördüğümüz zaman dikkatlice baktığınızda yazıların tersine yazıldığını anlarsınız özellikle araçların önünde bulunan bu yazıların tersine yazılmasının amacı trafikte seyir halindeki ilerleyen araçların aynalarında yansımalar dersine görüleceği için yazının doğru şekli okunması için ters ne yazılır.


Soru : Geçiş üstünlüğü olan araçların duyulur ve görülür işaretlerini fark eden sürücüler ve yayalar ne yapmalıdır? Açıklayınız.


Cevap :
Geçiş üstünlüğü olan araçların sirenlerini duyduğumuz araçların işaretlerini gördüğümüzde araç kullanıyorsak trafiği rahatlatmak için o araçlara öncelik vermek amacıyla aracımızı yavaşlatarak yol kenarına dururuz ve de araçlara yol veririz, yaya olarak karşılaşırsak bize yeşil ışık yanmış olsa dahi yolu geçmemeliyiz bu sayede araçlara yol vermiş oluruz.


DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI


1. Geçiş üstünlüğü kavramını açıklayınız.


Cevap :
Geçiş üstünlüğü görev sırasında trafikte seyir halinde olan sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartıyla, trafik kısıtlama ve yasaklamalarına bağlı olmayan araçlara sağlanan üstünlüğe denir.


2. Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır?


Cevap :
Geçiş üstünlüğü olan araçlar ambulans, polis, itfaiye, hasta nakil araçları, organ nakil araçları, kar ve buz mücadele araçları, VIP koruma görevinde olan araçlar.


3. Geçiş üstünlüğü olan araçlar bu üstünlüklerini ne zaman ve nasıl kullanır? Açıklayınız.


Cevap :
Geçiş üstünlüğü olan araçlar bu üstünlüklerine bir göreve giderken veya bu görevi ifşa ederken kullanırlar trafikte seyir halinde ilerleyen araçların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan kullanırlar.


SONRAKİ KONUYA HAZIRLIK


Soru : Trafikle ilgili meslekler hakkında bilgi edininiz (İnternetten yapacağınız araştırmaları aile büyüğünüzün gözetiminde yapınız.).


Cevap :
Maddeler halinde Trafikle ilgili meslekler şunlardır ;

 1. Trafik Polisi
 2.  Trafik Zabıtası
 3.  Sigortacı
 4.  Şoför
 5.  Tamirci
 6.  Tabelacı
 7.  Lastikçi
 8.  Muavin
 9.  Kamyoncu
 10.  Nakliyeci
 11.  Lokantacı
 12.  Benzinci
 13.  Çekici
 14.  Yol bakım Teknisyeni
 15.  Makinist
 16. -Kaptan


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği Kitabı Sayfa 33-34 Cevapları Semih Ofset Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Trafikte ambulanslara itfaiye arabalarına polis jandarma gibi güvenliğimizi sağlayan araçlara öncelik sırası vermeliyiz. Bu gibi taşıtlara öncelik sırası verdiğimiz zaman herhangi bir sorunla karşılaşmış olan bir insanın veya herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmış olan bir insanın acil şifa bulması ve sorunların çözülmesi gibi Temel sorunlar ortadan kalkar. Bu gibi araçları gördüğümüz zaman muhakkak araçlarımızda onlara yol vermeli ve gidecekleri yere hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamalıyız.
BENİM ADIM
Çok teşekkürler tam cevabı bulduğum için öğretmenim  AFERİN diyecek bu ödevdi kopya çektim ha ha ha ha
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  error: Content is protected !!