4. Sınıf Türkçe 138-139-140-141-142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe 138-139-140-141-142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Yeşilyurt Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147


Yeşilyurt Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 138 Soruları ve Cevapları

HAZIRLIK


1. Çevrenizdeki yeşil alanların ve ağaçların korunması için neler yapıyorsunuz?


Cevap : Çevrenizdeki yeşil alanların ve ağaçların korunması için neler yapıyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yaşadığımız çevreyi güzelleştirmek için yeşil çimler, ağaçlar, çiçekler gibi bitkiler kullanılır. Bu bitkiler dikkat edilmez gerekli özen gösterilmezse zarar görür vede yaşadığımız yerin görsel güzelliği de bozulmuş olur. Bu alanları korumak bizim insani görevlerimizden biridir.

Çevremizde bulunan park ve gezi alanları gibi yeşil alanların bulunduğu yerlerde ki çimlere basmamalı, yerlere çöp atmamalı, ağaçların üzeri kazınmamalı yazı yazılmamalıdır yine ormanların içerisinde bulunan mesire piknik alanlarına gidildiğinde yaktığımız ateşin söndüğüne dikkat etmeli, yediğimiz yiyeceklerin çöplerini ormana atmamalı kullandığımız sigara veya içeceklerin cam şişelerini gelişi güzel bir şekilde yere atarak orman yangını gibi bir kazaya sebebiyet vermemeliyiz.

Ayrıca orman içerisinde bulunan yeni büyümekte olan fidanların kesilmesi veya kırılması gibi teşebbüslerde bulunmamak gerekir. Çünkü bu ağaçları yok ettiğimiz zaman ormana genç ağaçların katılmasını engellemiş oluruz.


2. Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden?


Cevap : Sizce ülkemiz yeterince yeşil midir? Neden? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ülkemiz Avrupa ortalamasına bakıldığında oldukça dağlık, yükseltisi fazla toprakları verimli yüksek platolar ve yaylalarla kaplı bir ülkedir. Geniş ormanlar ve yağış bakımından kar ve yağmuru bol almasından dolayı irili ufaklı bir çok akarsuyu bulunan önemli bir ülkedir.

Su debilerinin yüksek olması sonucu birçok bölgede barajlar oluşturulmuş vede bu barajlar sonucunda da oluşan göllerle olduğu bölgeler ılıman ve nemli iklime dönüş sağlamıştır. Buda bölgenin bitki örtüsüne etkilemiştir ve bol yağış alması sonucunda da ormanların büyümesine olanak sağlamıştır, fakat biz insanoğlu olarak kendi memleketimizde düzensiz yapılanma ve çarpık kentleşme sonucu yeşil alanları yok etmekteyiz.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 143 Soruları ve Cevapları

1. Etkinlik Soruları ve Cevapları


a. Aşağıdaki kelimeler ve kelime grubu metinde geçmektedir. Numaralandırılmış şekilde anlamları verilen bu kelimeleri bularak bulmacayı çözünüz.


ÖÇ – DEV – HORON – KANI – EMEK KALKINMAK – TANRI VERGİSİ – ŞERBET – BAĞIR

4. Sınıf Türkçe 138-139-140-141-142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


 1. Sonradan elde edilmeyip yaratılıştan var olan nitelik. TANRI VERGİSİ
 2. Durumunu düzeltmek, aşamalı bir biçimde gelişmek, ilerlemek. KALKINMAK
 3. Karadeniz Bölgesi’nde kemençe ile oynanan halk oyunu. HORON
 4. Korkunç, çok iri ve olağanüstü güçlü masal yaratığı. DEV
 5. Meyve suyu ile şekerli su karıştırılarak yapılan içecek. ŞERBET
 6. Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü, zahmet. EMEK
 7. İnanç, düşünce, kanaat. KANI
 8. Göğüs. BAĞIR

b. Anlamını öğrendiğiniz bu kelimeleri ve kelime grubunu birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.


Cevap :

 1. TANRI VERGİSİ : Tanrı vergisi yeteneğiyle takımını galibiyete taşıyordu.
 2. KALKINMAK  : Ülkenin ekonomik kalkınması için çalışıyordu.
 3. HORON  : Horon gösterisi herkesi büyüledi.
 4. DEV  :  2,20’lik boyu ile deve benzer bir insandı.
 5. ŞERBET  : Osmanlı şerbeti çok güzel ve tatlıdır.
 6. EMEK  : Emek sarf etmeden ekmek olmaz.
 7. KANI  : Düşünce, yaralardan dolayı kanı akmaya başladı.
 8. BAĞIR  : Bağrına atılan ok onu yaraladı.

4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 144 Soruları ve Cevapları

2. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıdaki soruları metne göre sözlü cevaplayınız.


1. Öğretmen, öğrencilere ormanın faydaları hakkında neler söylüyor?


Cevap : Ormanlar sayesinde zengin olup kalkınan ülkeler vardır. Ormana verilen emek kaybolmaz. İnsana karşılığını en iyi şekilde verir.


2. Boztepe köyü nasıl bir yermiş?


Cevap : Her yeri yemyeşil bir köymüş.


3. Oyundaki köy, neden çorak bir yer hâline gelmiştir?


Cevap : Köylüler bilgisizlik nedeniyle ağaçları kesip odun olarak satmışlar, keçilere yedirmişler.


4. Metinde Boztepe köyünün hikâyesini kim anlatmaktadır?


Cevap : Veli Dede anlatmaktadır.


5. Yeşilyurt köyü yıllar sonra hangi ismi almıştır?


Cevap :  Boztepe adını almıştır.


6. Öğrenciler köylerini tekrar eski hâline çevirmek için neler yapmaya karar veriyorlar?


Cevap : Yamaçlara ağaç dikmeye karar veriyorlar.


7. Öğrencilerin yerinde siz olsaydınız başka neler yapmak isterdiniz?


Cevap :  Köyde ağaçlara zarar vermeyi yasaklardım. Ağaçların kesilmesi ve ağaçların yanında ateş yakmayı yasaklardım. Kurum ve kuruluşlarla nasıl doğanın geliştirilmesi konusunda destek isterdim.


3. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.


Metnin konusu : Ağaçların önemi

Metnin ana fikri : Doğanın en büyük düşmanı bilgisizliktir.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 145 Soruları ve Cevapları

4. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Metnin size ilginç gelen bir kısmını nedenleri ile birlikte aşağıdaki yazma alana yazınız.


Cevap :

Bana ilginç gelen kısım : Köyün isminin değişmesi

İlginç gelme nedenleri : Köyün yeşil iken köylülerin bilgisizliği nedeniyle yeşilliğini kaybetmesi sonucu isminin değiştirilmesi bana ilginç geldi.


5. Etkinlik Soruları ve Cevapları


a. Yanda verilen Erozyonla Mücadele Haftası için yapılmış sosyal medya duyuru görselini inceleyiniz. Duyurudaki görsel ve yazılarla ilgili fikirlerinizi açıklayınız.


Cevap :

Görselde yaşam için toprağın gerekli olduğu ilgi çekici bir sloganla belirtilmiş. Kullanılan görsel ve renkler de ilgi çekicidir. Fakat Erozyonla Mücadele Haftası’nın tarihleri yazılmamış.


b. Buna benzer sosyal medya duyurularıyla daha önce karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız duyuru üzerinde, konu ve tarih dışında nelerin yazılı olduğunu açıklayınız.


Cevap : Kızılay kampanyalarında karşılaştım. Kan bağışının önemi hakkında bilgiler yer almaktadır.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 146 Soruları ve Cevapları

c. “Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? Cümle, duyurulmak istenen konuyla ilgili midir? Siz de ormanın, toprağın, havanın veya suyun önemini anlatan bir cümle yazınız.


Cevap : “Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

‍İnsanlar için hayat karalar üzerinde geçmektedir. Kara üzerinde yaşayan canlılar suda yaşayamaz, gökyüzünde uçan hava da uçan kuşlar da dahil konmak için karaya ihtiyaç duyarlar. Bunun için hayat kara üzerinde başlamaktadır.

Canlıların yaşaması için havaya ve suya buna bağlı olarak toprak üzerinde yetişen bitkiler canlıların yaşaması için besin zincirinin temelini oluşturur. Canlılar bitkileri yiyerek beslenir, bu bitkiler sayesinde yaşamlarını sürdülerebilirler.

Örneğin;topraktan çıkan bu bitkilerden beslenen bir tavşan vardır. Tavşan bu besini yiyerek yaşamını sürdürür ve çoğalır. Bu tavşanı da yiyen etobur canlılar ve hayvanlar bulunmaktadır, bunlarda yaşamlarını sürdürebilmek için tavşanı yemek zorundadır. Bu bir besin zinciridir, sonuçta toprak üzerinde bitkiler olmasa bu canlılar yaşayamaz. Bunun için bu zincirden bir tanesinin bozulması bu canlılardan bir tanesinin yok olmasına veya aşırı çoğalmasına sebep olur. Mesela bitkileri yiyen canlılar olmasaydı, dünyanın tamamı yağmur ormanlarıyla kaplanmış olurdu.Sonuç olarak yaşamın temeli toprak üzerinde büyüyen bitkilerin diğer canlılara kaynak sağlaması ile sürdürülmektedir.


Cevap : Siz de ormanın, toprağın, havanın veya suyun önemini anlatan bir cümle yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Su, hava, toprak ve orman arasında bir denge ilişkisi bulunmaktadır. Bu denge ilişkisini bozduğumuz zaman, insan yaşamı ve diğer canlıların yaşamı olumsuz etkilenmeye başlar.

Örneğin;dünya üzerindeki ormanların yok olduğunu düşünelim ormanlar yok olduğu anda oksijen seviyesi düşmeye başlayacak, havada fotosentez olayı bitmeye başlayacak, ağaçların yok olmasıyla  fotosentez olayı bittiği için hava kirliliği baş gösterecek, havanın kirlenmesiyle canlıların nefes almaları imkansız hale gelecek.

Dünya üzerine güneşten gelen zararlı ışınlar ozonun kaybolmasıyla direk gelecek canlılar hızlı bir şekilde dünya üzerinden yok olmaya başlayacak, sonra ise kara üzerindeki canlı yaşamı yok olduğu için su kirliliği artacak ve su içerisindeki canlı yaşamı da son bularak dünya ölü bir gezegene dönüşecektir.


ç. “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen araştırma sonucunda incelediğiniz afişlerden yola çıkarak ormanın önemini anlatan bir afiş de siz hazırlayınız.


4. Sınıf Türkçe 138-139-140-141-142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 147 Soruları ve Cevapları

6. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Toprağı korumanın en etkili yolu bitki örtüsünü ve ağaçları korumaktır. “Sonraki Derse Hazırlık” çalışmasında yaptığınız araştırmanın sonuçlarını göz önünde bulundurarak ormanın korunması için çalışan kuruluşların birinde aktif olarak görev yaptığınızı düşününüz. Bu kuruluşun daha etkili olabilmesi için yapılması gerekenleri yazınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.


Cevap : Ormanın korunması için çalışan kuruluşların birinde aktif olarak görev yaptığınızı düşününüz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ormanların korunması için çalışan özel kuruluşların içerisinde en bilindik ve yaygın olan tema vakfı bulunmaktadır. Bu vakıf Türkiye’nin her yerinde ağaç dikme fidan yetiştirme ve insanları doğayı sevmeye yönelik işler yapmaktadırlar.

İnsanları ağaç dikmeye teşvik etmek için kampanyalar düzenler ağaç, fidan dikimi için internet üzerinden yayın yapılabilir. Okullarla görüşülüp çocuklara ağaç sevgisi ve bilinçlendirmek için kampanyalar sürdürülebilir.Sanatçılarla konser verilerek buradan kazanılan paralarla fidan alımı yapılabilir. Ünlü sanatçılar ve oyuncularla halkı buluşturarak hatıra ormanları oluşturulabilir. Bu sayede insanları doğayı sevmeye ve yeşili korumaya teşvik etmiş oluruz.


Sonraki Derse Hazırlık


Soru : Güneş Sisteminde bulunan gezegen ve yıldızlar hakkında araştırma yapınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgi ve görselleri sınıfa getiriniz.


Cevap : Güneş Sisteminde bulunan gezegen ve yıldızlar hakkında araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Adını vermiş olduğumuz güneş bir yıldızdır. Bu yıldızın çevresinde belirli yörüngelerde dokuz adet gezegen bulunmaktadır. Güneş sisteminde bulunan gezegenlerin adları merkür, venüs, dünya, mars, jüpiter, satürn, uranüs, neptün ve  plütondur. Evren üzerinde sayısız yıldızlar bulunmaktadır güneş sistemimiz Samanyolu galaksisinin içerisinde bulunan bir sistemdir. Samanyolu galaksisinde büyüklüğü güneşimiz kadar olan yüz milyar kadar yıldız edilmektedir.

Bu yıldızlara bağlı olarakta gezegenlerin olduğun düşünülmektedir. Bunun sonucunda galaksimizde bir trilyona yakın gezegen olduğu sonucu çıkarılmaktadır. Evren üzerinde keşfedilmesi gereken sayısız gezegen olmasına rağmen insanoğlunun gezegenler hakkında bilgisi yetersiz durumdadır. İsim olarak bilinen en tanınmış kuyruklu yıldız halley kuyruklu yıldızıdır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe 138-139-140-141-142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Nuran
Dünyamız için hava su ve toprak Hayati bir önem taşıdığını söyleyebiliriz hava insanların ihtiyaçlarını karşılamakla beraber yaşamak için sürekli olarak gereksinim gereksinim duydukları bir maddedir Ayrıca topraklarla beraber İnsanlar kendi evlerini yapabilmekte ürettikleri ürünleri burada çoğaltarak insanların ihtiyaçları karşılamakta ve birçok canlıya ev sahipliği yapabildiğini de ifade etmemiz doğru olacaktır su dünyada Vazgeçilmez olan canlıların sürekli olarak ihtiyaç duyduğu en önemli maddelerden bir tanesidir su ile beraber insanların var olan sistemleri çalışabilmektedir ve suyun insanların hayatı organlarını koruduğu ve vücut sisteminin devamını sağladığı için bizler için hayati önem taşıyan bu suyu sürekli olarak koruyarak zarar vermememiz büyük önem ifade eder.
Hamdiye
Bugün öğretmen bize sınıfta doğamızın bizim için ve yaşamımızı sürdürmek için ne kadar önemli olduğunu ağaçların yaşamımızı daha temiz bir havayısolumak ve sağlığımızı korumak için kıymetli olduğunu söyledi. Doğamıza sahip çıkmalı atsız bölgeleri ağaçlandırma lıyız.ormanlarımızda yalan yerleri tespit ederek büyüklerimiz yardımıyla oraya fidanlar dikip ağaçlandırılması mı sağlamalıyız. Ben de kendi bahçemizde bulunan boş yere ağaçlandırmaya düşünüyorum. Ağaçların akciğerimiz olduğunu unutmamalıyız.Öğretmenimizin verdiği bu ödevi sizin sayfanızda açarak yaptım. Verdiğiniz cevaplar çok güzel olmuş. Sizlere çok teşekkür ediyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak