4. Sınıf Türkçe 161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe 161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ateş Böceği Dinleme Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 161, 162, 163, 164, 165


Ateş Böceği Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 161 Soruları ve Cevapları

HAZIRLIK


1. En sevdiğiniz hayvanlar hangileridir?


Cevap : En sevdiğiniz hayvanlar hangileridir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hayvanların çoğuyla aram iyidir, hemen hemen hepsini severim. Hayvan sevgisini karşımdaki kediye köpeğe kuşa tavuğa da hissettirdiğimi düşünürüm.Sokakta yaşayan hayvanlar için mamalar alıp onlara yediririm. Mahallemizdeki kediler için arkadaşlarımızla toplanıp onlara kartondan ev yaptık, artık gün boyu gezip akşamları orada yatıyorlar, mama kapları yaptık onlar için harçlıklarımızı biriktirip onlara mama alıp yediriyoruz.kuşlar için yem alıyoruz, evdeki kırıntıları toplayıp, ekmekleri ıslayıp kuşlara veriyorum.Arkadaşlarımla sürekli hayvanat bahçesi gezilerine gider orada güzel keyifli vakitler geçiririz.


2. Evcil hayvanınız var mı? Varsa onunla neler yapıyorsunuz? Yoksa bir hayvan edinmek ister misiniz? Neden?


Cevap : Evcil hayvanınız var mı? Varsa onunla neler yapıyorsunuz? Yoksa bir hayvan edinmek ister misiniz? Neden? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Evimizde evcil hayvan besliyoruz.Üç yıldır bizimle yaşayan lokum isimli miskin bir kedimiz var. Sürekli oyun oynamak isteyen, biz yatınca yanımıza kıvrılıp yatan, oturup tv izlerken yanımıza oturup bizimle tv izleyen en güzel arkadaşlardan birisi, ona küçük bir ev yaptık, mama kabı var, tırnaklarını kesiyoruz, onu yıkıyoruz. Onunla ilgilenmek çok keyifli ona makaralar aldım, toplarımız var çok güzel oyunlar oynuyoruz.

Dışarı ya çıkınca kutusunda yada kucağımda gezdiriyorum ona zarar gelmesin diye sadece çimlik alanlarda ve başka kedikerin olmadığı yerlerde yere indiriyorum. Diğer kedilerle kavga edip zarar görebiliyor.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 162 Soruları ve Cevapları

1. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Metinden alınan aşağıdaki kelimeleri, ilgili oldukları hayvan görselinin yanına yazınız. Bunun için metni bir kez daha dinleyiniz. Ardından bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız.


4. Sınıf Türkçe 161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


 • Kiremit : Çatıları örtmekte kullanılan, yan yana dizilerek suyu aşağıya geçirmeden dışarı akıtacak biçimde yapılmış, kızıl toprağın renginde, pişmiş balçık levha
 • Nasip : Birinin payına düşen şey
 • Süslemek : Birtakım katkılarla bir şeyin daha güzel, daha göz alıcı olmasını, daha hoş görünmesini sağlamak, bezemek
 • Dağıtım : Dağıtma işi, tevzi
 • Hak : Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı şey, kazanç
 • Kader :  Tanrı’nın uygun görmesi, Tanrı’nın isteği, kader, ezelî takdir, yazı, alın yazısı, yazgı
 • Böcek : Eklem bacaklıların, altı bacaklı, çoğu kanatlı ve vücutları baş, göğüs, karın olarak eklemlerden oluşmuş hayvan sınıfı
 • Zarif : Çekicilik, biçim, görünüş, durum, konuşma ve davranışlarıyla hoşa giden, beğenilen
 • Kutsal : Güçlü bir dinî saygı uyandıran veya uyandırması gereken, kutsi, mukaddes
 • Çöl : Kumluk, susuz ve ıssız geniş arazi, sahra
 • Pay : Birden fazla kişi arasında bölüşülmüş bir bütünden, bu kişilerin her birine düşen bölüm
 • İçtenlik :  İçten olma durumu, içten davranış, samimilik, samimiyet

4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 163 Soruları ve Cevapları

2. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.


Metnin konusu : Hayvanlara verilen özellikler ve yetenekler.

Metnin ana fikri : Nasibimizi küçük görmemeli, bize düşen pay ile mutlu olmasını bilmeliyiz.


3. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıda verilen açıklamayı okuyunuz. Ardından “Ateş Böceği” metnini ana hatlarıyla anlatınız. Verilen ölçütlere göre kendinizi değerlendiriniz.

Herhangi bir olayı ya da durumu detayına girmeden, metindeki oluş sırasına göre önemli kısımlarını göz önünde bulundurarak belirgin özellikleriyle anlatmaya ana hatlarıyla anlatma denir. Okuduğunuz ya da dinlediğiniz metinleri anlatırken ana hatlarıyla anlatmaya dikkat ediniz. Böylelikle konu dışına çıkmadan ve olay örgüsünden kopmadan metni anlatmış olacaksınız.


Cevap :

Koruyucu melekler bütün hayvanları toplamışlar. Bütün hayvanlara güzel özelikler ve güzel renkler verilmiş. Bülbüle en güzel ses ve kanaryaya da ona yakın bir verilmiş. Herkes renklerinden ve özelliklerinden razıymış. Leylek son anda giderek son sesi almaya razı olmuş ama kanatları güzeldi. Leylek kaderine razı olarak tık tık sesine ve kaderine razı olmuş . Son bir anda bir böcek gelmiş tam melekler giderken durmuşlar. Kanatlar ve bir kaç renk vermişler. Ama ses yokmuş. Sonra böcek ses yerine ışık istemiş.


4. Sınıf Türkçe 161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 164 Soruları ve Cevapları

4. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Dinlediğiniz metinde geçen karakterleri tahtaya yazınız. Bu karakterlerden birini seçiniz. “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen malzemeleri kullanarak bu karaktere uygun bir maske yapınız. Çalışmanız esnasında makası kullanırken dikkatli olunuz. Çalışmanızda öğretmeninizin yönlendirmelerine uygun davranınız. Maskelerinizi yaptıktan sonra tahtaya çıkarak dinlediğiniz metni canlandırınız.

Canlandırmanız esnasında seçtiğiniz karakterin özelliklerine uygun davranıp konuşunuz. Örneğin seçtiğiniz karakter ateş böceği ise yere çömelerek ince bir sesle konuşabilirsiniz. Leylek karakterini seçtiyseniz kalın bir sesle konuşarak onun gibi yürüyebilirsiniz. Canlandırmanız esnasında diğer arkadaşlarınızın sınıf tarafından görülmesini engellemeyiniz. Sizi izleyen arkadaşlarınıza sırtınızı dönmeyiniz.


Cevap : Bu etkinliği sınıfta beraber yapmanız gerekmektedir.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 165 Soruları ve Cevapları

5. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıdaki yazma alanına, sokak hayvanlarının korunması hakkında bir yazı yazınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.


Cevap : Sokak hayvanlarının korunması hakkında bir yazı yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sokak ta en fazla bırakılan hayvanların en başında köpekler daha sonra kediler gelmektedir. Kediler ve köpeklerin üremeleri engellenmediği için sokakta sokak hayvanları bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

Bu canlıların korunması için belediyeler tarafından barınaklar oluşturulabileceği gibi sokak hayvanları koruma dernekleri ve vakıflar oluşturarak, bağışçılar tarafından gelir elde edilerek, bu hayvanlara barınaklar sokak içerisinde oluşturulacak belli noktalarda beslenme alanları ve bu hayvanların çevreye tehlike yaymamaları için gerekli aşıları yapılarak yaşamları sürdürmeleri sağlanabilir.


Aşağıdaki alana yazınızı destekleyen bir resim yapınız.


4. Sınıf Türkçe 161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe 161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Nuran
hayvanlar Yüce Allah Celle celaluhu bizlere emanet ettiği ve merhamet etmemiz gerektiğini öğütlediği önemli canlılardan bir tanesidir sokak hayvanları sürekli olarak çevrede yiyecek ve birçok sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını da ifade etmemiz doğru olacaktır sokak hayvanlarını korumak için elimizden gelen bütün yardımları yapmamız büyük önem taşımaktadır sokak hayvanlarına elimizden gelen maddi bir yeterli bir durum olmasa bile kapımızın önüne yer alacak olan bir tas içerisine su ve bir tas içerisinde yemekle beraber onlara yardım etmeli ve hayatlarını kolay bir şekilde devam ettirmeleri sağlanması gerekmektedir Ayrıca sokak hayvanlarına zarar veren kişilere uyarmalı kurum ve kuruluşlarla Sokak hayvanlarının yuva bulmasına sağlanması Ayrıca önem teşkil etmektedir.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!