4. Sınıf Türkçe 194-195. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe 194-195. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Oğuz Kağan Destanı Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 194, 195


Oğuz Kağan Destanı Okuma Metni


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 194 Soruları ve Cevapları

OĞUZ KAĞAN DESTANI

(…) (Türkler, İslamiyet’ten önce de sonra da Oğuz Kağan’ı ata saymışlardır. Tarih, Hunlardan Osmanlılara kadar bütün Türklerin, Horasan, Azerbaycan, Irak, Anadolu, Balkanlar, Kırım, Ukrayna, Kuzey Afrika’da devlet kurmuş Türk topluluklarının hep aynı Hun- Oğuz birliğinin torunları olduğunu gösteriyor. Oğuz Kağan’ ın annesi Ay Kağan idi. Destan, Ay Kağan’ın Oğuz’u doğurduğu günden başlıyor ve Oğuz Kağan’ın yaşlanıp büyük Türk ilini oğullarına paylaştırması ile sona eriyor. (…) Aşağıda Oğuz Kağan’ın bir canavarla mücadelesi ve yurdunu oğullarına paylaştırdığı bölümler verilmiştir.) (…) Bu çağda Türk ülkesine yakın bir yerde ulu bir orman vardı. Ormanın içinde çok dereler, çok ırmaklar vardı. Hepsi de ihtişamla akardı. Buraya gelen avlar, uçuşan kuşlar sayısızdı. Ormanın içinde gergedana benzer bir canavar, gelene gidene acımaz, hemen yerdi. Nice cesur gözü pek avcılar, aslanları iple tutan korkusuz yiğitler, bu amansız canavarın elinde parçalanıp gitmişti. Kimse ormana girmeye, av avlamaya, kuş kuşlamaya cesaret edemez olmuştu. Canavar bununla da kalmaz, at sürülerini ve halkı yer dururdu. Bu büyük yaman canavar halkı yavaş yavaş baskıyla sindirmiş, ezmişti. Oğuz Kağan, cesur bir yiğit olduğundan bir gün canavarı avlamayı dilerdi. Günlerden bir gün kılıç, ok, kargı ve kalkanıyla ormanda tek başına ava çıktı. Avladığı bir geyiği söğüt dallarıyla ağaca bağ- ladı ve gitti. Sabah oldu, tan yeri ağa- rırken tekrar geldi. Bir de ne görsün! Canavar geyiği yiyip yutmuş. Sonra bir daha ava gidip iri bir ayı yakaladı, onu da altın kuşağıyla ağaca bağlayıp gitti. Sabah olup tan ağardığında gördü ki; canavar, ayıyı da yiyip gitmiş.


Cevap : 4. Sınıf Türkçe 194-195. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı konusunda soru bulunmamaktadır. Sizlere tavsiyemiz metni 1 veya 2 defa okumanız olacaktır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe 194-195. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!