4. Sınıf Türkçe 246-247-248-249-250-251. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe 246-247-248-249-250-251. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Akıl Aydınlığında Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 246, 247, 248, 249, 250, 251


Akıl Aydınlığında Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 246 Soruları ve Cevapları

HAZIRLIK


1- Sizce insan zekâsının bir sınırı var mıdır? Neden?


Cevap : Sizce insan zekâsının bir sınırı var mıdır? Neden? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Beyin ve zeka bir insanın alabileceği kapasiteyle okuyarak, eğitilerek gelişebilmektedir. Bazı insanlar okuduğu veya öğrendiği bir şeyi sıradan bir şekilde öğrenirken bazı insanlar ise bunu öğrenme hızı, normal bir insanın öğrenmesinden çok daha hızlıdır. Bu tip insanlar zeki insanlar olarak değerlendirilir. Zeki insanlar öğrendikleri bilgileri, kendi mantıklarıyla geliştirerek, farklı buluşlar ve teoriler üretebilirler. Nasıl uzay ve evrenin bir sınırı yoksa zekasında bir sınırı olmadığı varsayılır, fakat tarihte de gördüğümüz, toplum içerisinde de farklı kalan bu zeki insanlar toplum tarafından her zaman yadırganmış veya deli olarak nitelendirilmiştir.


2- Gelecekte ne tür buluşların yapılacağını düşünüyorsunuz?


Cevap : Gelecekte ne tür buluşların yapılacağını düşünüyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

2000’li yıllardan itibaren teknoloji insanların hayal edemeyeceği kadar hızlı bir şekilde gelişti. Bugün yapılan, cihazlar aletler bakıldığında gelişim hızı son on yılda çok daha fazla, büyük ivme kazanmış durumdadır.

4-5 yıl içerisinde büyük olasılıkla radarlara yakalanmayan hayalet uçaklar, şoföre ihtiyaç olmayan akıllı arabalar, doktorun veya hastalıkların küçük bir cihaz sayesinde hastanın neresinde rahatsızlık olduğunu gösteren ve tedavi risklerini ve olasılıklarını bize veri olarak veren yapay zekalar hayatımıza buluş olarak girecekler.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 248 Soruları ve Cevapları

1. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Kutucukların içinde verilen kelimelerin ilişkili olduğu kelime ya da kelimeleri okuduğunuz şiirden bularak üstlerindeki yerlere yazınız. Yazdığınız kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız. Anlamını öğrendiğiniz kelime ve kelime gruplarını sözlüğünüze yazdıktan sonra bunları cümle içerisinde kullanınız.


4. Sınıf Türkçe 246-247-248-249-250-251. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı


Kelimeler ile ilgili Cümleler


Cevap : Gemi Kamyon Tren Fabrika Dünya Gümüş Kelimeler ile ilgili Cümleler konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Gemi : Okyanuslar gemisi ile geziyordu.

Kamyon : Toprakları kamyon yardımı ile taşıyorlardı.

Tren : Hızlı trenle hızlı bir şekilde doğayı görerek seyahat ediyordu.

Fabrika : Makineler yardımı ile fabrikada üretim arttı.

Dünya : Hayat durunca dünya kendini yeniledi.

Gümüş : Öğretmenine gümüş melek kolyesi aldı.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 249 Soruları ve Cevapları

2. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıdaki soruları, şiire göre cevaplayınız.


Şair, dünyadaki bütün gelişmelerin nedenini neye bağlıyor? Siz bu konuda şair gibi düşünüyor musunuz? Neden?


Cevap : Şair, dünyadaki bütün gelişmelerin nedenini insanların aklına bağlamaktadır. Bende bu düşünceye katılıyorum. Sürekli olarak var olan gelişmelere ve icatlara bakıldığında insanların aklına göre gelişim gösterdiğini görmekteyiz.


İnsan, aklını kullanarak uzayda nerelere gidebiliyor?


Cevap : İnsan, aklını kullanarak uzayda ; Ay’ı, Güneş’i, Yıldızları ve diğer gezegenleri görebilmektedir.


Şair, “Artık tutsak değiliz yeryüzünde.” sözüyle ne söylemek istiyor olabilir?


Cevap : İnsanların aklını kullanarak uzaya çıkabileceklerini söylemektedir.


Şiirde Samanyolu’na ait hangi gezegenlerden bahsediliyor?


Cevap : Venüs, Neptün, Uranüs ve Dünya’dan bahsediyor.


3. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Şiirin ana duygusunu yazınız.


Cevap : Şiirin ana duygusu insanların aklına karşı duyulan hayranlığı göstermektedir.


4. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Şiirdeki gerçek ve hayalî unsurları aşağıdaki yazma alanlarına yazınız.


Gerçek unsurlar : Teknolojik gelişmeler

Hayalî unsurlar : Uzay gemilerimizin yıldızlara yaklaşması, evrenin gülümsemesi, yıldızların göz kırpması


5. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Şiirde geçen gezegen ve yıldız adlarını aşağıdaki yazma yerlerine yazarak bunları birer cümle içerisinde kullanınız. Bu kelimelerin ilk harflerinin neden büyük yazıldığını açıklayınız.


Cevap : Samanyolu Ay Venüs Neptün Uranüs İle ilgili Cümleler konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Samanyolu : Samanyolu’da gezegenler aynı hizaya geldi.

Ay : Dolunayla beraber kurtlar ulumaya başladı.

Venüs : Günümüzde Venüs gezegeni ile çalışmalar başladı.

Neptün : Neptün’de sıcaklı çok azdır.

Uranüs : Uranüs’te metan gazları bulunmaktadır.

Bu kelimeler özel isimler oldukları için ilk harfleri büyük olarak yazılması gerekir.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 250 Soruları ve Cevapları

6. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıdaki ulaşım türlerinden hangisiyle yolculuk yapmak istediğinizi nedenleriyle yanlarına yazınız.


Cevap : Gemi ile yolculuk yapmak isterdim. Deniz canlılarını gözlemlemek ve denizlerde var olan güzellikleri görmek için gemiler seyahat için çok hoşuma gider.


7. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız araştırma sonucunda edindiğiniz bilgilerden hareketle Aziz Sancar hakkındaki konuşmanızı yapınız. Konuşmanızı yaparken Aziz Sancar ile Marie Curie (Mari Küri)’nin benzer yönleri üzerinde durunuz. Ayrıca konuşma sürecinde konuşma ve dinleme kurallarına uygun hareket ediniz.


Cevap : Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Biyokimya nobel ödüllü Aziz Sancar 8 Eylül 1946’da Mardin Savur’da dünyaya geldi. 8 çocuklu bir ailenin 7.si olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’de tamamladı. 1963 yılımda İstanbul üniversitesi tıp fakültesini kazandı.1969 yılında tıp fakültesini birinci olarak bitirdi.

2 yıl Savur’ da sağlık ocağında doktorluk yaptı. Nato ve TÜBİTAK bursu ile önce Jon Hopkins üniversitesine daha sonra Dallas Teksas Üniversitesine gitti. Dallas’ta üniversitenin moleküler biyoloji programıma ve Caude Rupert’ın laboratuvarına katıldı.

Laboratuvarda fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni kolomlamış ve genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim ultraviyole ışıkları ile haraplanan DNA’nın onarımını yapar. Bu buluş doktor Sancar’a önce yüksek lisans ardından doktora derecesi almasını sağlamıştır.

Sancar DNA omarımı hücre dizilimi kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarımı sürdürdü. Sancar DNA ‘nın onarılmasıyla yaptığı çalışmalarından dolayı 2015 nobel kimya ödülünü almıştır.


4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Ders Kitabı Sayfa 251 Soruları ve Cevapları

8. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aziz Sancar gibi bir bilim insanı olduğunuzu düşününüz. Okulda, trafikte veya evde insanların hayatını kolaylaştıracak bir icat tasarlayınız. Bunun için arkadaşlarınızla, aile büyüklerinizle, öğretmenlerinizle görüş alışverişinde bulunabilir, onların önerilerini dikkate alabilirsiniz.

1. Bir Fikir Seçiniz İcadınızın nasıl görünmesini istiyorsunuz? Kafanızdaki şekle göre birkaç tane çizim yapınız. İcadınızı özel yapan şeyleri çiziminizde belirtiniz.

2. İcadınızı Araştırınız İcat yapacağınız konu hakkında güvenilir kaynaklardan araştırma yapınız.

3. İcadınızı Yapınız İcadınızı yaparken uygun malzemeler kullandığınızdan emin olunuz. Malzeme israfından kaçınarak geri dönüşümden faydalanınız. Çalışmanızı gerçekleştirirken yaralanmalardan korunmak için dikkatli olunuz, uygun kıyafetler seçiniz. Okuldaysanız öğretmeninizin, evdeyseniz aile büyüklerinizin uyarılarına uyarak güvenlik önlemleri alınız.

4. İcadınızı Tanıtınız İcadınızı tanıtan bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzda icadınızın özelliklerini, kullanım şekillerini gösterdiğinizden emin olunuz. İcadınızı tasarlarken işlem basamaklarının sırasına uyunuz. Verilen işlem basamaklarına uyarak bir buluş yapmanın mümkün olup olmadığı hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.


Cevap : Bu tasarımlar otomatik olarak insanlara yol gösteren ve aile üyelerinin nerede olduğunu gösteren bir cihazı yapabilirsiniz.


Sonraki Derse Hazırlık


Soru : İnternet kullanımının yaygınlaşması ile hayatımızda meydana gelen değişiklikleri araştırınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri maddeler hâlinde defterinize yazınız.


Cevap : İnternet kullanımının yaygınlaşması ile hayatımızda meydana gelen değişiklikleri araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnternetin hayatımıza girmesiyle insan hayatında yeni değişiklikler ve yeni alışkanlıklar oluşmaya başlamıştır. Artık insanlar tanıdığı, tanımadığı ünlü veya ünsüz kimselerle sosyal medya üzerinden yazışabiliyor, tanışabiliyor.

Hatta Sosyal medyada tanıştığı birisiyle evlene biliyorlar. Evden çıkmadan istediği ürünü satın alabiliyor,sanal marketler sayesinde evden çıkmadan ev ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Arabada, otobüste herhangi bir yolculuk esnasında izlemek istediği bir diziyi, filmi hatta tuttuğu takımın maçını dahi izleyebiliyorlar. Kullandığı telefonun hafızasını doldurmadan sevdiği sanatçının yeni çıkan albümünü para vermeden istediği gibi, müzik programlarından anında dinlemeye fırsatını bulmaktayız.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe 246-247-248-249-250-251. Sayfa Cevapları Koza Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Gamze
İnsanların zekasının ve düşünce yapası insanların sınırını belirlemektedir. Bilim adamları ve mucitlerin zihin yapısı ve ufku geniş olduğundan dolayı bir çok gelişmeye imza atmışlardır. Bu nedenle zihin yapımızın en iyi şekilde açılması ve düşüncelerimizin ufku aşarak bir çok önemli gelişmelere imza atmamız gerekir.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!