4. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı 171-172-173-174-175-176-177. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı 171-172-173-174-175-176-177. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Eylül Sabahının Serinliği Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177


Eylül Sabahının Serinliği Metni Etkinlik Cevapları


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 171 Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Aşağıda Atatürk’ün bir sözü karışık olarak verilmiştir. Verilen ifadeleri, sözün aslına uygun şekilde aşağıdaki kutucuklara yazınız.


Cevap :

Hepiniz milletvekili olabilirsinizbakan olabilirsinizhattâ cumhurbaşkanı olabilirsinizfakatsanatçı olamazsınız.” Mustafa Kemal Atatürk

Şifre :  SANAT


2. Aşağıdaki yazma alanında, sanatla ilgili görüşünüzü ifade eden bir duvar yazısı oluşturunuz. Yazınızda farklı, renkli yazı karakterleri ve görsel unsurlar kullanabilirsiniz.


Cevap :

“4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 171 Cevapları”


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 172 Cevapları

1. Çalışma


Soru : “Eylül Sabahının Serinliği” adlı şiirdeki dizelerden insanlara olumlu mesaj veren bir özlü söz oluşturmak isteseniz hangi dizeleri seçersiniz? Seçtiğiniz dizeleri bir duvar yazısı olarak düzenleyiniz.


Cevap : Eylül sabahının serinliği, yaprakların serinliği ciğerlerimize en güzel serinliği verir.

Eylül sabahının serinliğini
Yaprakların serinliğini
Ciğerlerime dolduruyorum


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 173 Cevapları

2. Çalışma


Soru : Aşağıdaki soruları, “Eylül Sabahının Serinliği” adlı şiire göre cevaplayınız.


• Şiirde hangi duygular ele alınmıştır? İşaretleyiniz.


Cevap :

  • mutluluk
  • huzur
  • yaşama sevinci

• Şiirde kaç bölüm vardır?


Cevap : 5 bölüm vardır.


• Şairin bulunduğu yer nasıl bir yerdir? Siz böyle bir yeri anlatacak olsanız şiirle mi, şarkıyla mı, resimle mi ya da bir öyküyle mi anlatmayı tercih ederdiniz? Açıklayınız.


Cevap : Sonbahar mevsiminin yaşandığı bir yerdin. Resim yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü bir çok güzellik, bir çok renk vardır.


• Bu şiirde neden noktalama işaretleri kullanılmamış olabilir?


Cevap : Bizlerin düzenlemesi için konulmamış olabilir.


3. Çalışma


Soru : Aşağıda şiirin ilk dört bölümünde anlatılanları içeren cümleler bulunmaktadır. Cümlelerin şiirin kaçıncı bölümüyle ilişkili olduğunu yazınız. Boşta kalan cümlenin altını kırmızı kalemle çiziniz.


Cevap :

Sevgiyle dolan bir kalple yeni güne başlıyorum. ()
Zihnin dinlendiği bu anları doğadan gelen sesler zenginleştiriyor. ()
Çaresiz, yoksul ve kimsesiz insanlara yüreğimi açıyorum. ()
Yaşama her sabah yeniden başlıyorum. ()
Bu mevsimde alınan nefes sağlığa sağlık katıyor. ()


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 174 Cevapları

4. Çalışma


Soru :  Aşağıda sorulan soru üzerine biraz düşünüp bu soruyu aile üyelerinize de sorunuz. Aile üyelerinizle bir araya gelerek soruyla ilgili düşüncelerinizi paylaştığınız bir sohbet gerçekleştiriniz.


Cevap : Bu etkinliği ailenizle birlikte yapmanız gerekmektedir.


5. Çalışma


Soru : Aşağıdaki metni okuyunuz. Metnin son kısmını, bir öykü yazsanız bu öyküdeki karakterleri (kişileri) nasıl seçip oluşturacağınızı anlatarak siz tamamlayınız.


YAZARLAR ÖYKÜLERİNDEKİ KARAKTERLERİ NASIL OLUŞTURUR?

Yazdığım yüz civarında kitap için kaç karakter oluşturmuşumdur acaba? Sanırım binlerce. Hepsinin canlanıp evimde vereceğim partiye geldiğini düşünün! Hepsini görebiliyorum ama hiçbiri gerçek değil elbette. Onları ben uydurdum. Oluşturduğum karakterler çok nadiren gerçek insanlara dayanır. Hele kendimi düşünerek oluşturduğum karakter hiç olmamıştır.

Onlar bütünüyle hayal gücümün ürünüdür. Küçük bir çocukken hiç hayalî arkadaşınız oldu mu? Bebekleriniz ile oyuncak ayılarınız için, sanki hepsi gerçekmiş gibi çay partisi verdiniz mi, onları yatağa yatırıp uyuttunuz mu hiç? Öyküler için karakterler oluşturmak işte tam da buna benzer bir şey. (…)

Dame Jacqueline WİLSON (Deym Jaklin Vilsın)


Cevap : Mesela son romanımdaki Sosa karakteri benim için çok değerlidir. Çünkü Sosa ilk başlarda hep kaybeden hep kötü olaylarla karşılaşan, hep hüsranlıklarla karşılaşan bir kahramandır. Ama o asla vazgeçmeyen, her zaman yeni başlangıçlar yapmaya inanan bir kahramandı. Böylece eserin sonunda Sosa istediği hayata kavuşacak ve mutlu olmayı başarabilecektir. Bu yüzden ben hep Sosa gibi olmak isterdim.


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 175 Cevapları

6. Çalışma


Soru : Aşağıda, şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu nun “İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler” tablosu verilmiştir. Tabloyu detaylı bir şekilde inceleyiniz. Tabloda gördüklerinizi -tablonun adından da yararlanarak- bir hikâye olarak anlatınız.


“4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 175 Cevapları”


Cevap : İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler konulu bir hikaye anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Tarlamızın kenarından demirden bir hat çektiler Babama dedim Bunu neden yapıyorlar Babam dedi tren diye bir şey varmış üstünden o geçecekmiş oğlum.

Bu tren Neye benziyor baba dedim bilmiyorum oğlum dedi hiç görmedim ki!

Aradan Günler Aylar Geçti yazın ortasına gelmiştik. Ekinler Başak vermiş biçilmesi gerekiyordu. Artık, babamla ortaklarımız da elimize aldık tarlanın yolunu tuttuk Güneş tepemizde idi Babam dedi ki şu Çınar’ın Gölgesine suyumuzu getir de azığımız dan bazlamayla çökelek yiyelim.

Gölge oturduk anamla Küçük kardeşimle geldi açtık azıklarımızı tam yemek yiyeceğimiz zaman birden bir gürültü bir ses Ne olduğunu anlamadım yer titriyordu Babama dedim. Baba zelzele oluyor. Az sonra ileriden Kara bir duman yükselerek bize doğru yaklaştı.

Önce korktum Bu bir canavar mı dedim kardeşim arkama saklandı yanımıza doğru yaklaştığında siyah kocaman demirden tekerleri olan arkasında uzun bir kuyruk, parlayan demirlerini üzerinde giden bir canavar görmüştüm Baba bu canavar ne dedim. Babam dedi tren dedikleri bu olsa gerek ilk defa böyle bir şey gördüm yerimizden kalktık uzun uzun seyretti treni

Babam dedi Medeniyet ne güzel şey insanlar yapmış Biz ise daha yeni görüyoruz.


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 176 Cevapları

7. Çalışma


Soru : Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerin cümlede hangi anlamıyla kullanıldığını belirleyip tablodaki uygun kutucuğu işaretleyiniz.


Cevap :

“4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 176 Cevapları”


4. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 177 Cevapları

8. Çalışma


Soru : Aşağıda verilen kelimeyi gerçek, terim ve mecaz anlamlarıyla birer cümlede kullanınız.


Cevap :

PERDE

Gerçek Anlam: Perdeleri açınca eve güneş girdi.
Mecaz Anlam: Gözlerinin önündeki perdeleri açınca gerçekleri gördü.
Terim Anlam: Tiyatro gösterinde en çok 3. perdeyi beğendi.


9. Çalışma


Soru : Aşağıdaki metinde neden-sonuç anlamı taşıyan cümlelerin altını çiziniz.

Kendimizi mutlu hissetmek için sinemaya gider, komik bir film seyrederiz. Anlatamadıklarımızı dışa vurmak için elimize kâğıt kalemi alır resim çizeriz. Tiyatro izlerken kimi zaman güler kimi zaman ağlarız. Kızgınsak müziği sonuna kadar açıp bağıra bağıra şarkı söyleriz. Sanat, bize ilaç gibi gelir. Her türlü duygumuzu sanatla ifade edebiliriz.


Cevap :

Kendimizi mutlu hissetmek için sinemaya gider, komik bir film seyrederiz. Anlatamadıklarımızı dışa vurmak için elimize kâğıt kalemi alır resim çizeriz. Tiyatro izlerken kimi zaman güler kimi zaman ağlarız. Kızgınsak müziği sonuna kadar açıp bağıra bağıra şarkı söyleriz. Sanat, bize ilaç gibi gelir. Her türlü duygumuzu sanatla ifade edebiliriz.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,https://www forumsayfacevaplari com/4-sinif-turkce-calisma-kitabi-171-172-173-174-175-176-177-sayfa-cevaplari-meb-yayinlar,Türkçe çk 173 174,çalıma sayfa 171 172 türkçe 4 sınıf,4 sınıf turkce calısma kıtabı sayfa 171,4 sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 171 cevapları,4 sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 171cevapları,4 sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 172 cevapları,4 sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 175,türkçe çalışma kitabı 4 sınıf 171 172,türkçe çalışma kitabı 4 sınıf 174 175 176 177 cevapları,Türkçe çk 171 172,Türkçe çk 175 176,zeki haber 4 sınıf türkçe kitabı 172 sayfa

Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı 171-172-173-174-175-176-177. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Mustafa Kemal Atatürk sanata ve sanatçıya değer değer verirdi Mustafa Kemal Atatürk sanatçının sonundaki yerine verdiği katkıların önemine çok iyi anlayan bir liderdi bu sebeple sanatçıya Kürt toplumunun değer vermesi için birçok çalışmalar yapmıştır. Örneğin resim yapan 1 sanatçı sanatın sergilemek ve buna duygularını düşüncelerini katarak insanlara yansıtmak birçok emek ve beceri ister.yapılan bu emekleri karşılıksız bırakmamak karşımızdaki sanatçıya saygılı olmak ve verdiği emekleri düşünmek gerekir çünkü bir toplum ancak sanata ve sanatçıya değer verdiği zaman ferah seviyesine yükselir
Eymen
ÇOK GÜZEL BİR SİTE  TAVSİYE EDERİM.  BEN EYMEN
Z******
gayet güzel ellerinize sağlık canlar
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak