4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 27-28-29-30 Cevapları Özgün Yayınları


Turkce Ogretmeni

İçindekiler

4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Gün Bey’in Penceresi Dinleme Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 27, 28, 29, 30


Gün Bey’in Penceresi Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 27-28-29-30 Cevapları

4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 27 Cevapları

1. Çevrenizdeki insanların gözlemlediğiniz olumlu kişilik özelliklerini açıklayınız.


Cevap :
Çevremizdeki insanların gözlemlediğim olumlu özellikleri içerisinde yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmaları, güzel ahlaklı olmaları, güzel sözler kullanmaları, ahlaklı olmaları gibi kişilik özellikleri vardır.
Bu kişilik özellikleri bizlerin toplumda güzel ve mutlu bir şekilde yaşamamızı sağlar. İşte bu nedenle güzel ahlaklı ve güzel sözler kullanan insanlar hayat içerisindeki özellikleri toplumda bizlere güç katacaktır.


2. İnsanların bireysel farklılıklarıyla ilgili empati kurabiliyor musunuz? Örnekler veriniz.


Cevap :
Evet. İnsanların bireysel farklılıklarıyla ilgili empati kurabiliyorum. Empati sayesinde karşımızda var olan kişilerin sorunlarını en kısa ve hızlı yolda öğrenebiliyorum.
Örnek vermek gerekirse ; bir gün bir arkadaşım aniden çok sert davrandı. Biraz zaman geçmesini bekledim çünkü benim arkadaşım hiç böyle davranmamıştı. Zaman geçtikten sonra yanına giderek onun yanına gitti. Dersleriyle ilgili sorunları olduğu için sinirliydi. Ona derslerimde yardım edeceğimi söyledim ve mutlu oldu. Birbirimize sarılarak mutlu olduk.


1. ETKİNLİK


Soru : Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamını tahmin edip yazınız. Tahminlerinizi, bu kelimelerin sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız.


Cevap :
Vitrin : Eşyalarının sergilendiği bölüm.
Kristal :Duru parlak cam


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 28 Cevapları

2. ETKİNLİK


Soru : a. Aşağıdaki soruları metne göre sözlü olarak cevaplayınız.


1. Gün Bey, neden sokağa çıkamıyordu?


Cevap : Sokaklar onu korkuttuğu ve cesareti olmadığı için sokağa çıkamıyordu.


2. Gün Bey’in küçük kızla kartopu oynamaya gitmesinde ne etkili oldu?


Cevap : Sokakta var olan tekerlekli sandalyedeki kız çocuğu etkili oldu.


Soru : b. “Caddenin sonunda, çocuk parkına kadar uzayan kaldırımın üstünde dört ince çizgi yol aldı.” cümlesinde “dört ince çizgi”den kasdedilen nedir? Anlatınız.


Cevap : Almış olduğu yol ifade edilmiştir.


3. ETKİNLİK


Soru : Metni ana hatlarıyla anlatınız. Buna göre aşağıdaki cümleleri metindeki olayların oluş sırasına göre numaralandırınız.


Cevap :

  • (6) Karşı kaldırımdaki kar çileği, küçücük bir kız çocuğuydu.
  • (1) Gün Bey, sabahın erken saatlerinde perdesini usulca açıyor, yoldan geçen ayakkabıları sayıyordu.
  • (2) Gün Bey için dışarıdaki dünya pencereden görebildiği kadarıydı.
  • (5) Tüm bu resmin içinde Gün Bey yeni bir ayrıntı fark etti.
  • (3) Gün Bey yürümek istediğinde çocukluğunu düşünüyordu.
  • (4) Yağmaya başlayan kar, Gün Bey’in penceresini yarıya kadar örtmüştü.

4. ETKİNLİK


Soru : Metindeki sorun nedir? Bu sorunun çözümü için metindeki kahramanlara ne yapmalarını önerirsiniz? Uygun kutucuklara yazınız.


Cevap :
Sorun : Yaşam sevincinin azalması
Çözüm : İnsanlar arasına daha fazla karışarak, faaliyetlere katılması bütün eksikliklere rağmen sosyal bir yaşam sürmelidir.


5. ETKİNLİK


Soru : Metnin sizce en ilginç bölümü hangisidir? Bu bölümde ne anlatılmaktadır? Neden bu bölümü ilginç bulduğunuzu da belirterek defterinize yazınız.


Cevap :
En ilginç bölüm son bölümdür. Bu bölümde bir kişinin her zaman hayat sevincinin olması gerektiği anlatılmaktadır. Çünkü bir kız çocuğunun bile bir kişiyi ne kadar etkileyebileceği konu alınmıştır.


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 29 Cevapları

6. ETKİNLİK


Soru : Başlığının, metnin içeriğine uygun olduğunu düşünüyor musunuz? Yazarı siz olsaydınız bu metne hangi başlığı verirdiniz? Nedeniyle birlikte aşağıya yazınız.


Cevap :
Ben bu metne Hayata Sarıl başlığını verirdim. Çünkü her ne olursa olsun her zaman hayata sarılmalı ve hayat sevincimizi bırakmamalıyız. 


7. ETKİNLİK


Soru : Metni kendi yaşantınızla ilişkilendirerek çıkarımlarda bulununuz. Bu çıkarımları en az üç cümle ile aşağıya yazınız.


Cevap :
Hayat içerisinde ne kadar üzülürsek de, sorunlarla karşı karşıya kalsak bile yaşamdan vazgeçmemeliyiz. Önümüze çıkacak olan engelleri bir bir aşmalıyız. Her zaman hedefimizi belirlemeli ve hayat sevinciyle başarıya ulaşmalıyız.


8. ETKİNLİK


Soru : Etkin dinleme ile ilgili aşağıdaki kurallardan doğru olanların başındaki kutucuğu işaretleyiniz.


Cevap :

“4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 27-28-29-30 Cevapları Özgün Yayınları”


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 30 Cevapları

9. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki cümlelerde kutucukların içine uygun noktalama işaretlerini yazınız.


Cevap :
Bazı evler vardır (;) pencereleri gökyüzüne bakarak (…) Bazı evlerin pencereleri de ağaçlara (…) Dışarıda olmalıydık (.) Sokaklardaki (,) parklarda (,) kumsallarda (…) Gün Bey (‘) in elleri (,) sandalyesinin tekerleklerini sokak kapısına doğru çevirdi (.)


10. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki görselde günlük yaşantımızda kullandığımız nezaket ifadelerine örnek bir durum verilmiştir. Sizler de nezaket ifadelerinin geçtiği benzer durumları arkadaşlarınızla canlandırınız. Konuşurken beden dilini etkili kullanınız. Konuşan arkadaşlarınızın sözlü olmayan mesajlarına dikkat ediniz.


Cevap : Bu etkinliği sınıfta arkadaşlarınızla canlandırmanız gerekmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 27-28-29-30 Cevapları Özgün Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Gördüğüm insanların birbirine karşı olan olumlu davranışlarını örneklemek istersen birbirine karşı hoşgörülü ve saygılı davranmaları Ayrıca her durumda birbirlerine yardım etmek istedikleri gibi davranışlarını örnek olarak gösterebilirim. Topluluk halinde yaşayan sınıf arkadaşlarımız aile bireylerimiz akrabalarımızı komşularımız birbirine karşı hoşgörülü ve sevgili davrandığı zaman birlikte oldukları ortamlarda dahada güzelleşir. Çevremizde gördüğümüz insanlar hayata pozitif olumlu düşünen ve birbirine karşı empati kurarak yaklaşan insanlarda genellikle olumlu ve düşünceli insanlar arasında yer almaktadır.
Oya öğretmen
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bir sınıf öğretmeni olarak çok beğendim. Hasta olarak derse girdiğim günlerde vb ben de yararlanıyorum. Elinize, emeğinize sağlık. Hakkınızı helal edin lütfen.
Mustafa
Çevremizdeki insanlarda olumlu davranışlar gördüğümüz zaman bizler de oldukça mutlu oluruz. Bir insanın yardımlaşması birbirine karşı empati kurarak yaklaşması komşular arasındaki güzel ilişkiler arkadaşların birbirine duyduğu Güven Ayrıca insanların birbirine karşı olan nazik ve hoşgörülü tüm hareketleri insanlar arasında olumlu ve güzel hareketler olarak bilinmektedir. Birbirimize karşı ne kadar saygılı ve sevgili olursak o kadar yaşanılabilir bir toplumda oluruz. Ayrıca birbirimiz arasındaki sorunları çözerken empati kurmak birbirimize karşı hoşgörülü yaklaşmak ve zor zamanlarımızda hatalarımızı birbirimizin yüzüne vurmadan destek çıkmak elbette ki olumlu davranışlar arasındadır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!