4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 31-32-33-34 Cevapları Özgün Yayınları


Turkce Ogretmeni

4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Kaşağı Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 31, 32, 33, 34


Kaşağı Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 31 Cevapları

(…)
Annem İstanbul’a gittiği için benden bir yaş küçük olan kardeşim Hasan’la artık Dadaruh’un yanından hiç ayrılmıyorduk. Bu, babamın seyisi, yaşlı bir adamdı. Sabahleyin erkenden ahıra koşuyorduk. En sevdiğimiz şey atlardı. Dadaruh’la birlikte onları suya götürmek, sırtlarına binmek, ne doyulmaz bir zevkti. (…) Hele tımar… Bu, en zevkli şeydi. Dadaruh eline kaşağıyı alıp tıpkı bir saat gibi “Tıkı tık, tıkı tık!” işe başladı mı yerimde duramaz, “Ben de yapacağım!” diye tuttururdum. O zaman Dadaruh, beni Tosun’un sırtına koyar, elime kaşağıyı verir, “Haydi yap!” derdi.
Bu demir aleti hayvanın üstüne sürter ama o ahenkli tıkırtıyı çıkaramazdım. (…)
At, ahır işlerinde yalnız tımarı beceremiyordum. (…) Oysa en keyifli, en eğlenceli şey buydu. Sanki kaşağının düzenli tıkırtısı Tosun’un hoşuna gidiyordu. Kulaklarını kısıyor, kuyruğunu kocaman bir püskül gibi sallıyordu. Tam tımar biteceğine yakın Tosun huysuzlanır, o zaman Dadaruh, “Höttt!” diye seslenir, öteki atları tımara başlardı.


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 32 Cevapları

Bir gün Hasan’la Dadaruh dere kıyısına inmişlerdi. İçimde tımar etme hırsı uyandı. Kaşağıyı aradım, bulamadım. Dadaruh’un penceresiz, küçük bir odası vardı. Buraya girdim. Rafları aradım, eyerlerin arasına falan baktım: Yok, yok! Yatağın altında yeşil tahtadan bir sandık duruyordu. Onu açtım. Az daha sevincimden haykıracaktım. Annemin bir hafta önce İstanbul’dan gönderdiği hediyeler içinden çıkan kaşağı pırıl pırıl parlıyordu. Hemen kaptım, Tosun’un yanına koştum. Karnına sürtmek istedim. Rahat durmuyordu. “Galiba acıtıyor.” dedim. Gümüş gibi parlayan bu güzel kaşağının dişlerine baktım. Çok keskin, çok sivriydi. Biraz köreltmek için duvarın taşlarına sürtmeye başladım. Dişleri bozulunca yeniden denedim. Yine atların hiçbiri durmuyordu. Kızdım, öfkemi sanki kaşağıdan çıkarmak istedim. (…) Yerden kaldırabileceğim ağır bir taş bularak kaşağının üstüne hızlı hızlı indirmeye başladım. İstanbul’dan gelen, belki de Dadaruh’un kullanmaya kıyamadığı bu güzel kaşağıyı ezdim, parçaladım. Sonra yalağın içine attım.


Cevap : 4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 31-32-33-34 Cevapları Özgün Yayınları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Okuma metnini bir iki defa okumanızı gelecek sorulara karşı tavsiye ederiz. İyi dersler dileriz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 31-32-33-34 Cevapları Özgün Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Türkçe dersinde başarılı olmak istiyorsak muhakkak bolca okuma yapmalıyız. Okuma yapmak yalnız Türkçe dersinde değil tüm konulardaki anlamı kapasitemizi ve becerilerimizi artırıldıği düşünmektedir. Türkçe dersinde çok seviyorum. Çünkü Türkçe dersi hem ana dilimiz hem de konuştuğumuz dildir. Türkçe dersinde başarılı olmak istiyorsak kitap okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Kitap okurken birçok kurallara uyarak kitabımızı tamamlamalı ve muhakkak kitabımızda anlamını bilmediğimiz kelimeleri detaylı bir şekilde öğrenmeliyiz. Önümüzdeki Metin gibi herhangi bir metin okuduğumuz zaman bolca tekrar da bu şekilde kulağımızın duyabileceği ve anlayabileceğiniz şekilde okumamıza tamamlamalıyız.
Mustafa
4. Sınıf Özgün yayınları ders kitabımızda okumuş olduğumuz kaşağı metninde eski yazarların yazmış olduğu günümüzde de hala sevilen hoş Türkçesiyle okuma kitaplarımızda yer alan bu metinde anlamlı bir hikayeyi tekrarlamış olduk. Türk yazarlarının yazmış olduğu romanlar hikayeler ve şiirler günümüzde de hala birçok okuyucu tarafından tercih edilmekte ve bu eserler günümüzde çok değerli yapıya sahip olduğunu okumuş olduğunuz kitaplarda görebilmekteyiz. Türkçe dersinde başarılı olmak elbette ki okuma yapmadan geçer. Bol kitap okumak Türkçe dersine çalışmak ve noktalama işaretlerini bilmek Türkçe dersinde başarılı olmamız için gereklidir. Türkçe dersinde başarılı olduğumuz zaman her derste başarılı olabiliriz.
Nurgül
Forum sayfa cevaplarıyla ödev yapmak çok güzel Rabbim sizlerden razı olsun canlarım benim
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!