4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 59-60 Cevapları Özgün Yayınları


Turkce Ogretmeni

4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Yakutistan Masalı: Cesur Vay’ın Deniz Macerası Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 59, 60


Yakutistan Masalı: Cesur Vay’ın Deniz Macerası Serbest Okuma Metni


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 59-60 Cevapları

4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 59 Cevapları

Cesur Vay adında bir genç varmış. Tundraların bittiği yerde, tam deniz kıyısında yaşıyormuş. Deniz, göz alabildiğine büyük, geniş, derin… Korkunç dalgalar her an kıyılara vuruyormuş. (…) Ne zaman balıkçılar ava çıksa kayıkları parçalayıp insanları denizin altına çekiyormuş. Avcılar denize açılmaktan korkuyormuş… Ama ne çare?.. Nereye gidecekler? (…) Başka ülkeye yol bilmez, başka iş bilmez, denizden beslenirlermiş. Bir gün Cesur Vay deniz kıyısına gelip bir kayanın üstüne oturmuş. Güneşli, açık, sakin, sıcak bir gün. Evde yiyecek bir şey yok. Yaşlı babası da çadırdan çıkıp yanına gelmiş, yaşlı kemiklerini ısıtmak istemiş. Cesur Vay,
– Baba can bugün hava sakin ben ava çıkmak istiyorum, demiş.
Babanın ödü kopmuş:
– Sakın ha! Kayığımız küçücük. Dalgaların ne zaman kabaracağı (…) belli olmaz oğul can!
– Hiç fark etmez baba can. Bugün ben denize açılacağım.
Okunu, yayını, zıpkınını almış, kayığı denize indirip hızla küreklere asılmış Vay. Hava güzel, deniz çarşaf gibi… Bütün gücüyle kıyıdan uzaklaşmıştı. Artık, ne bir kara parçası ne de bir adacık. Cesur Vay rüzgâra yalvarmış:
– Es ey rüzgâr es! Bütün gücünle es! Foklar, balinalar çıka gelsin, bir büyük balıkla döneyim, herkese bir lokma yiyecek vereyim… Rüzgâr duymuş bu sesi. Yavaş yavaş dalgaları kaldırmaya başlamış, biraz sonra dalgalar kabarmış… Küçücük kayık dalgaların üstünde uçuyormuş. Üç gün, üç gece kayık oradan oraya savrulmuş. Cesur Vay canını dişine takmış.


Cevap : 4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 59-60 Cevapları Özgün Yayınları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Okuma metnini bir iki defa okumanızı gelecek sorulara karşı tavsiye ederiz. İyi dersler dileriz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Türkçe Kitabı Sayfa 59-60 Cevapları Özgün Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Dört sınıf Türkçe ders kitabı muzda bulunan bu metni okuyarak çok güzel bir hikayenin içinde kendimizi bulduk. Geçmiş zamanlarda yaşamış insanların anlarda esinlenerek yazmış oldukları hikayeler oldukça beğendiğim okuma metinleri arasında yer almaktadır. Yukarıda verilen okuma metninin 3 kere okuyarak hem konuyu daha iyi bir şekilde anladım hem de okuma alışkanlığını arttırdım.
Mustafa
Okumuş olduğumuz tüm hikayeleri anlamak ve hikayelerden ana fikir çıkarmak istiyorsak her zaman tekrarlı bir şekilde okuma yapmalı ve okuyarak en güzel duyguları yaşamalıyız. Tarih boyunca anlatılan efsaneler gerçeği yakın hikayeleri yansıtmak ve anlatılmış olan hikayeleri çeşitli serüvenler katmak amacıyla söylemem ve günümüzde de hala devam eden masal türleridir. Bizim de bulunduğumuz bölgede çeşitli efsane anlatılıyor olabilir. Bu efsaneler gerçekle yakın fakat gerçek olmayan insanları çeşitli duyguları çağrıştırmak amacıyla dilden dile dolaşmak tadır.
Tuğçe
Ödevlerime yardım eden forum sayfa cevaplarına teşekkür ederim türkçe dersi cevapları burada arkadaşlar
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!