5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 29-30-31 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. İbrahim (a.s.) Cevapları Sayfa 29, 30, 31


Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. İbrahim (a.s.) Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 29-30-31 Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 29 Cevapları


Soru : Hz. İbrahim (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap:
Yüce Allah Celle celalühü hazreti İbrahim aleyhisselam’ı Halil yani Allah’ın dostu olarak nitelendirdiği bir peygamberdir.
Hazreti İbrahim Aleyhisselam günümüzde Fırat diclesin doğusunda yer alan bir bölgede dünyaya geldiği kabul edilmektedir. Bir rivayete göre azreti İbrahim Aleyhisselam’ın babası Halis bir mümin olan Taruh olarak kabul edilmektedir. İslami kaynaklara göre hazreti İbrahim günümüzde Şanlıurfa bölgesinde Harran civarında doğduğu kabul edilmektedir. Hazreti İbrahim Aleyhisselam peygamberlerin atası olarak kabul edilmektedir.
Harran bölgesinde günümüzdeki Balıklıgöl civarında gerçekleşen bir olay olay da mrut Hz İbrahim’in putları kırması nedeniyle ateşe atmak istemiş Hz İbrahim ateşe atıldığı Ateş suya ve tahtalar balıklara dönerek günümüzdeki balıklıgöl’ün oluştuğu rivayet edilmektedir. Bunun üzerine nemrut onu sürgün etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5. Sınıf din kültürü ders kitabımızdaki Hz İbrahim’in hayatı ve Hz İbrahim’in insanları doğru yola yöneltmek kötülükten alıkoymak gibi birçok yapmış olduğu mücadeleyi kısa ve açıklayıcı bir şekilde yukarıdaki metinde bize belirtmiş oldunuz. Din kültüründeki başarılı cevaplarınızı çok beğeniyorum. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde edinebileceğim tüm bilgileri ve ödevlerimi yaparken istediğim tüm bilgileri sizin sayenizde kısa ve hızlı bir şekilde ulaşabildiğimiz ifade etmek isterim. Ödevlerim de yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.