5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 71-72-73 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Lokman’dan (a.s.) Öğütler Cevapları Sayfa 71, 72, 73


Hz. Lokman’dan (a.s.) Öğütler Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 71-72-73 Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 71 Cevapları


Soru : Büyükleriniz size ne tür öğütler verir?


Cevap:
Büyüklerim yalan söylemememi ,insanların kalbini kırmamamı, kendilerine ve diğer büyüklerime karşı saygılı olmamı, yabancılar ve tanımadığım insanlarla izinsiz olarak bir yere gitmememi , hayvanlara ve doğaya karşı duyarlı olmam için bana öğüt verir.


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 72 Cevapları


LİSTELEYELİM


Soru : Aşağıda Hz. Lokman’ın (a.s.) oğluna verdiği öğütlerin yer aldığı ayetler verilmiştir. Bu ayetleri okuyup kendi hayatınızda dikkat etmeniz gereken hususları listeleyiniz.


“…‘Yavrum! Allah’a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür.’” (Lokmân suresi, 13. ayet.)
İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.”  (Lokmân suresi, 14. ayet.)
“Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim.”(Lokmân suresi, 15. ayet.)
“Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa, Allah onu çıkarır getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.” (Lokmân Suresi, 16. ayet.)
“Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.”   (Lokmân Suresi, 17. ayet.)
“Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüneni sevmez.”   (Lokmân Suresi, 18. ayet.)
“Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” (Lokmân Suresi, 19. ayet.)


Cevap:

  • Allah’ a hiçbir şeyi ortak koşmamak
  • Anne ve babaya iyi davranmak
  • Namaza önem vermek
  • Kötülükten kaçınmak
  • Sıkıntılara sabretmek
  • İnsanları küçümseme
  • Kibirlenmeme
  • Yüksek ve çirkin sözlerle konuşmamak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Büyüklerimiz her zaman hayata de deyimli oldukları onların vermiş olduğunu nasıl hatlara uyumak ve onların vermiş olduğu nasihatları kulak vermek hayatımızda başarılı olmamıza ve yardımcı olacak tüm bilgileri elde etmemize faydalı olacaktır. Büyüklerimiz her zaman bize ahlaklı olmamızı büyüklerimize ve küçüklerimize karşı saygılı ve sevgili olmamıza söyler. Ayrıca büyüklerimiz her zaman sabırlı olmamızı ve sabrın hoşgörünün aşamayacağım hiçbir zorluk ve sorun olmadığını söylerler. Büyüklerimizin sözünü dinlemek emeklerine karşılık olarak onlara saygı ile yaklaşmak onlara yardımlarda bulunmak ve sevgimizi ifade etmek bizim Temel vazifemizdir. Büyüklerimiz bizi büyütünce birçok emek verdiğin için onlara sonsuz şükran ve sevgi ile bakmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.