5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 79-80-81 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Ünitemize Hazırlanalım Cevapları Sayfa 79


Ünitemize Hazırlanalım Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 79 Cevapları


1. Hz. Peygamberin yetişmesinde emeği olan kişilerin isimlerini büyüklerinize sorarak defterinize not ediniz.


Cevap:
Peygamberimizin yetişmesinde emeği olan büyükleri; süt annesi Halime annemiz, dedesi Abdülmüttalib, amcası Ebu Talip ‘tir.
Peygamberimiz anne karnındayken babası vefat etmiş , süt annesinin yanında kalmış, altı yaşındayken de annesi vefat etmiştir. Dedesinin yanında kalmış, oda vefat edince amcasına emanet olarak büyümüştür.


2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukları hakkında bildiklerini defterinize yazınız.


Cevap:
Hz. Muhammed’ in çocukların isimleri doğum sırasına göre; Kasım, Zeynep, Rukiyye, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Abdullah’tır. Resul-ü Ekrem’in Hz. Mariye’den (r.a.) ise yalnızca bir çocuğu olmuştur ve ismi de İbrahim’dir.


3. Huzurlu bir ailede bulunması gereken örnek davranışlar nelerdir? Çevrenizdekilere sorarak defterinize yazınız.


Cevap:
Huzurlu bir ailede bulunması gereken örnek davranışlar; sevgi, saygı, hoşgörü, affetme, merhamet, iş bölümü ve yardımlaşmadır.


4. Kevser suresinin mealini defterinize yazınız.


Cevap:
Kevser suresinin meali
Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları  Cevapları Sayfa 80, 81


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları  Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 80 Cevapları


Soru : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) gençlik dönemindeki ahlaki özellikleri hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap:
Hz Muhammed (sav) gençlik döneminde de yalan ve kötü işler bilmeyen biriydi. Hiçbir zaman putlara tapmaz ve kötü ahlak içeren her şeyden uzak dururdu. Yaygın olmasına rağmen zina, zulüm gibi çirkinliklerden hep uzak kaldı. Bu yüzden insanlar peygamberliğini ilan etmeden önce de güzel bir insan olduğuna kesin inanırlardı.


KONUŞALIM


Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
“Kendi döneminin en hayırlı kadını Meryem’dir. Hatice de kendi döneminin en hayırlı kadınıdır.”
(Buhârî, Menâkıbü’l-ensâr, 20.)


Soru : Yukarıdaki hadisi okuyarak Hz. Peygamber’in (s.a.v.) eşi Hz. Hatice (r.a.) ile ilgili düşüncelerini arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap:
Peygamber Efendimiz çok yakışıklı idi. Olgun ve temiz bir kadınla evlenmiş ve kendinden büyük ve dul olmasını hiç sıkıntı etmemiştir. Karısını vefat ettikten sonra bile hep hayırla anmış ve ona olan sevgisini her zaman dile getirmiştir. Bu büyük bir vefa göstergesidir.


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 81 Cevapları


BULALIM


Soru : Aşağıdaki kelimeleri tabloda bularak boyayınız. Boyanmamış kutulardaki harfleri birleştirerek şifreyi bulunuz.


(Tahire-Meysere-Abdullah-Fatıma-Rukiye-Ebu Talip-Zeynep-Kasım-Ümmü Gülsüm)


Cevap:

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 79-80-81 Cevapları MEB Yayınları

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem çocukluk ve gençlik dönemlerinde Mekke’de geçirmiş burada putlara tapan aletlere kapılmış insanlara asla uyumaz bunları gördüysen oldukça üzülür ve Hira mağarası çekilerek ibadet ederdi. Peygamber efendimiz gençlik döneminde peygamber olmadan önce güvenilir olması emanet yarın ona emanet edilmesi ve doğru sözlü olması dürüst olması ile bilinen ahlakıyla önceden tanınmış bir kişiliğe sahipti. Peygamber efendimiz eşlerine saygılı ve sevgili davranır çocuklarına ve torunlarına da aynı şekilde merhamet ve sevgi ile yaklaşır di. Peygamber efendimiz bu örnek davranışlarını hayatımız boyunca uygulamalı ve İslam dininin esası olan sevgi ve saygıyı asla ihmal etmemeliyiz.

  2. Anonim dedi ki:

    Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin çocukluğu ve gençliği Mekke şehrinde geçmiştir. Peygamber efendimiz daha doğmadan önce babasını kaybetmiş henüz 6 yaşındayken de annesini kaybetmiştir. Peygamber efendimiz’in büyümesinde etkisi ve yardımcısı olan kişilerin başında annesi süt annesi Halime dedesi abdülmuttalip ve amcası Ebu talip olarak söyleyebiliriz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem gençlik yıllarında Mekke’de geçirmiş yalnız Mekke’nin içerisinde bulunduğu cahil insanlardan oldukça büyük üzüntü duyardı.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.