5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 83. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 83. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ve Aile Hayatı Soruları ve Cevapları Sayfa 83


4. Ünite Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ve Aile Hayatı Ünitemize Hazırlanalım Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım.


Cevap : Konunun aslı için kısaca TIKLAYINIZ.

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve Hz Hatice Radıyallahu An validemizin evlilikleri aşağıda rivayet edildiği şekilde gerçekleştiği kabul edilmektedir.

 Peygamber Efendimiz dedesi vefat ettikten sonra amcası olan Ebu Talib’in yanına gelerek ticaret ile başlamış ve Ticaret kervanlarının katılarak ticarette öğrenmiştir. Hz Hatice Radıyallahu An validemiz ticaret ile uğraşmaktan ve ilerleyen zamanlarda Peygamber efendimiz Hz Muhammed ile Şam’a yapılan ticaret seferleri sonucunda iyi bir şekilde tanımış ve evlenmek istediğini aracılarla beraber Peygamber Efendimize iletmiştir.

 Hz Hatice Radıyallahu An validemiz Peygamber efendimiz Hz Muhammed’in küçüklük yaşlarından belli tanımış Ayrıca 40 yaşında olan Hazreti Hatice pak bir kadın olarak anılmak daydı.

 Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu teklifi üzerine amcası ile beraber karar almış ve kararı kabul etmişlerdir bunun sonucunda 556 yılında Peygamber Efendimiz 25 yaşında Hz Hatice radıyallahu anh 40 yaşında evlilikleri gerçekleşmiştir.


2. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım.


Cevap : Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım. sorusunuın ayrıntılı cevabı için TIKLAYINIZ.

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v efendimizin Hz. Fatma r.a. kızından olan torunları olarak kabul edilmektedir. Peygamber Efendimiz ; torunları olan Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) sürekli olarak sever, onlarla gezer, öper koklar ve güzel ahlaklı olmaları için eğitim verirdi. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimiz karbelada şehit edilmişlerdi.


3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir?


Cevap : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir? sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ. 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem aile fertlerine karşı sürekli olarak güzel ahlaklı güleryüzlü ve şefkat ve yaklaştığı kabul edilmektedir aile fertleri içerisinde yer alan çocuklarına sürekli olarak güzel ahlak eğitim dini bilgiler gibi birçok konuda geliştirdiği ve eşine karşı ev işlerinde yardım eden güler yüzlü Güler sözlü güzel bir insan olarak kabul edilir.

Peygamber Efendimiz aile fertlerine karşı Ayrıca eve girdiği zaman selam verir şakalaşır oyunlar oynar Ayrıca yakınlarında var olan akrabalarını gözetir onlara yardım eder ve sürekli olarak onların ihtiyaç sıkıntı ve dertlerini dinlerdi.

Yukarıda yer alan olaylar ele alındığı zaman Peygamber Efendimizin aile fertlerine karşı ne kadar hassas ve dikkatli olduğunu en iyi şekilde anlayabiliriz.


4. Kevser ne demektir? Anlamını sözlüklerden araştırıp defterimize yazalım.


Cevap : Kevser ne demektir? Anlamını sözlüklerden araştırıp defterimize yazalım. sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ.

İslam dininde Kevser kelimesi Cennet’te var olduğuna inanılan kutsal Nehir olarak kabul edilmekle beraber Peygamber Efendimizin soyunun Hazreti Fatıma radıyallahu anh’den devam edeceği hakkında Müslümanlara bilgi veren bir kelime olarak da kullanılmaktadır.

Dini ve İslami sözlükte Kevser kelimesi cennette Var olan kare şeklinde ve uzunluğu hakkında çeşitli rivayetler de bulunan kutsal Nehir’e Kevser adı verilir.


Videolu Sesli Anlatım için 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 83. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,din kültürü sayfa 83 5 sınıf,hz muhammed in hz hatice ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım,hz muhammedin ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar,temel dini 5 sınıf sayfa 83 84

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 83. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 83. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.
Sude
Hz Hasan ve Hüseyin hakkında bildiğim babasının Hz Ali annesinin hazreti Fatma olduğunu Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin soyunun devam ettirdiklerini Peygamberimizin hayatını devam ettiren çocuğu Hz fatimadır Peygamberimiz sallallahu ve sellem Hz Hasan ve Hüseyin'in çok sever ve onlara vakit ayırdı onları eğlendirir onlarla oyunlar oynardı
mia
Teşekkürler güzel cevaplar
Gacha Rose
Merhaba!Arkadaşlar,kısa bir şekilde HZ Muhammed'in HZ Hatice ile nasıl evlendi?Acilllllll!
Hayat Bilgisi Öğretmeni
Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım. Link : https://www.forumsayfacevaplari.com/hz-muhammedin-s-a-v-hz-hatice-r-a-ile-nasil-evlendigini-arastirip-defterimize-yazalim.html
Yaren
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v torunları olan Hz. Hasan r.a. ve Hz. Hüseyin r.a. çok sever onlarla oyunlar oynardı.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 22 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Content is protected !!