5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Baba Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 87-88-89


Bir Baba Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Soru : Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı?


Cevap : Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı? sorusunun uzun ve ayrıntı cevabı için TIKLAYINIZ.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) cahiliye döneminde kız çocuklarının utanç sayıldığı bir dönemde kız çocuklarını sever ve onlarla şakalaşırdı. Peygamber Efendimiz çocuklara Geçmiş olsun ziyaretine giden Yoldayım geçerken yolda var olan Çocuklarla oyun oynayan ve şakalaşan çocukları seven ve güzel ahlakı tavsiye eden anne babaya da çocuklarına güzel ahlak vermeyi tavsiye eden Torunlarını çok seven ve çocuklar arasında sürekli olarak adaletli olan bir kişi bir peygamber idi.


Cahiliye geleneklerine göre çocuklar açıktan sevilmediği gibi kız çocukları, utanç kaynağı olarak kabul edilirdi. Böyle bir ortamda Peygamberimiz bütün çocuklarına ve özellikle de kız çocuklarına karşı sevgisini göstererek cahiliye âdetlerini yıkmaya çalışmıştır. Peygamberimiz, çocuklarının eğitimiyle yakından ilgilenir, onların güzel ahlak sahibi olmaları için özen gösterir ve herkese de bu tavsiyede bulunurdu. Örneğin, “Çocuklarınıza ikram ediniz ve onları güzel terbiye ediniz.”1 ve “Bir baba, çocuğuna güzel ahlaktan daha değerli bir bağışta bulunamaz.”2 diye buyurarak anne ve babanın çocuğuna karşı ilk sorumluluğunun, ona güzel ahlak kazandırmak olduğuna işaret etmiştir. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocuklarına olan bu sevgisi, onları başkalarının çocuklarından üstün gördüğü anlamına gelmezdi. Çünkü o, her çocuğa aynı hassasiyeti gösterirdi. Örneğin, bir gün eline bir miktar para geçmişti. Bunu duyan kızı Hz. Fatıma (r.a.), Peygamberimizin yanına gelerek kocasının kuyudan su çekerken çok zorlandığını ve kendisinin de un yapmak için buğday öğütecek gücünün olmadığını ifade ederek, başkalarının ihtiyaçları için ayırdığı paradan kendilerine bir hizmetçi tutmasını talep etti. Bunun üzerine Peygamberimiz, bu parayı Suffe’deki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ayırdığını söyleyerek, kızının isteğini geri çevirdi.3 Böylece, canından çok sevdiği kızı için bile bir ayrıcalık göstermedi.


Videolu Sesli Anlatım için 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.
Sude
Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem çok iyi bir babaydı çocuklarına iyi davranır onları ahlak ilim  dersi öğretirdidini İslam dininde neler yapması gerektiğini nasıl davranması gerektiğini ibadetleri her şeyi öğretirdi Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem bunun yanı sıra çocuklarına zamanlayıcı onlarla oyunlar oynar onlarla eğlenirdi
Fatma nisa
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı harika bir yazı olmuş ödevler bitti sağlun
Gamze
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v çocuklarını seven çocuklarının eğitimine önem veren iyi bir baba olarak kabul ederiz.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 22 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Content is protected !!