5. Sınıf Fen Bilimleri

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 118-119 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Maddenin Hâl Değișimi Cevapları Sayfa 118, 119


Maddenin Hâl Değișimi Cevapları


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları


Soru : Resmi inceleyiniz. Resimde suyun farklı hallerde bulunduğunu fark ettiniz mi? Nasıl oluyor da su başka başka hallerde bulunuyor?


Cevap :  Resimdeki su iki halde bulunuyor katı ve sıvı. Maddeler ısı aldığında ya da verdiğinde bir hâlden başka bir hâle dönüşür.


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları


Gerekli Malzemeler : Derin şeffaf bir kap, Buz,  Streç film, Sıcak su

Nasıl Yapalım

Sıcak suyu şeffaf kaba boşaltalım. Şeffaf kabın üstünü streç filmle kaplayalım. Streç film yerine şeffaf poşet de kullanabiliriz. Buzları streç filmin üzerine koyalım. Kabı 5 dakika boyunca gözlemleyelim. Gözlemlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


Soru : Kabın içinde ne oldu?


Cevap :   Kabın içindeki su ısı verdiğinden soğumaya başladı.


Soru : Buzlarda bir değişiklik oldu mu?


Cevap :  Buzlar ısı aldığından eridi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Maddeler ısıya maruz kaldıkları zaman eriyebilir ler.bunlar sıkça karşılaşan buzdolabı da bulunan ve donmuş ürünleri örnek verilebilir ler.mesela buzdolabındaki eşyalar buzdolabı fişi çekildikten belirli bir süre sonra erimeye ve buharlaşmaya başlarlar.buna en güzel örnek katı halde bulunan buzun ısıya maruz kaldığı zaman nasıl eriyip buharlaştığı nı gözlemlenmektedir.mesela yediğimiz dondurmalar yazın yediğimiz pastalar beni de bir süreden sonra ısıya maruz alır veriye bilirler. Mesela ocağa koyduğumuz bir çikolata ısıya maruz kalarak nasıl eridiğini ve sıvı hali aldığını gözlemlemek de eriyen maddelere çok güzel bir örnektir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.