5. Sınıf Fen Bilimleri

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 229-230-231-232-233 Cevapları MEB Yayınları

Göster

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çevre Kirliliğine Karşı Alınacak Önlemler Cevapları Sayfa 228, 229, 230, 231, 232, 233


Çevre Kirliliğine Karşı Alınacak Önlemler Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 229 Cevapları


BİRLİKTE YAPALIM


Gerekli Malzemeler

2 su bardağı
İçine bir bardağın sığacağı orta boy (çukur) cam kap
Termometre
Su
Lamba veya güneş ışığı

Nasıl Yapalım

■ Bardakların 3/4’ünü suyla dolduralım.
■ Bardakların 3/4’ünü suyla dolduralım.
■ Bardaklardan birinin üzerine çukur kabı ters çevirip kapatalım.
■ Her iki bardağı güneşli bir yere bırakalım veya lambayla aydınlatalım.
■ 40 dakika (bir ders saati) bekleyelim.
■ Termometre ile ilk önce açık havada bıraktığınız bardaktaki suyun sıcaklığını ölçelim. Sonra diğer bardaktakini ölçelim.


Soru : Bu deneyde çukur cam kap neyi temsil etmektedir? Bardaklardaki suların sıcaklık farkının sebebi nedir? Dünyamızdaki iklim değişiklikleri sizce nasıl oluşuyor?


Cevap : Bu deneyde çukur cam kap su kaynaklarımızı temsil etmektedir. Açık havada bıraktığımız suyun sıcaklığı daha fazladır.  Dünyamızdaki iklim değişiklikleri kullandığımız araçlardan salınan karbondioksit gazlar nedeniyle oluşuyor.


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 230 Cevapları


SIRA SİZDE


A- Su kaynakları; evsel, endüstriyel ve tarımsal atıklarla her geçen gün daha da kirletilmektedir. Gerekli önlemler alınmazsa 2050 yılında Dünya nüfusunun %40’ının su sıkıntısı çekeceği düşünülmektedir. Bizden sonraki nesillere temiz su kaynakları ve yaşanabilir bir çevre bırakmak tüm insanların görevidir.

Soru : Su kaynaklarının kirletilmesi ve su israfı devam ederse gelecekte bizi nasıl bir Dünya beklemektedir? İnsanlar ve diğer canlılar bu durumdan nasıl etkilenir?


Cevap : Su kaynaklarının kirletilmesi ve su israfı devam ederse gelecekte bizi nasıl bir Dünya beklemektedir?

Günümüzde çevre kirliliği ün salmış durumdadır. Soluduğumuz hava, kullandığımız sular kirletilmiş durumdadır. Fabrikaların yapımı ile denizlere dökülen atıklar orada yaşayan canlılara zarar vermektedir. Hastalanmalarına en kötü ölmelerine sebep olmaktadır.

Kullandığımız sularda da bu sıkıntıyı görmekteyiz. Su kirliliğinden hariç su israfı da günümüzde artmış durumdadır. Her evde gereksiz yere su kullanımı ileriki zamanlarda su sıkıntısı çekmemize sebep olacaktır. Bu durum hem bizler hem de diğer canlılar için çok tehlikelidir. Böyle devam ettiği müddetçe kuraklık gün be gün artacaktır. Bunu önlemek için su israfı yapmamamız gerekir.


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları


B- Ülkemizin bazı şehirlerinde evsel katı atıkların toplandıktan sonra depolandığı yerlerde büyük çöp yığınları oluşmaktadır. Buralarda çok keskin bir koku ve kötü bir görüntü oluşmaktadır. Ayrıca buralarda fazlaca sivrisinek bulunmaktadır. Bu çöp yığınlarının bulunduğu yerlerin yakınında yaşayan insanlar bu durumdan rahatsız olmaktadır.

Soru : Siz olsaydınız bu sorunu ortadan kaldırmak için neler yapardınız?


Cevap : Bu sorunu çözmek için ilk olarak ilaçlanma yapılması gerekmektedir. İlaçlamalar yapıldıktan sonra geri dönüşüm tesisleri kurularak hem çöplerin ayrıştırılmasıyla gelir elde edilmesi, hemde çöplerin zaman içerisinden ortadan kaldırılması gibi bir yol izlenmesi gerekmektedir.


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 232 Cevapları


GÖSTER KENDİNİ


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 229-230-231-232-233 Cevapları MEB Yayınları
“5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 232 Cevapları”

Yukarıdaki resimde görülen bu doğa harikası yer yerleşim yerine dönüştürülmek istenmektedir. Yeşiliyle, mavisiyle, biyolojik çeşitliliğiyle öne çıkan bu alana bina, park ve fabrikaların inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu fabrikaların açılmasıyla birçok kişiye iş imkanı doğacaktır.

1) İnşaatlar tamamlandığında bu alanda ne gibi çevre sorunları ortaya çıkabilir? Tahminlerinizi yazınız.


Cevap: İnşaatlar tamamlandığında bu alanda biyoçeşitliliğin zarar görmesi ve suların kirlenmesi  çevre sorunları ortaya çıkabilir.


2) Bu alanda yerleşim yeri ve fabrika inşa edilmesinin doğuracağı olumlu ve olumsuz sonuçlar neler olabilir? Tahminlerinizi yazınız.


Cevap:

Olumlu sonuçlar: Fabrikaların açılması iş olanağı sağlayacaktır. Binaların yapılması insanlar için yeni yerleşim yerleri demektir.

Olumsuz sonuçlar: Biyolojik çeşitlilik azalacak, pek çok canlı türü zarar görecek.


5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 233 Cevapları


GÖSTER KENDİNİ


Samet ve sıra arkadaşları, bir akarsudaki kirliliği araştırmak üzere akarsuyun etrafında, belli uzaklıklardaki alanlarda yaşayan bitki ve hayvan türlerini araştırıp saydılar ve listelediler. Akarsuyun bataklığa dönüşen kısmının 3 km uzağından araştırmaya başladılar. Aşağıdaki sonuçları elde ettiler.


1) Bataklık, kirlilik sonucu oluştuğu halde neden canlı çeşitliliği en fazla bu alanda görülmektedir?


Cevap: Çünkü bu tür canlılar (Su Bitkisi, Ördek, Kurbağa, Su Böceği) bataklık ve sulak yerlerde yaşamaktadır.


2) En az kirlilik oluşan bölge neresidir?


Cevap: Akarsu İçindeki Bataklık Alan


3) Yol kenarında kurbağa ve ördek sayısının azalma sebebi ne olabilir?


Cevap: Çünkü yola yakın yerlerdeki araç ve insanlardan kaynaklı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çevre kirliliğini önlemek ve çevre kirliliğini yapacak birçok çalışmalar yapmak insanoğlunun elindedir.öncelikle öncelikle çevremizi kirletmemeliyiz denizlerimize çöp atmamalı ormanlarımızı temiz tutmalı ve denizlerimize fabrika atıkları ve atıklar atmayarak çevremizi temiz tutmanın püf noktalarını bulabiliriz.pikniklerde yaptığımız mangaldan sonra ateşi söndürmek orman yangınlarına sebep olabilir. Çevrede herhangi bir çöp bırakmamalı ateşimiz iyice söndürme de iyiyiz

  2. SELAM BEBEKLERİMMM BEN DUYGU BU SİTEYİ ÇOK BEYEYNDİM DİYEBİLİRİM BU PERFORMANSLA DEVAM EDİN FORUMSAYFACEVAPLARI

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.