5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 11. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 11. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 1. Ünite Ünitemize Hazırlanalım Cevapları Sayfa 11


1.Ünite Ünitemize Hazırlanalım Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 11 Cevapları

Soru : 1. Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatı hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarımızla paylaşalım.


Cevap :

Peygamber efendimiz doğmadan önce babasını doğduktan sonra altı yaşında da annesini kaybetmiştir. Sekiz yaşına kadara dedesi bakmış dedesi de vefat edince amcası Ebu Talip bakmaya başlamıştır.

Amcası ile beraber ticarete atılmış yirmi beş yaşına kadar da amcasının yanında kalmıştır. Daha sonra Ticaret yoluyla Hz. Hatice ile tanınmış evlenmiştir. Peygamber efendimize peygamberlik 40 yaşında gelmiştir. İlk gelen ayet Hira mağarasında 610 tarihinde Cebrail (a.s) vasıtasıyla gelmiştir.


Soru : 2. Sizce Peygamberimiz (s.a.v) çocukluk yıllarında nasıl bir çocuktu? Peygamberlik döneminden farklı huy ve davranışları olabilir mi? Konuşalım.


Cevap :

Peygamber efendimiz çocukken de her zaman dürüst olmuş, doğru yoldan hiç ayrılmamıştır. Etraftakiler zaman her zaman sevilen bir çocuktur. Kötü davranışlardan hep kaçınmıştır. Bu yüzden çevresindekiler ona hep güvenmişlerdir.


Soru : 3. Peygamberimizin (s.a.v) çocukken öksüz ve yetim kalması, daha sonraki yıllarda onun davranışlarını nasıl etkilemiş olabilir? Tartışalım.


Cevap :

Yüreğinde her zaman anne ve baba özlemi olmuş bundan dolayı merhamet duygusu daha fazladır. Kimsesiz olan çocuklara hep sevgi göstermiştir. Onları dışlamamıştır.


Soru : 4. Peygamberimizin (s.a.v) aile sevgisi ve kendisine iyilikte bulunanlara gösterdiği vefa bize örnek olacaktır. Bu değerler hakkında sohbet edelim.


Cevap :

İnsanlar kendi karakterlerini ailesi sayesinde bulurlar. İçlerindeki sevgi ilk olarak aile sevgisi ile oluşur. Bu dünyada sevgi sayesinde insanlar birbirlerine bağlanmaktadır. İyilik yapmak, ibadet etmek hepsi içten gelen sevgi duygusu sayesinde olur. Bunu başarmak için de her zaman doğru yolda olup kötü davranışlardan kaçınmamız gerekir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 11. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak