5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 46-47. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 46, 47


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 46 Cevapları

Soru :  “Merhametli olmak” ne demektir? Söyleyiniz.


Cevap : Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü olarak tanımlanmıştır. Acıma, esirgeme, koruma ve sevgi gösterme gibi anlamları bulunan merhamet, insanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren bir duygudur.


Soru :  Yukarıdaki hadisi yorumlayınız. Sınıfınızda, bu hadisin mesajını ifade eden doğaçlama bir drama yapınız.


Cevap : Bizden büyük olan insanlara karşı saygılı olmamız gerekmektedir. Bizden küçük olanları da her zaman korumamız ve onlara merhamet ile yaklaşmamız gerekmektedir.


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 47 Cevapları

Soru :  Anne ve babanızın size karşı şefkat ve merhametini gösteren, yaşadığınız örnek bir olayı aşağıya yazınız. Yazdığınız olayı sınıfınızda arkadaşlarınıza okuyunuz.


Cevap :

Anne ve babam her zaman bizleri düşünen ve iyiliğimizi isteyen birer ebeveyn olmuşlardır. Yaralandığımız da, hasta olduğumuz da her zaman bizle ilgilenmişlerdir.

Bir gün dışarı da dolaşırken mendil satmaya gelen bir çocuğu ilk olarak aç olup olmadıklarını sordular. Yemek yedirip sonrada ondan mendil aldılar. Bu davranışları biz çocuklarına birer örnek oldu. Bizler de öyle insanları küçük görmeyip yardıma ihtiyaçları olduğu zaman yardım etmemiz gerektiğini anladık.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 46-47. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Merhametli olmak demek bir insanın sonsuz bir sevgi ile sevmek sabırla yaklaşmak zorluklar ve mutluluklar karşısında metanetli olmak demektir peygamber efendimiz çok merhametli bir peygamber de ona eziyet eden haksızlık yapan ve sahabelere binlerce eziyetler yapan müşriklere karşı bile sabırlı ver merhameti olmayı başarmıştır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem merhametli olmanın ve sabırlı olmanın hayatımızda gerekli olduğunu söylerdi özellikle annelerimiz çok merhametlidir bizlere karşı sabırla ve merhamet ile yaklaşır bizi çok severler bizler de büyüklerimize karşı küçüklerimize hayvanlara karşı merhametli davranmalıyız
Merve
Merhametli olmak denildiği zaman aklımıza annemizin bizi sarması peygamber efendimizin bizi severken ve örnek olacak davranışları bize vurgularken konuştuğu ses tonu ve hadisleri Allahu Teala dedin biz kızlara da ne kadar merhametli ve binlerce nimetler verdiğini görmek örnek verilebilir. Peygamberimiz çok merhametliydi Ayrıca merhametinden dolayı sabırlı ve hoşgörülü bir insan da müşrikleri ve Müslümanlar girmeden insanlara karşı bile merhametliydi Ayrıca çocuklarını ve torunlarını Ayrıca bir merhamet beslerdi
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!