5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 95-96-97. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 95-96-97. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Yol Arkadaşları: Sahabiler Cevapları Sayfa 95, 96, 97


Peygamberimizin Yol Arkadaşları: Sahabiler Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 96 Cevapları

Soru : Aşağıda özellikleri verilen sahabilerin kimler olduğunu yazalım. 


Cevap :

  • İlk Müslüman Erkek: Hz. Ebu Bekir
  • İlk Müslüman Kadın: Hz. Hatice
  • İlk Müslüman Kadın: Hz. Ali
  • İlk Müslüman Kadın: Hz. Zeyd bin Harise

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 97 Cevapları

İslam dinini Kur’an-ı Kerim’in emrettiği gibi yaşamak, Kureyş kabilesinin her türlü baskısından kurtulmak ve din, can, namus, akıl ve soy emniyetini sağlayıp her türlü tehlikeden korunmak amacıyla Mekke’den Medine’ye göç eden Hz. Muhammed ve arkadaşlarına muhacir denir. Muhacirler Kur’an-ı Kerim’de övülmüştür.

(Dinî Terimler Sözlüğü, s. 307; bk. Nisa suresi, 100. ayet.)

Hicret sırasında Hz. Peygamber’e ve Mekke’den Medine’ye göç eden diğer Müslümanlara kucak açıp onları misafir eden; beslenme, barınma ihtiyaçlarını gideren ve farklı bir ortamda yeni bir yaşamın kurulabilmesinde onlara yardımcı olan ve sahip oldukları her şeyi onlarla paylaşan Medineli Müslümanlara ensar denir. Ensar da Kur’an-ı Kerim’de zikredilerek övülmüştür.

(Dinî Terimler Sözlüğü, s. 95; bk. Haşr suresi, 9. ayet.

Soru : Muhacir ve ensar kavramlarından yola çıkarak, İslam dininin kardeşlik ve yardımlaşmaya verdiği önemi arkadaşlarımızla konuşalım.


Cevap : Müslümanlar birbirlerini her zaman korur kollar. Zor durumda olduklarında koşarlar. Birbirlerine her zaman yardımcı olurlar. Hasta olduklarında iyileştirmeye çalışırlar. Eşyası yoksa eşyasını verir. E vi yoksa evini açar. Müslümanlık bunları gerektirir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 95-96-97. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 40 yaşında Hira mağarası'nda ibadete çekildiği zaman Cebrail aleyhisselamın vahiy getirmesi ile beraber oku ayeti ile peygamber olmuş ve peygamberliğinin ilk basamağını görmüştür peygamber efendimiz peygamber olduktan sonra bunu ilk karısı olan Hz Hatice ile paylaşmıştır Hz Hatice ona inanmış ve peygamberliğine ilk kabul edenler arasında olmuştur daha sonra amcasının oğlu olan Hz ali'de Müslümanlığı kabul etmiştir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Ayrıca Sıddık sıfatı ile bilinen çok büyük bir halife olan Hz Ebubekir de ilk Müslümanlar arasında yer almaktadır Ayrıca Hz Ebubekir peygamber efendimizle yoldaşlık yapmış ve Müslümanlığı yaymak için birçok çaba harcamıştır
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak