5. Sınıf Sosyal Bilgiler 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık Ders Kitabı


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

İçindekiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kültürel Zenginliğimiz Cevapları Sayfa 45, 46, 47, 48, 49


Kültürel Zenginliğimiz Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Soru : Yaşadığınız yerin kültürel özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Yaşadığınız yerin kültürel özellikleri nelerdir? sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız yerin kültürel özellikleri farklı ırklardan insanların bulunuyor olması, yemekleri, tatlıları, geçmişte yapılmış olan müzeleri gibi birçok önemli kültürel özellikleri vardır. Bu kültürel özellikler arasında Hataya özgü olan künefe tuzsuz peynir ve kadayıf ile birlikte şerbetini de sonradan ekleyerek yenir. Hatay’ın deniz müzeleri vardır. Bu müzelerde kültür Miras ları vardır. Geçmiş yıllarda bir çok devletin varlık gösterdiği Hatay’da bir çok ırktan İnsanlar vardır. Hoşgörülülüğümüz de misafirperverliğimiz de oradan gelir.

Hatay sekiz bin yıllık geçmişi sayesinde pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu nedenden ötürü şehir içerisinde yer alan tarihi eserlerin ve şehri ziyaret eden farklı dinlere mensup insanların sayısı fazladır. Hatay da hep birlikte din, dil ve ırk demeden hoşgörü ve sevgi içinde yaşamalarımızı sürdürmekteyiz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Yaşadığınız çevrenin meşhur yemeklerini araştırınız. Yaşadığınız çevrenin yemek kültürüyle ülkemizin diğer yerlerindeki yemek kültürlerini benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Konu için TIKLAYINIZ.

Hatay tarafında yapılan meşhur ev yemekleri şunlardır ;

 • Semirsek
 • Dövme (Aşşur)
 • Kağıt kebabı
 • Humus
 • Patlican yoğurtlama

Doğu Anadolu bölgesinde yapılan ev yemekleri hatay bölgesine göre daha etli daha yağlı daha açılı olur mesela şu yemekleri örnek vere biliriz;

 • Ciğer köftesi
 • Aşotu çorbası
 • Kaburga dolması
 • Kuzu kaplama
 • Harput köftesi

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 47 Cevabı

Soru : Yaşadığınız çevrede oynanan halk oyunlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin halk oyunlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin halk oyunlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Konu açıklaması için TIKLAYINIZ.

Hatay da oynan halk oyunları halay gurubuna girer bunlar def, davul, zil zurna, argun, dümlek gibi çalgı aletleri ile çalınır halk oyunlarınız şunlardır;

Halebi, Deliarap, Kaba, Kırıkhan,  küllük, hizmetli, Koyser, Zennube, Arci, şerci, Garibin ayağı, Yağlık kenarı, Eli eline değdi gibi oyunlarınız vardır.

Karadeniz bölgesi deyince aklımıza il olarak horon geliyor horan diyip geçmeyelim her yörenin kendine özgü hormonu varmış horonlar şunlardır;

Deli horon, Düz horon, Atabarı, Orta Batum gibi türlerdir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

Soru : Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.


Cevap : Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız. sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Doğum adetleri ;

Doğum yakın zamanda aile büyükleri doğum yapacak bayanının yanına gidip ona destek amaçlı yani kuvvetlendirmek  adına toplanırlarmış. Doğan çocuk erkek olursa hemen babaya söylenip evin avlusuna taş attırılırmış buna da ev taşlama deniyor. Baba birde koç kesip gençler birlikte kavurma yapıp mahalleye dağıtıyorlar mış bu anlatmış olduğum gelenek Antakya özgü bir gelenektir  bunun gibi bir çok örnek verebiliriz mesela asker uğurlama, düğün yapma , cenaze yani ölüm gelenekleri, sünnet düğünü vesaire örnekleri çoğaltabiliriz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

Soru : Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin geleneksel el sanatlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin geleneksel el sanatlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız.


Cevap : Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız. konusu için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız çevrenin geleneksel el sanatlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin geleneksel el sanatlarını benzerlikler ve farklılıklar yönleri aşağıdaki gibidir ;

 • Ağaç oymacılığı
 • Defne yaprağı ile ağar sabunu
 • İpek dokumacılığı
 • Sikkecilik
 • Hasır tepsi
 • Taş işçiliği

Doğu bölgesinde ise ;

 • Bakırcılık
 • Tesbih
 • Çömlekçilik
 • Heybe
 • Kilim

Sıra Sizde


Soru : Ülkemiz kültürel özellikleri bakımından zengin bir ülkedir. Aşağıda verilen kültürelözelliklerin ülkemizin hangi şehrinde yaygın olduğunu yazınız.


1. İskender kebabı – Bursa
2. Cağ kebabı – Erzurum
3. Kabak çiçeği dolması – İzmir
4. Baklava- Gaziantep
5. Dondurma- Kahramanmaraş
6. Karşılama oyunu – Giresun
7. Zeybek oyunu – Aydın
8. Horon oyunu – Trabzon
9. Halıcılık sanatı – Isparta
10. Çinicilik sanatı – Kütahya


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Dersinin videolu anlatım için 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/5-sinif-sosyal-bilgiler-45-46-47-48-49-sayfa-cevaplari-anadol-yayincilik-ders-kitabi html,,5 Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı 46 dan 49 a,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Remzi
5. Sınıf sosyal bilgiler kültürel zenginlimiz cevapları sayfa 45 46 47 48 49 cevapları için sitemiz ve sitenizini hazırlayan kişilerden çok teşekkür ederim. Sitenizden çok memnunum.
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
5. Sınıf Sosyal Bilgiler 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.
Ömür
Çevremizde yer alan bizlerin bölgesini yansıtan kültürel lezzetler, kıyafetler gibi tüm ögeleri korumamız, yaşatmamız ve tüm dünyaya tanıtmamız gerekir.
Aslı
Ülkemiz kültürel lezzetler oldukça geniştir. her ilin kendine özgü yemekleri vardır.  buda ülkemizin çok farklı kültürleri olduğunu gösterir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!