5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 155-156-157. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Bizi Biz Yapan Semboller Cevapları Sayfa 155, 156, 157


Bizi Biz Yapan Semboller Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı

Soru : “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım! ” Mehmet Âkif Ersoy tarafından yazılan İstiklâl Marşı’mızın bu dizesinde vurgulanmak istenen düşünce nedir? Yorumlayınız.


Cevap : “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım! ” dizesinde vurgulanmak istenen düşünce nedir? Yorumlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Türk milleti tarihte bir çok devlet kurmuştur. Kurulan bu devletlerin en belirgin ortak özelliği Türk insanının tamamen özgür bir biçimde yaşamasıdır. Tarihte kurulan Türk devletlerinin hiç biri özgürlüğünden taviz vermemiştir. İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Âkif Ersoy dizelerinde Türk insanının bu özelliğini belli etmek için “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım! ” dizelerini kullanmıştır. Kurtuluş Savaşımızın ana düşüncesi de “Ya istiklal ya ölüm”. Türk insanının özgürlüğünden taviz vereceğinden ölümü bile göze aldığı anlaşılmaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı

Soru : Anayasa’mızın 7. maddesinde yer alan “Türk Bayrağı Kanunu”nu araştırarak ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Anayasa’mızın 7. maddesinde yer alan “Türk Bayrağı Kanunu”nu araştırarak ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.
Hiçbir siyasî parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Soru : Bayrağımız ya da İstiklâl Marşı’mızın sizde uyandırdığı duyguları aşağıdaki alana şiir ya da düzyazı şeklinde ifade ediniz.


Cevap : Bayrağımız ya da İstiklâl Marşı’mızın sizde uyandırdığı duyguları aşağıdaki alana şiir ya da düzyazı şeklinde ifade ediniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Bayrağımız bizlerin en kutsal ögelerinden bir tanesi ve şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış olan en önemli milli değerlerimizden bir tanesidir.
Bayrağımızın gölgesi Türk milleti üzerinde Durdukça milletin bağımsızlığı milletin mücadelesi eşsiz bir benzerlik ve tüm dünyaya gücü yetecek kadar Emsal taşımaktadır.  Bayrağımızın bizler için önemi bağımsızlığımızdan öte her şehidimizin kanımı temsil etmesi nedeniyle çok büyük bir önem taşımaktadır.
İşte bu nedenle şehitlerimize duyduğumuz saygı Özlem ve minnetle duygusu nedeniyle bayrağımızı sürekli olarak göklerde taşımak için mücadele etmeli ve ülkemizi çağdaş medeniyetler düzeyine çıkararak ayyıldızı Şanlı bayrağımızı göklere çekmemiz Hayati önem taşımaktadır.


“Bayrağımız ya da İstiklâl Marşı’mızın sizde uyandırdığı duyguları aşağıdaki alana şiir ya da düzyazı şeklinde ifade ediniz.”


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 155-156-157. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bizi biz yapan sembolleri başlıcaları İstiklal marşı ve bayrağımız Iğdır Ayrıca Kurtuluş savaşı'ndaki şehitlerimiz gazilerimiz verilen milli mücadele Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları ve ülkemiz için savaşan binlerce kahraman Türk milleti en güzel bağımsızlık simgemiz hatırlatan değerlerimizdir. Bayrağımız ve İstiklal marşı'mızı özgürce söylemek ve bağımsız bir şekilde ülkemizde yaşamak için bu uğurda şehit ve gaziler verilmiştir bu şehit ve gaziler vatanına bağlılığı ve sevgisi ile bilinen Ayrıca iman gücü ile seve seve ilkeleri için savaşmış ve bayrağımızı özgürce gökyüzünde dalgalandırma iş İstiklal marşı'nı da gözümüz kabara kabara söylemiştir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!