5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108-109-110 Cevapları E-Kare Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Güvenli Genel Ağ Cevapları Sayfa 108, 109, 110


Güvenli Genel Ağ Metni Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 108-109-110


Soru : Sizce böyle bir genel ağ sayfasının oluşturulma nedeni ne olabilir?


Cevap:

Bence çocukları yanlışlar sevk edecek birçok genel ağ sayfasına alternatif olarak çocukları koruyan ve bilgilendiren bir sayfanın olması amacıyla yapılmış.


Soru : Bu kılavuzdaki maddelerin hangileri hakkında daha önceden bilginiz vardı? Açıklayınız.


Cevap:

Bu kılavuzdaki maddelerin hepsi hakkında ailem ve öğretmenlerin tarafından verilmiş bilgim vardı.


Soru : Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.


Kısa Cevap : “Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Genel ağ teknolojinin gelişmesi internetin üzerimize kadar kolaylıkla emmesi sebebiyle herkesin rağbetini görmüştür

Genel a sayesinde hayatımız büyük oranda kolaylaşmış ım gerek sevdiklerimizle haber almak gerek dünyada olup bitenlere takip etmek artık cebimize kadar inen bir sistem de kolaylaşmıştır.

Bilgi ve haberlerin yanı sıra ayrıca genel ağ bütün insanlar rahatlıkla girip çıkabilmesi bu alanı dikkatli dolaşacak bir mecra haline getirmiştir.

Çünkü bütün dünyanın rahatlıkla yorum yapabildiği ve kendisini farklı şekillerde tanıtabilen insanların birçok niyeti olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır

Dünyada iyi niyetli insanların olduğu gibi kötü niyetli insanların da olduğu göz önünde bulundurulmalı insanların bilerek veya bilmeyerek haberleri yorumlama konusunda hata yapabilecekleri dikkate alınmalıdır

İnsanlar bilerek veya bilmeyerek işlerinde bulunmuş oldukları Duygu durumundan dolayı olaylara farklı yorum yapabilirler veya o an yanlış düşündükleri için yanlış bilgiler verebilirler

Bu yüzden genel ağ dikkatli kullanmak ve güvenli bir şekilde hareket etmek önemlidir

Kötü niyetli insanların olduğunu varsayarak yabancı insanlarla konuşmamalı özel bilgilerimizi adres, isim gibi kişisel bilgilerimizi yabancı insanlarla paylaşmamalıyız.

Özellikle çocuk tacirleri ve sapıkların kötü bakışlarına ve kötü niyetlerine maruz kalmamak ve başımızın belaya girmemesi açısından bunlara dikkat etmemiz çok önemlidir

Bizi rahatsız eden bir durum olduğunda bunu vakit kaybetmeden büyüklerimizle paylaşmalı güvenli olmayan ortamlarda vakit bile geçirmemeliyiz.

Genel ağ güvenli bir şekilde kullanılmamasından dolayı birçok insanın canı ve malları tehlikeye girmekte birçok insan mağdur olarak perişan olabilmektedir.

Sonuç olarak şu söylenebilir ki bunlar göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde faydalı yönleri ile genel ağ kullanmak gerekir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 109 Cevapları


Soru : Evinizde genel ağ kullanılıyorsa hangi tür profil kullanıldığını ailenizden öğreniniz. Niçin bu profilin seçildiği hakkında bilgi alınız.


Cevap:

Evimizde ailemiz aile profili kullandıklarını söylediler. Bunun nedeni ise yanlışlıkla da olsa kötü kullanımını engellenmesi ve insanlara zarar verecek olan sitelerden uzak durulması ve yanlışlıkla bile olsa o alanlara girilmemesidir.


Soru : Güvenli genel ağ kullanımıyla ilgili yapılan açıklamalardan sonra şimdi de sanal ortamın günlük yaşantıda kullanımıyla ilgili iki olayı inceleleyiniz ve soruları cevaplayınız.


Sizce Aylin Hanım, iş arkadaşıyla mesafeli alışverişi öncesinde konuşsaydı ne yapardı? 


Cevap:

Bence Aylin hanım, iş arkadaşı ile mesafeli alışveriş öncesinde konuşsaydı o siteden değildi daha güvenilir bir siteden düşük kemikli bir kartla alışveriş yapardı.


Bu olaydan yola çıkarak mesafeli alışveriş hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz. 


Cevap:

Bu olaydan yola çıkarak mesafeli alışveriş hakkında daha dikkatli olunması gerektiğini ve sadece güvenilen sitelerden alışveriş yapılarak tehlikeye atılmadan güvenli bir ortam tercih etmenin önemini öğrendim.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 110 Cevapları


Sizce, Serhat Bey’in başına niçin bunlar geldi? 


Cevap:

Bence Serhat beyin başına anlık bir dalgınlık veya güvenmemesi gereken bir ortamda yanlış bir güvence yaptığı için geldi.


Kimlik hırsızlığı yapanların tuzağına düşmemek için neler yapılmalıdır? Söyleyiniz. 


Cevap:

Kimlik hırsızlığı yapanların tuzağına düşmemek için güvenli olmayan sitelerin içerisinde kimlik bilgilerinizi paylaşmamalı kimlik fotokopisi veya kimliğimize sahip çıkmalıyız.


1. Sanal ortamı güvenli kullanmada bilinçli olmanın önemini açıklayınız. 


Kısa Cevap : “Sanal ortamı güvenli kullanmada bilinçli olmanın önemini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Sanal ortam bizlere bir çok bilgi ve sevdiklerimizle iletişim, Dünya’ dan haberdarlık gibi faydalar sağlamasının yanı sıra yanlış bilgileri de içerdiğinden bilinçli kullanımı oldukça önemlidir.

Her konuda olan bilincin insan yararına olduğu bilinmektedir. Her ne konuda olursa olsun bilinçli insanlar daha az hata yapar ve daha bilgili oldukları için kandırılma payları düşük olur.

Sosyal sanal ortamlarda da bütün insanların aynı ortamı paylaştığı ve rahatlıkla girip çıkabildiği göz önünde bulundurulmalıdır

Kötü niyetli insanları kandırmaya çalışan birçok insanın da burada olabileceği göz önünde bulundurularak dikkatli davranılmalıdır

Sadece güvendiğimiz sitelere girmek sadece güvendiğimiz sitelerde kimlik bilgileri ve başka bilgileri paylaşmak oldukça önemlidir

Olmanın sayesinde kendimize ait şahsi bilgileri herkese paylaşmayacak böylelikle güvenli alışveriş ve güvenli bir dolaşım sağlayacağız

Beraber günümüzde günlük hayatta olan dolandırıcılıklar sanal ortamlara taşınmış birçok insan her gün büyük mağduriyetler yaşamaktadır

Sanal ortama güvenli kullanmada bilinçli olan kişiler kandırılmazlar veya yanılma payları çok düşük olduğu için büyük olasılıkla zarar etmezler.

Netice olarak sanal ortamı güvenli kullanmada bilinçli olmalı ve bu konuda gereken bilgileri temin ederek güvenliğimizi sağlamalıyız. Sevdiklerimizi ve tanıdıklarımızla bu konuda bilinçlendirmeliyiz.


2. Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi nelere dikkat eder? 


Kısa Cevap : “Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi nelere dikkat eder?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Sanal ortamın bize vermiş olduğu kolaylıklardan güvenli bir şekilde faydalanmak çok önemlidir

Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi tarayıcıların güvenliğini arttırmaya dikkat eder.

Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi antivirüs programları kullanarak dizelerden bilgisayarına geçecek olan virüsleri engeller ve böylece bilgisayarında olan bilgilerin erişimine izin vermez.

Sanal orada mı güvenli kullanan bir kişi kimlik bilgilerini özellikle tanımadığı ve güvenmediği sitelerde paylaşmayarak kendini güvence altına alır.

Böylelikle kandırılmaktan veya kendi adına birçok işlemin yapılmasından kendisini korumuş olur.

Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi özel güvenlik duvarları kullanır ve ara sıra bilgisayarını tarama yaparak bilgisayarın güvenliğini kontrol eder

Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi kendi kimlik bilgilerini yabancı kişilere ve şahsi bilgilerini tanımadığı insanlarla paylaşmayarak kendisini güvence altına alır.

Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi kendini emniyet almalı ve yukarıda sayılan bilgileri önemseyerek güvenli ve mutlu zaman geçirmeye önem göstermelidir.

Çünkü sanal ortamlarda ne yazık ki birçok kişinin başına hiç istemediği şeyler gelebilmekte ve insanlar çok zor duruma düşebilmektedirler

Bunların olmaması için bilinçlenmeli ve bilinçlenme ile beraber harekete geçerek önlem almalıyız.


DİĞER KONUYA HAZIRLIK


Soru : Sınıfa, son yıllarda yapılan önemli buluşlarla ilgili yazılı ve görsel kaynak getiriniz.


Cevap:

Dergi ve gazetelerden belgeler toplayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.