5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 140-141-142-143-144 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

İçindekiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Topluma Hizmet Edenler Cevapları Sayfa 140, 141, 142, 143, 144


Topluma Hizmet Edenler Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Soru : Aşağıdaki görsellerin altına hangi alandaki ihtiyacımızı karşıladığını örnekteki gibi yazınız.


Cevap :

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142-143-144-145-146. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık”


Soru : Sizce toplumun bu ihtiyaçları nasıl karşılanır? Bu ihtiyaçları karşılamak kimin görevidir?


Cevap : Sizce toplumun bu ihtiyaçları nasıl karşılanır? Bu ihtiyaçları karşılamak kimin görevidir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Güvenlik : Güvenlik konusu asker, polis, güvenlik görevlisi ve bekçiler tarafından karşılanmaktadır. Türk silahlı kuvvetleri, Emniyet müdürlüğü ve özel kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır.
Sağlık : Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde yer alan doktor, hemşire, hasta bakıcısı gibi sağlık alanında çalışan bir çok personel tarafından karşılanmaktadır. Sağlık bakanlığı ve özel kurum ve kuruluşlar tarafından bu ihtiyaç karşılanmaktadır.
Ulaşım : Mühendisler ve işçiler tarafından yapılmaktadır. Karayolları müdürlüğü, Fen işleri müdürlüğü gibi kurumlar tarafından yapılmaktadır.
Eğitim : Okullar, özel okullar ve kreşler gibi kurumlarda öğretmenler, bakıcılar gibi kişiler tarafından bu hizmet verilmektedir. Milli eğitim müdürlüğü, özel kurum ve kuruluşlar tarafından bu hizmet sağlanmaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Soru : Yukarıdaki ihtiyaçlarınızın karşılanması neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Eğitim, sağlık ve adalet toplumun temel ihtiyaçları olarak kabul edilmektedir. Bu ihtiyaçlar toplumun en iyi şekilde devletine yararlı olması, toplumda huzurun olması için gerekli lan önemli konulardır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


1. Aşağıda logosu ve genel ağ adresleri verilmiş olan kurumların çalışma alanlarını araştırarak bulduğunuz bilgileri yazınız.


Cevap :

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142-143-144-145-146. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık”


2. e-Devlet Kapısı’nın https://www.turkiye.gov.tr/hizmetler genel ağ adresini inceleyip hangi kurumlardan ne tür hizmetler alabileceğinizi araştırınız ve araştırma sonuçlarını arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Yukarıda yer alan linkte gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinle ilgili soruyu cevaplayınız.


ÇEKÜL ülkemizin doğal, tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak amacıyla 1990 yılında vakıf statüsünde kuruldu. Kuruluşundan itibaren doğa, kültür, insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olan ÇEKÜL “Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği proje ve programlarla, en küçük yerleşme birimlerinden başlayıp tüm ülkeye açılan bir yaklaşımı benimsedi.
ÇEKÜL, kültürel dokunun korunarak geleceğe aktarılması amacıyla, koruma amaçlı kent planları hazırlanmasını, kentlerin eski mahallelerinde sağlıklaştırma çalışmaları ve geleneksel evlerde cephe düzenlemesi yapılmasını, tarihî yapı ve çarşıların onarılmasını, kent meydanlarının yeniden düzenlenmesini sağladı. Vakıf ayrıca toprağı, yeşili, doğayı korumak amacıyla çeşitli faaliyetler sürdürmektedir.


Soru : ÇEKÜL hangi alandaki toplumsal ihtiyacın karşılanmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır?


Cevap : Tarihi dokunun korunması, doğanın korunması alandaki toplumsal ihtiyacın karşılanmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.


Soru : Aşağıdaki haberi okuyup verilen soruyu cevaplayınız.


Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti 1863 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Şefkat yuvası anlamına gelen Darrüşşafaka; günümüzde annesi ya da babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocukları ailelerinden alıp 5. sınıftan liseyi bitirinceye kadar burslu ve yatılı eğitim veriyor. Darüşşafaka, üniversiteyi kazanan mezunlarına da burs desteğini sürdürüyor.


Soru : Darüşşafaka Cemiyeti yaptığı çalışmalar ile hangi kurumun faaliyetlerine destek olmaktadır?


Cevap : Eğitim Bakanlığı faaliyetlerinde destek olmaktadır.


Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Soru : Aşağıda logosu ve genel ağ adresi verilen sivil toplum kuruluşunu araştırarak çalışma alanını ve faaliyetlerini karşısında verilen boşluğa yazınız.


CevapAltı nokta körler derneği çalışma alanını ve faaliyetlerini yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Altı nokta körler derneği çalışma alanı : Toplumda özel gereksimli kişilerin topluma kazandırılması ve toplumda yer edilmesi için imkanları sağlamak gibi bir çalışma alanı vardır.
Altı nokta körler derneği  faaliyetleri :  Özel gereksimli kişilere eğitim, bakım, sağlık, maddi ve manevi destek sağlamak gibi faaliyetleri vardır.Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 140-141-142-143-144 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!