5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 149-150-151-152 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Temel Haklarımız Cevapları Sayfa 149, 150, 151, 152


Temel Haklarımız Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı

Soru : Temel hak kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Temel hak kavramından ne anlıyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Temel hak her doğan bireyin doğuştan gelen haklarına temel hak denilmektedir. İnsanların  öncelikle bilmesi gereken kendisi ve karşısındaki bireyin özgürlüğün kısıtlanması gerektiğidir. Her insan özgürdür. Özgür olmak başka bir insana zarar vermeden ve haklarını kısıtlamadan istediği her şeyi yapabilmesidir.
Özgürlük sınırsız uçsun bucaksız bir şey değildir. Her insanın belli bir çerçeve içerisinde özgürlük haklarını kullanması en temel haklarından bir tanesidir. Hak kişilerin herhangi bir iş kapsamında istediğini yapma yetkisidir. Temel haklar anayasanın korunması ile koruma altına alınmıştır.
Temel haklar kişisel haklar:
Sosyal ve ekonomik haklar ve siyasi haklar olarak üçe ayrılır.
Kişisel haklar yaşama hakkı, dokunulmazlık hakkı, hürriyet hakkı, özel hayatın gizliliği hakkı, din ve vicdan hürriyeti hakkı, bilim sanat hakkı, seyahat ve yerleşme hakkıdır.
Sosyal ve ekonomik haklar : ailenin korunması hakkı, eğitim öğretim hakkı, toplu iş sözleşmesi grev hakkı, sağlıklı çevre konut hakkı, sosyal güvenlik hakkı, tüketici hakkı
Siyasi haklar : Türk vatandaşlığı hakkı, seçme ve seçilme siyasi faaliyetler hakkı, kamu hizmetine girme hakkı, dilekçe hakkı


 Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili soruyu cevaplayınız.


Antalya’da ilk kez hayata geçirilen proje ile 5-13 yaş arasındaki çocuklara çeşitli oyun, resim ve etkinliklerle kendi hakları öğretiliyor (Görsel 6.11). Böylelikle çocukların kendileriyle ilgili konularda doğru karar alma becerileri geliştiriliyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projeyle çocuklar için bilinçlendirme programı başlatıldı. Bilinçli bir toplum yetiştirmek amacı taşıyan program Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezlerinde yürütülüyor. Eğitime katılan çocuklar kendi haklarını daha küçükken oyun ve etkinliklerle öğreniyor.
Gazete haberi, 27.10.2015 (Düzenlenmiştir.)


Soru : Böyle bir projede yer alsanız çocuklara öncelikle hangi haklarından bahsedersiniz? Neden?


Cevap : Böyle bir projede yer alsanız çocuklara öncelikle eğitim ve oyun oynama hakkı haklarından bahsedersiniz


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 150 Cevabı

Soru : Anayasa’mız haklarımızı güvence altına almakla kalmamış, hak ihlaline maruz kaldığımız durumlar olursa bu sorunların çözülebilmesi için mahkemeye başvurabilme hakkımızı da güvence altına almıştır. (T.C. Anayasası Madde 36)

Soru : Hakkımızı ve hak arama yollarını bilmek, sorunlarımızı hukuk kuralları çerçevesinde çözmek neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Hakkımızı ve hak arama yollarını bilmek, sorunlarımızı hukuk kuralları çerçevesinde çözmek neden önemlidir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Hakkımızı ve Hak arama yollarımızı bilmek bizlerin hakkımızı savunmamız ve sorunlar karşısında Nasıl bir duruş sağlar alacağımızı bilmemiz açısından çok büyük bir önem ifade eder.
Bu hak yollarını hukuk çerçevesinde hukuk kuralları ile beraber çözmek insanların haklarını geri kazanmaları ve anayasal çerçevede haklarını bilmeleri ile beraber haklarını savunmaları onlara Hayat içerisinde güven içerisinde olduklarını gösterecektir.
Güven ve huzur içerisinde olan kişiler toplumda dayanışma ve birlik duygusunu sağlayacak bu sayede toplumun huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşaması sağlanabilecektir. İşte bu nedenle haklarımızı bilmemiz ve anayasal çerçevesinde Adaletli bir şekilde haklarımızın korunması Hayati önem ifade eder.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 152 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Soru : Katılım ve düşünce özgürlüğü hakkının önemini anlatan bir yazı yazınız. Yazdığınız yazıyı arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Katılım ve düşünce özgürlüğü hakkının önemini anlatan bir yazı yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Katılım hakkı ve düşünce özgürlüğü Hakkı insanları Hayat içerisinde en iyi şekilde kendini ifade etmesi ve demokrasinin sağlanması açısından çok büyük bir yere sahiptir.
İnsanların katılım hakkı ile beraber kendini yönetecek kişileri seçmesi ile beraber azınlıkların bile kendini ifade etme hakkı sağlayacak Böylelikle ülke içerisinde düşünce özgürlüğü ifade özgürlüğü ve insanların ihtiyaçları karşılanarak toplumun huzurlu olmasını sağlayacaktır.
İnsanların düşünce özgürlüğünü ifade etmesi ile beraber sorunların çözülmesi sorunlar hakkında yeni çözüm yolları bulması ile beraber toplum içerisinde var olan sıkıntıların gider ile bileceği ve toplumun birlik ve dayanışma içerisinde olabileceğini ifade edebiliriz.
İşte bu nedenle devletin güçlenmesi milletin güçlenmesi ve halkın birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması için katılım hakkında en iyi şekilde kullanılması ile beraber Düşünce özgürlüğünün desteklenmesi çok büyük bir önem ifade eder.Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/5-sinif-sosyal-bilgiler-kitabi-ata-yayincilik-sayfa-149-150-151-152-cevaplari html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 149-150-151-152 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Temel haklarımızın neler olduğunu her zaman bilmek önemlidir çünkü temel haklarımızı bildiğimiz zaman hak ve özgürlüklerimizi getirince ve dengeli bir şekilde kullanabiliriz temel hak ve özgürlüklerimiz olan yaşama barınma sağlık eğitim düşünce ve çeşitli hak ve özgürlükler Cumhuriyet ve gelebildiğini bilmeliyiz çocuk büyük herkesin eşit haklara sahip olduğunu biliyoruz hiçbir ayrım yapmadan insanları bir arada tutan hak ve özgürlüklerimiz sayesinde demokratik bir ülkede yaşamak elbetteki çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için yeterlidir insanların Cumhuriyet ve demokrasi de kavuşmuş oldukları ilke ve inkılaplar Özgür rahat bir şekilde bağımsız topraklarda yaşamalarına ortam hazırlar.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!