5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 164-165-166 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık İletişim ve Ulaşımın Ticarete Etkisi Cevapları Sayfa 164, 165, 166


İletişim ve Ulaşımın Ticarete Etkisi Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

Soru : Sizce tekerleğin icadı hayatımızı hangi alanlarda kolaylaştırmıştır?


Cevap : Sizce tekerleğin icadı hayatımızı hangi alanlarda kolaylaştırmıştır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Bence tekerleğin icadı ile beraber hayatımıza uzun mesafeler giden araçların yapılması ağır yükler Taşıyan araçların yapılması gibi birçok alanda bizlerin hayatımızı kolaylaştırmıştır.
İşte bu nedenle tekerleğin araçlara monte edilmesi sonucunda uzun mesafelerin araçlarla kısa sürede gidilmesi ağır yüklerin tekerlek yardımı ile yapılmış olan aletler ile beraber kolaylıkla taşınması hayatımızda birçok alanda kısa sürede ulaşımdan ekonomiye ticaretten Konfor o kadar birçok alanda kolaylık sağladığını ifade edebiliriz.


Soru : Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili verilen soruları cevaplayınız.


Kamyon kaldırıma devrildi, tonlarca domates çevreye saçıldı

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, domates yüklü kamyon, otomobile çarptıktan sonra kontrolden çıkarak kaldırıma devrildi (Görsel 7.10). Kazada kamyon sürücüsü yaralanırken tonlarca domates yola saçıldı. Uzun uğraşlardan sonra yol temizlenerek yeniden trafiğe açıldı.


1. Ürünün teslim edilmesini bekleyen firmanın yöneticisi yerinde siz olsanız ne yapardınız?


Cevap : Ürünün alındığı firmaya iletişime geçerek yeni bir ürün isteğinde bulunurdum.


2. Haberden yola çıkarak ulaşım faaliyetlerinin ekonomiye etkisini yorumlayınız.


Cevap : Ulaşım faaliyetlerinin ekonomiye etkisini yorumlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Ulaşım faaliyetleri ekonomiye etkisini ifade etmek gerekirse ürünlerin üretilmesi için Fabrikalar götürmesi tüketimi için mağazalara götürülmesi ve tüketicinin hizmetine sunulması açısından ulaşım araçları faaliyetlerinin ekonomiye katkısı tartışılmaz bir gerçektir.
Bir ülkenin Ekonomik faaliyetlerin hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacıyla ulaşım faaliyetlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılması ve eksiksiz gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Üretim faaliyetlerinde önemli noktaya sahip olan ulaşım faaliyetleri insanların ham madde elde ederek ürünleri üretmesi ve tüketicilerin hizmetine sunulan ürünlerin hızlı bir şekilde satıcıya ulaştırılması açısından önemlidir.
Bununla beraber hem üreticiye hammadde sağlaması hem de tüketici ürünleri sunması ile beraber ulaşım araçlarının ne kadar değerli olduğunu görüyoruz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Aşağıdaki soruların cevaplarını verilen boşluklara yazınız.


1. Geçmişte insanlar ulaşım ve ticarette hangi araçları kullanıyordu?


Cevap : Geçmişte insanlar ulaşım ve ticarette hangi araçları kullanıyordu? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Geçmişte insanlar Ulaşım ve ticaret yolları için genel olarak gemileri develeri adları ve tahtalardan yapılmış olan at arabalarını kullandıklarını ifade edebiliriz.
Ülkeler arasında yapılan ticarette genel olarak ilk kısımda develerin kullanılması ile beraber belli bir yolun kat edilmesi ve deniz ulaşımı yapılacak bölgeleri gerildikten sonra gemilere yüklenen ürünlerin gemilerle beraber Hızlı ve kolay bir şekilde taşına bildiğini söyleyebiliriz.


2. Tarihsel süreçte, hangi nedenler ulaşımda gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır?


Cevap : Tarihsel süreçte, hangi nedenler ulaşımda gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Ulaşım araçlarının tarihsel gelişimi 18. yüz yılın son çeyreğinden itibaren denk gelmektedir. 18. Y da faytonlar ve at arabaları kullanılıyordu. İlk toplu taşıma araçları minibüslerdir. 1820 li yıllarda işletilmeye başlanmıştır.
19. yüz yıl itibari ile ulaşım sorun haline gelmeye başlayınca otomobile olan talep artmıştır. Toplu taşımanın ihmal edilmesiyle trafikte sorun yaşanmaya başlanmıştır.
1843 yılında Londra da thamse tüneline ray döşenerek ilk demir yolu teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişme metronun keşfine sebep olmuştur. Sanayi devrimi ile birlikte işçi sayıları artmış, iş yeri ve konut arasındaki yolculuk talebi artmıştır. 2. Dünya savaşı sonrasında otomobilin ve motorlu taşıtların gelişmesi ile paralel olarak kentsel ulaşım gelişme göstermiştir.
Wright kardeşler 1905 yılında uçağı icat ettikten sonra 1. Dünya savaşında savaş aracı olarak uçak kullanılmıştır. 1919 yılında ilk kez uçak yolculuğu yapılmıştır. 1952 yılında jet  motorları yapılarak uçaklar ticari ve taşımacılık alanında kullanılmaya başlanmış 1960 yılından itibaren dünyada yaygın olarak hava ulaşıma girmiştir.


3. İletişim alanındaki gelişmeler ülkeler arası ticareti nasıl etkilemiştir?


Cevap : İletişim alanındaki gelişmeler ülkeler arası ticareti nasıl etkilemiştir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
İletişim alanındaki gelişmeler ile birlikte tüccarlık yapan ve ekonomik faaliyette bulunan kişilerin birbirleri ile kolay bir şekilde iletişim kurabildiklerini söyleyebiliriz.
Ekonomik faaliyetlerde bulunan kişiler kolay bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabilecekleri için ürünlerin satışı transferi dağıtıcı ve ürün içerikleri hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri kolay bir şekilde iletişim araçlarıyla alabilmektedir.
İşte bu nedenle iletişim alanındaki gelişmeler ülkeler arasındaki ticarette hızlandırdı ve ürün girdi çıktısının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi nedeniyle büyük yarar sağladığını söylemek doğru olacaktır.Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 164-165-166 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Sosyal bilgiler derslerinde başarılı olmak istiyorsak elbette ki öğretmenim izin vermiş olduğu ödevleri güzelce yapmalıyız. Ayrıca sosyal bilgiler dersinde işlemiş olduğumuz konuların tekrarını muhakkak yaptıktan sonra anlamadığımız veya güzel bir şekilde bilmediğimiz konuları araştırarak tekrar tekrar öğrenmeliyiz. Sosyal bilgiler tarihi dersinde elbetteki tarihi coğrafya yapısını doğal güzellikleri tarihi eserleri ve birçok coğrafi ekonomik durumu siyasal genişlemeden öğrenebiliriz.
Merve
İletişim ve ulaşımın elbetteki ticaret'teki yeri oldukça fazladır. Eskiden ulaşım ve iletişim olmadığı zaman ticaret ülkeler arası ve şehirlerarası yapmak oldukça zor ve yorucuydu. Günümüzde ise ulaşım gitgide kolaylaştırmaktadır uçaklar hızlı gemiler hızlı trenler sayesinde ulaşım bir yerden bir yere çok kısa bir sürede tamamlanmaktadır bu sebeple ekonomik ve ticaret kapıları ve iş imkanları açılmaktadır Ayrıca iletişimin hızlı ve güvenilir olması insanlar arasındaki iletişimi hızlandırmaktadır iletişim sayesinde ticaret daha kolay bir hal aldı insanlar birbirleri ile iletişim kurarak nelere ihtiyaç duyduklarını ihtiyaç duydukları ürünlerine kadar olduklarını belirterek ülkeden ülkeye veya şehirler arası üretimi ve ticareti yapmaktadır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!