5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 167-168-169 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Barışa Giden Yolculuk Cevapları Sayfa 167, 168, 169


Barışa Giden Yolculuk Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

Soru : Ülkemize gelen turistlere hangi davranışları sergilememiz, ülkemizin tanıtımı açısından olumlu sonuçlar doğurur? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Ülkemize gelen turistlere hangi davranışları sergilememiz, ülkemizin tanıtımı açısından olumlu sonuçlar doğurur? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Ülkemize gelen turistler çoğaldıkça ülkeye giren döviz miktarının artması ülke ekonomisinin açığını giderileceği ve ülkenin hızlı bir şekilde kalkınması açısından büyük bir önem ifade etmektedir.
İşte bu nedenle Ülkemize gelen turistlere güler yüzlü inançlarına saygılı ahlaklı yardımsever misafirperver ve yardımcı olarak onların ülkemize iyi bir şekilde zaman geçirmesini sağlaması ve tarihi ve doğal güzellikleri göstererek onların bu güzelliklere hayran kalmalarını sağlayarak mutlu edecek davranışları örnek olarak gösterebiliriz.
Bu doğru davranışlar turistler tarafından hoş görülerek sürekli olarak gelen turist sayısını artıracağından dolayı ülkeye girdi sağlanan döviz miktarının artması ile beraber milletin ekonomik olarak güç kazanması ve devletin ekonomik olarak refah  elde etmesini sağlayacaktır.


Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberle ilgili soruları cevaplayınız.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, havalimanları ve limanlardan alınan veriler ışığında, İstanbul için 2017 yılı Ocak-Ekim ayları dönemine ait turizm raporu hazırlandı. Bu rapora göre, İstanbul’a yılın ilk 10 ayında 9 milyon 120 bin 248 yabancı ziyaretçi geldi (Görsel 7.15). Bu yılın 10 ayında gelen yabancı konukların milliyetlere göre dağılımlarına bakıldığında İstanbul’u en çok ziyaret edenler Almanlar oldu. Almanlardan sonra İstanbul’u en çok ziyaret eden diğer yabancı turistler ise sırasıyla İranlılar, Suudi Arabistanlılar, Iraklılar ve Ruslar oldu.


1. İstanbul’a dünyanın farklı ülkelerinden turistlerin gelmesi şehrin hangi özellikleri ile açıklanabilir?


Cevap : İstanbul’a dünyanın farklı ülkelerinden turistlerin gelmesi şehrin farklı kültürel ve doğal özellikleri ile açıklanabilir.


2. 2017 yılında İstanbul’a gelen turist sayısının Avrupa’daki pek çok ülkenin nüfusundan fazla olması kültürel etkileşimi nasıl etkiler?


Cevap : Kültürel etkileşim açısından çok önemlidir. Gelen ülkelerde farklı kültürlere ait olan turistlerin gelmesi kültürel senteze ve ülkeler arasında iyi ilişkiler kurulmasını sağlamaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili soruları cevaplayınız.


Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinden alınan bilgiye göre, ilçede 43 ülkeden 12 bin 393 kişinin uzun süreli oturma izni bulunuyor. Danimarka’dan Almanya’ya, Çin’den ABD’ye, İrlanda’dan Japonya’ya kadar geniş bir yelpaze oluşturan ilçede yaşayan yabancılar arasında birinci sırada Danimarkalılar, ikinci sırada Almanlar yer alıyor.

Neden Alanya’yı tercih ediyorlar?

Alanya’da (Görsel 7.18) mülk sahibi olan ya da oturma izni bulunan yabancılar; ilçeyi tercih etme sebeplerini iklim, deniz, Türk insanının sıcakkanlılığı, doğal güzellikler ve fiyatların uygun olması olarak sıralıyor.

İftar sofrasına da oturuyorlar, ayin de yapıyorlar.

Binlerce yerleşik yabancının yaşadığı Alanya Belediyesinde “Yeni Alanyalılar Meclisi” ismiyle yabancılardan oluşan bir meclis bulunuyor. Mecliste Fransız, Danimarkalı, İngiliz, İrlandalı, Hollandalı, İsviçreli, Rus, Polonyalı, Norveçli, İsveçli, Suriyeli ve Azeri temsilci bulunuyor. Mecliste Alanya’da yaşayan yerleşik yabancıların sorunları belediyeye aktarılıyor, dil konusunda destek veriliyor. İlçede yaşayan yabancıların ülkelerinin bağımsızlık bayramları, Noel, Paskalya etkinlikleri yerli ve yabancı yerleşiklerin katılımıyla kutlanıyor. Yabancılar ramazan ayında da iftarlara katılıyor ve iftar davetleri veriyorlar.


1. Haberde adı geçen farklı ülke vatandaşları Türkiye’yi nasıl tanımış olabilirler?


Cevap : Farklılıklara saygı duyan, dini özgürlüğe önem veren, doğal, tarihi güzellikleri olan ve uygun fiyatlı çok güzel bir ülke olarak tanımış olabilir.


2. Farklı ülke vatandaşlarının yerleşmek için Türkiye’yi seçme nedenleri nelerdir?


Cevap : Ekonomik yaşam, doğal ve tarihi güzellikleri ve özgürlük, baskını olmaması Türkiye’yi seçme nedenleri nedenleridir.


3. Sizce bölgede kültürler arasında bir etkileşim olmuş mudur? Açıklayınız.


Cevap : Evet olmuştur. Farklı kültüre ait vatandaşların burada yaşaması farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle yeni bir sentez meydana gelmiştir.


4. Alanya’da yaşayan yabancılar kendilerini artık bu ülkenin bir parçası sayıyorlar mı? Açıklayınız.


Cevap : Evet sanıyorlar. Çünkü istedikleri zaman kendi dinsel vecizelerini yerine kolay bir şekilde getiriyorlar.Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 167-168-169 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ülkemize gelen turistlere ülkemizi güzel bir şekilde tanıtmalıyız. Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini turistlere tanıtmak elbetteki ülkemizi gezmesi ve tanıması için gereklidir. Turistlere ülkemizin dört bir kıtası'ndaki olan güzellikleri anlatmak için elbette ki öncelikle bizim ülkemizi tanımamız gerekir ülkemizi tanıtmak Türkçe diline anlatmak ülkemizin misafirperver Konuksever ve kültüre neka bağlı olduğunu anlatmak elbette ki bizim vatandaşlık vazifemizdir.
Merve
Ülkemizde bulunan en büyük şehirlerden biri olan İstanbul'u turistlere anlatmak elbetteki öncelikle İstanbul'un tarihi ve güzelliklerini öğrendikten sonra bizlerin bunları iyi bir şekilde bilmesi ve bunları turistlere aktarılması gerekir İstanbul tarihi boyunca birçok medeniyetin ve orada bir çok tarihi eseri bıraktığı çok güzel bir kenttir Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan köprüleriyle ve kıtaları ile oldukça değerli bir konuma sahip olan İstanbul'un tarihi güzellikleri de fazladır Osmanlı devleti zamanında ve gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin bırakmış olduğu tarihi eserlerle gezilmeye değer çok büyük bir şehirdir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!