5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 170-171-172-173-174-175-176-177 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Geçmişten Geleceğe Armağan: Ortak Miras Cevapları Sayfa 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177


Geçmişten Geleceğe Armağan: Ortak Miras Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

Soru : Geçmişten kalan ve tüm insanlar için değerli olabilecek unsurlar, neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Geçmişten kalan ve tüm insanlar için değerli olabilecek unsurlar, neler olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Geçmişten kalan ve tüm insanlar için değerli olabilecek unsurlar maddeler halinde şunlardır;

 • Dinimizin kutsal kitabı kur’an-ı Kerim
 • Peygamber Efendimizin kutsal emanetleri
 • Ay yıldızlı Türk Bayrağımız
 • Vatanımız ve milletimiz
 • Atalarımızdan kalmış tarihi eserler ve tarihi güzellikler
 • Ülkemizde var olan doğal güzellikler
 • Bizler için yazılmış olan önemli bilgiler içeren kitaplar.
 • Dinimizin kutsal sayılan ögeleri

Gibi geçmişten kalan ve tüm insanlar için değerli olabilecek unsurlara örnek olarak sınıflandırılabilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

Soru : Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin korunması neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin korunması neden önemlidir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin korunması kültürel sentez ekonomik faaliyetler ve geçmiş tarihi anlamı açısından büyük önem ifade eden bir konudur.
Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin korunması kültürel olarak bizlere birçok konu hakkında bilgiler sağlamakla beraber gelen turistlerin ekonomik olarak değer akması ve kültürel sentezin meydana gelmesi açısından olanak sağlar.
Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin ülke içerisinde gelecek turistlerin döviz girdisi sağlanarak ve hem bölge hem de devlete büyük döviz katkısı sağlayacaktır.
Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin tarihi araştırmalar için büyükkaynak sağladığı Geçmiş dönemde yapılmış olan mücadeleler ve geçmiş dönemdeki tarihi ve mimari özellikler hakkında birçok bilgiler vereceği için tarihi kaynak sıfatında hayati önem taşır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 175 Cevabı

Soru : Dünya Miras Listesi’nde yer alan doğal ve kültürel varlıkları inceleyerek yakın çevrenizde yer alan varlıkları bulunuz. Ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Dünya Miras Listesi’nde yer alan doğal ve kültürel varlıkları inceleyerek yakın çevrenizde yer alan varlıkları bulunuz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Maddeler halinde Dünya Miras Listesi’nde yer alan doğal ve kültürel varlıkları şunlardır ;

 • Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)
 • Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir)
 • Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa)
 • Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri
 • Efes (İzmir)
 • Ani Arkeolojik Alanı (Kars)
 • Afrodisias (Aydın)
 • Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa)
 • Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)
 • Pamukkale-Hierapolis (Denizli)
 • Topkapı Sarayı Müzesi
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Ayasofya Müzesi

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Soru : Çevremizdeki tarihî ve doğal güzellikleri nasıl koruyabileceğiniz ve kültürel mirasa duyarlılığı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda bir proje geliştiriniz.


Cevap : Çevremizdeki tarihî ve doğal güzellikleri nasıl koruyabileceğiniz ve kültürel mirasa duyarlılığı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda bir proje geliştiriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Çevremizdeki tarihi ve doğal güzelliklerin nasıl korunabileceği ve kültürel miras duyalım nasıl geliştirilebileceği ilk olarak insan üzerine yapılmış olan çalıştırmalar ile beraber insan bilincinin arttırılması gibi bir projeye başlanması gerekmektedir.
Bu tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması için gerek konferanslar yoluyla gerekse ders kitapları içerisinde eklenen materyaller ile beraber insan bilincinin arttırılması doğal ve tarihi güzelliklerinin korunması ve geliştirilmesi için temel bilinçaltını sağlanması çok büyük bir önem ifade etmektedir.
Bununla beraber insan bilincinin oluşturulması sonucunda gerek kurum ve kuruluşlar gerekse devlet eliyle yapılmış olan çalışmalar ile beraber bu tarihi ve doğal güzelliklerin belli çerçevede korunması ve sürekli olarak yenilenmesi için belli bütçeler ayrılması ve çeşitli çalışmaların yapılması çok büyük bir önem ifade eder.
Eşsiz öneme sahip olan tarihi ve doğal güzelliklerin anayasal çerçevede korunması ve zarar veren kişilerin ağır cezalara çarptırılması ile beraber caydırıcı bir unsur olarak korunması sağlanabilir.
kültürel miras duyarlılığını arttırmak amacıyla gerek ülke içerisinde gerekse ülke dış arasında yapılan tanıtımlar ile beraber bu mirasın tüm dünyaya yayılmasını sağlanması ve gerekli tanıtımlar ile beraber ülke ekonomisinin ve ülkenin kültürünün tanıtılması da çok büyük bir önem ifade eder.Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 170-171-172-173-174-175-176-177 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Tarihi ve doğal güzellikleri korumak elbette ki bizim vatandaşların temel görevleri arasında yer almaktadır . Tarihi güzelliklerimiz bize eski medeniyetlerden ve atamızdan kalan bir armağandır özellikle tarihi eserleri korumak için devletin yardımıyla müzelere koyulan tarihi eserler koruma altına ya da Doğal çevrede bulunan tarihi eserler ise koruma altına alınarak orijinali ve isteklidir. Doğal güzelliklerimizi ise kirletmemek zarar vermemek elbette ki bizim elinizdedir doğal güzelliklerimizi her zaman sahip çıkmalı çevremizi ağaçlandırma ve doğal çevre için alınacak gerekli kuralları bilmeliyiz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 16 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!