5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 21-22-23-24-25-26-27-28 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

İçindekiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Haklarımla Varım Cevapları Sayfa 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28


Haklarımla Varım Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Soru : “Çocuk hakları” kavramından ne anlıyorsunuz? Sizce bu kavram neden ortaya çıkmış olabilir?


Cevap : “Çocuk hakları” kavramından ne anlıyorsunuz? Sizce bu kavram neden ortaya çıkmış olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
“Çocuk hakları” kavramından her çocuğun hakkı olan sağlıklı ve dengeli büyümesi için gerekli olan, beslenme, barınma, eğitim, her türlü fiziksel ve psikolojik zararlardan korunması gerektiğini anlıyorum. Bence bu kavram çocukların başına gelen olayların azaltılması, çocukların korunması ve kendilerini savunacak güç bulamadıkları için onları devletin koruma altına alarak zalimlere fırsat verilmemesi için ortaya çıkmıştır. Çünkü birçok çocuk hala günümüzde de ağır işlerde çalıştırılmakta ve gerek sözle gerekse de elle şiddete uğramaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyuldu? Bu soruya Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) basın sözcüsü Helga Kuhn (Helga Kohn) şöyle cevap veriyor:

“Bir kere, çocuklar yetişkin insanlar değil. Yetişkinlerin her yaptığını yapamazlar. Onlar özel korumaya muhtaçtırlar. Bu nedenle de onları koruyacak özel bir çevreye ihtiyaçları vardır. Bundan ise yetişkinler sorumludur. Bu hakların uygulanmasını sağlayabilmek için de çocukların kendi haklarına sahip olduklarının önceden bilinmesi gerek.”


Soru : Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyuldu?” sorusuna siz nasıl bir cevap verirdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyuldu?” sorusuna siz nasıl bir cevap verirdiniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Çocukların hakkının korunması devletin ve yasaların görevidir. Çocuklar yetişkinlere göre daha güçsüz oldukları için haklarını koruyamazlar. Ağır işlerde çalıştırılmak , şiddete uğramak gibi birçok kötü etki çocuklarda derin izler bırakmaktadır.
Bugünün çocuklarına verilen her bir etki yarının geleceğidir. Bugünün çocukları yarının gençleri ve yetişkinleridir. Sağlıklı ve başarılı yetişkinler yetiştirmekte çocuklara değer vermeye ve haklarını korumaya bağlıdır. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ ne bence bu yüzden ihtiyaç duyuldu.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

Soru : Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar hangi haklarını kullanamamaktadırlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar hangi haklarını kullanamamaktadırlar? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Uluslarası Çalışma Örgütü’ nün raporlarına göre , Dünya’ da hala milyonlarca çocuk ağır işlerde çalıştırılmakta, eğitim hakkı elinden alınmaktadır. Her çocuğun çocukluğunu rahat ve kaliteli biçimde geçirme hakkı vardır. Bazen düşüncelerini ifade etme, gezme oynama gibi kendisine katkı sağlayacak ve ihtiyacı olan bu durumların elinden alınarak, kendisine bakılması gereken durumda para kazanılması istenmesi yanlış bir harekettir. Çocukların arabaların içerisinden koşarak cam silmesi, mendil satması gibi yapmak zorunda bıraktırıldıkları işler de onlara zarar vermektedir. Devletin yasaları çocukları bu hallerden korumaya teşvik yönündedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı

Soru : Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız?


Cevap : Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için neler yapılabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Açlık sorunu özellikle Doğu Afrika ülkelerinin en büyük sorunlarından bir tanesidir. Bu sorun ile ilgili etkin bir mücadele yapılabilmesi için insanlar arasında farkındalığın oluşturulması lazımdır. Derneklerin çoğaltılması gerek devlet tarafından gerekse de insanların ellerinden geldiği kadar az çok demeden yardımda bulunması lazımdır. Ancak bu şekilde yardımlaşma gerçekleşir. İnsanların empati kurarak ellerinden geleni az da olsa yapmaları durumunda büyük yardımlar meydana gelecektir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 27 Cevabı

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberin altındaki soruları cevaplayınız.


Mersin’de T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları Komitesi tarafından kentin işlek kavşaklarına çocuklardan alışveriş yapılmaması için uyarı afişleri asıldı (Görsel 1.19).

Çocukları sokağın tehlikesinden korumak için çalıştıklarını belirten İl Çocuk Hakları Koordinatörü “Çocuklarımızı sokağın riskinden korumak için herkesin yapacağı birçok şey vardır. Bunlardan en önemlisi trafik ışıklarında, caddelerde dilenen ya da cam silen çocuklara para vermemektir. Çünkü kendini ve sürücüleri trafikte tehlikeye atarak dilenen ya da cam silen çocuklar, zamanla sokağa bağımlı hâle gelip evlerinden ve okullarından kopuyor. Bu ise çocukların geleceğini karartmaktır.” dedi.

Sokakta dilenen ve çalıştırılan birçok çocuğun aileleri tarafından dilendirildiğini ifade eden koordinatör, şunları söyledi: “Bu nedenle çocuklara destek olmak istiyorsak onlara para vererek değil onları yardım kuruluşlarına yönlendirerek, onların eğitimlerine devamını sağlayarak destek olabiliriz. Mobil ekiplerimiz aracılığı ile tespit ettiğimiz çocukların ailelerine devletimiz gerekli yardımı yapmaktadır. Çocukların yeri evleri, okul ve oyun merkezleridir. Bu konuda kamuoyu duyarlılığı oluşturmak amacıyla elli pankartı şehrin işlek noktalarına astık. Binlerce el ilanı ve broşürle kamuoyunu bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Amacımız geleceğimizin teminatı çocuklarımızı sokakta karşılaşacakları tehlikelerden korumak ve geleceklerini kazanmaları için onlara destek olmaktır.


1. Yapılan bu çalışma çocukların hangi haklarını korumaya yöneliktir?


Cevap :

  • ➜ Yaşama ve gelişme hakkı.
  • ➜ Eğitim hakkı.
  • ➜ Ekonomik sömürüden korunma hakkı.
  • ➜ Dinlenme, eğlence ve kültürel faaliyetler için zamana sahip olma hakkı.

2. Bu çalışmanın çocuklara ne gibi faydaları olabilir?


Cevap : Bu çalışma çocuk işçilerin azalmasına ve onların insanca yaşayabilmesine katkı sağlar.


3. Sizin yaşadığınız bölgede çocuk haklarının korunmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?


Cevap : Benim yaşadığım bölgede çocuk haklarının korunmasına yönelik “Çocuk Koruma ve Araştırma Merkezi” açıldı.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Soru : Aşağıdaki görsellerin yanına çocukların sahip olduğu haklardan hangisiyle ilişkili olduğunu yazınız.


Cevap :

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık”Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 21-22-23-24-25-26-27-28 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Çocuk hakları denilince aklımıza elbetteki masum ve birçok hak ve özgürlüklerle yaşaması gereken çocukların tanınmış olduğu haklar olarak bilinmektedir çocuklar elbette ki ayrım yapmadan eşitlik içerisinde hak ve özgürlüklerini yaşamalıdır çünkü aydınlık bir geleceğe sahip olabilen mek için her çocuğun hak ve özgürlüklerini en iyi şekilde bilmelidir Ayrıca çocukların din dil ırk cinsiyet ayrımı yapmadan savaşsız ve bağımsız bir ülkede ve yaşamaya hakkı vardır Ayrıca eğitim sağlık ve birçok hak ve özgürlükleri diğer çocuklar gibi eşit bir şekilde sahip olduğu zaman daha aydınlık bir geleceğe sahip olabilmektedir çocuklar her durumda büyümeleri ve hayatta bakmaları için hak ve özgürlüklerini rahat bir şekilde yaşayacak ilkelere bulunmaları gerekmektedir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!