5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 52-53 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Ortak Değerlerimiz Cevapları Sayfa 52, 53


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Soru : “Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır, acılar paylaşıldıkça azalır.” sözünden ne anlıyorsunuz?


Cevap : “Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır, acılar paylaşıldıkça azalır.” sözünden ne anlıyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Mutluluklar paylaştıkça çoğalır acılar paylaştıkça azalır sözünden şunu anlıyorum İnsanlar mutlu oldukları zaman çevrelerine de neşe saçarlar karşıdaki insanları neşeli davrandıkları için herkes mutlu olur.
Böylece mutluluklar paylaştıkça çoğalır üzüldüğümüz zaman ise Dertlerimizi bir insana anlatma ihtiyacı hissederiz Dertlerimizi anlatıp anlattığımız kişi ise bizi teselli eder ve destek vermek için bir şeyler söyler veya bir şeyler yapar böylece acılarımız azalmış olur işte bu yüzden acılar paylaştıkça azalır.


Soru : Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberin altındaki soruları cevaplayınız.


Daha önce evlerinde başsağlığı dileklerini kabul eden vatandaşlar, artık ölüm acısını paylaşmaya gelenleri taziye evlerinde ağırlıyor. Sivil toplum kuruluşları, hayırseverler ve belediyelerce yaptırılan taziye evlerinin sayısında büyük bir artış oldu. Dicle Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Rüstem Erkan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada “Köylerde vatandaşların daha çok, cami avlusunda taziyeleri kabul ettiğini; göçler, nüfus artışı ve çok katlı yapılaşmalar ile birlikte bu geleneğin kentlerde sürdürülemez olduğunu; bu sorunu çözebilmek için iyi bir uygulama olarak taziye evlerinin ortaya çıktığını söyledi.
Gazete haberi, 27.11.2014 (Düzenlenmiştir.)


1. Taziye evlerinin toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu üzerindeki etkileri neler olabilir?


Cevap :  İnsanlar sadece mutlu anlarında değil zor zamanlarında da birbirlerinin yanında olmalı ve birbirlerine destek olmalı. Taziye evleri ise toplumdaki birlik ve beraberliği sağlayan unsurlardan bir tanesidir. İnsanları en zor ve acılı günlerinde yanlarında olmak onların bu acıya katlanmalarını ve bu zor günlerini atlatmalarına yardımcı olur.


2. Kültürel ögelerimizdeki başka hangi unsurlar toplumun birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirir?


Cevap : Dini bayramlarımız, ulusal bayramlarımız, düğünlerimiz, asker uğurlama törenlerimiz toplumun birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Öğrendiklerimi Uyguluyorum


Soru : Siz de Çanakkale Türküsü’nü araştırarak bu türküyü millî birlik ve beraberliğimiz açısından değerlendirip yazınız.


Cevap : Siz de Çanakkale Türküsü’nü araştırarak bu türküyü millî birlik ve beraberliğimiz açısından değerlendirip yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Çanakkale türküsü milli birlik ve beraberliğin Türk tarihi açısından en güzel örneklerinden bir tanesi olarak ifade edebiliriz.
Çanakkale türküsünde düşmanlara karşı Türk milletinin duruşunu Türk milletinin özgürlüğüne verdiği önemi Türk milletinin Cihan Devletleri de gelse bu cennet vatanı vermeyeceğini ifade eden çok güzel bir türküdür.
Milli birlik ve beraberliği en güzel ifade eden bu türküyü savaşlarda gidip de Dönmeyen şehitlerimizi genç yaşta şehit olan birçok evladımızı kadınlarımızı komutanlarımızı ve Mustafa Kemal Atatürk gibi birçok kahramanı ifade eden Çanakkale türküsü bizlerin bir arada olduğumuz sürece hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğimizi ifade eden milli değer türkülerimizden bir tanesidir.Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/5-sinif-sosyal-bilgiler-kitabi-ata-yayincilik-sayfa-52-53-cevaplari html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 52-53 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Dostlarımız arkadaşlarımız ve sevdiklerimiz elbette ki zor zamanlarımızda yanımızda olan sıkıntılarımızı paylaştığımız ve paylaştıkça azalan sorunlarınız için her zaman vardır. Acılar paylaştıkça sevgiler beraber yaşandıkça çoğalır bir insanın sevinçleri ve üzüntülerini sevdikleri ile yaşadığı zaman elbette ki zor zamanlar kısa sürede biter ve Sevinçler arttıkça katlanır bunun için dostlar akrabalar ve aile bireyleri vardır insanlar hayatları boyunca karşılaşmış oldukları üzüntülerin deve sıkıntılarında yanlarında bulunan ve onları karşılıksız bir şekilde seven gerçek dostlar her zaman hayatımızda bulunmalıdır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!