5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 97-98-99-100 Cevapları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Önce Güvenlik Cevapları Sayfa 97, 98, 99, 100


Önce Güvenlik Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Soru : Sizce görselde anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 99-100-101-102. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık”


Cevap : Görselde genel ağda dolaşırken dikkat etmemiz gerektiği anlatılmaktadır. Çünkü karşımızda kimin olduğunu bilmiyorum. Kötü niyetli kişilere karşı genel ağda dikkatli olmamız gerekmektedir.


Öğrendiklerimi Uyguluyorum


“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 99-100-101-102. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık”


Soru : Yukarıdaki görsellerden hareketle bilinçsiz genel ağ kullanımının neden olabileceği tehlikeleri sıralayınız.


Cevap : Çocukların asosyal ve teknoloji bağımlısı olmasına neden olabilir. İnsanlar uykusuz ve rahatsız olmasına neden olabilir. Çocuklar aralarında çeşitli sorunlar da meydana gelebilir.
Bu nedenle sadece ihtiyacımız kadar teknolojik aletlerden yararlanmak gerekir. Geri kalan zamanımız arkadaşlarımızla ve ailemizle geçirmemiz gerekmektedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Soru : Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinle ilgili soruları cevaplayınız.


Genel ağdan telefon aldı kulaklık geldi.


Zonguldak’a bağlı Kilimli ilçesinde çiçek, parfüm ve oyuncak satarak geçimini sağlayan M.K, piyasa değeri yaklaşık iki bin lira olan bir cep telefonunun genel ağdaki bir alışveriş sitesinde yüz liraya satıldığını görüp sipariş verdi. M.K, Kilimli PTT şubesine gelen kargosunu yüz lira ödeyerek teslim aldı. Bu tür alışverişlerde bazen başka ürünlerin gönderildiğini okuyan ve aynı durumla karşılaşabileceğini düşünen M.K, kutuyu video kaydı eşliğinde açtı. Kutuyu açtığında ise telefon yerine bilgisayar kulaklığı ile karşılaştı.
M.K, polise gidip dolandırıldığını söyleyerek şikâyette bulundu. Cumhuriyet Savcılığının 1,5 yıl süren soruşturması sonucunda site sahibine “basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık” suçlamasıyla 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
M.K, birçok kişinin kendisine “Bundan bir şey çıkmaz, bir şey olmaz. Yüz lira için uğraşmaya değmez.” dediğini fakat kendisinin bundan vazgeçmediğini ifade edip “Ben şikâyetçi olmazsam, sen şikayetçi olmazsan bu tür kişiler, birçok vatandaşı bu şekilde dolandırır.” dedi.
Genel ağdan düzenlenerek alınmıştır (27.02.2016).


1. M.K’nin mesafeli alışverişte yaptığı hatalar nelerdir?


Cevap : Öncelikle güvenilir olmayan yerden alış veriş yapmıştır. Ayrıca da 2000 tl değerindeki bir ürünün 100 TL’ye alınmayacağını o da bilmesine rağmen yine de aç gözlülük yaparak 100 TL’sinden olmuştur.


2. Ürünü aldıktan sonra M.K’nin izlediği yolu “bilinçli vatandaş” kavramına göre değerlendiriniz.


Cevap : M.K’nin izlediği doğru bir yoldur. Çünkü önce video eşliğinde açmıştır paketi hem de sonrasında hak arama mücadelesinden vazgeçmemiştir.


3. Basın yayın kuruluşlarının mesafeli alışveriş üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?


Cevap : Basın yayın kuruluşlarının mesafeli alışveriş üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Basın Yayın kuruluşlarından alınan alışveriş üzerindeki olumlu etkilerine Örnek vermek gerekirse ürünlerin normal değerinden daha düşük değerini alınması hızlı bir şekilde elimize ulaşması ve zaman kaybetmeden bir yere gidip taşıma gibi faaliyetlerde bulunmadan kapımıza kadar gelmesi olumlu yönlerine örnek olarak verilebilir.
Basın Yayın kuruluşlarından alınan mesafeli alışveriş üzerindeki olumsuz etkilerine Örnek vermek gerekirse ürünleri kırık gelmesi ürünlerin eksik gelmesi ürünlerin zarar görmesi istenilen ürün dışında ürünlerin gelmesi orijinal ürünlerin gelmemesi ve kredi kartı ve kimlik bilgilerinin çalınması gibi birçok olumsuz etkilerinin olduğunu ifade etmemiz doğru olacaktır.Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 97-98-99-100 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Teknolojik araç gereçler ne zaman geçirdiğimiz zaman kişisel bilgilerimizi tanımadığımız veya çok az kaldığımız insanlarla paylaşmamalıyız kişisel bilgilerimiz olan kimlik bilgilerimiz adresimiz okulumuzun adı veya herhangi bir özel durumumuzu anlatmak karşımızdaki insana çeşitli güvenlik sorunlarını ortaya çıkarmaktadır çünkü internet ortamında tanışmış olduğumuz insanların çok fazla tanıyamıyor tanıyamayacaksınız sosyal medyada sanal alemde ve oyunlarda çalışmış olduğumuz kişilerle konuşurken dikkatli olmalıyız karşımızdaki insan iyi niyetli veya kötü niyetli olmadığını asla anlayamayız bu sebeple özellikle biz çocukların resim adres okul adresi t.c. kimlik numarası veya babamızın annemizin özel bilgilerini söylemek ve açıklamak doğru bir hareket olmayacaktır bu gibi sorunlar ortaya çıktığı zaman elbetteki yetkili birimlere haber verip çeşitli önlemler almalıyız.
çok saol yardımcı oldun seni seviyommmmmmm çok iyi yardım etin tşkkkkkkkk
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!