5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 16-17-18-19-20 Cevapları E-Kare Yayıncılık


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Çok Boyutlu Bir İş Cevapları Sayfa 16, 17, 18, 19, 20


Çok Boyutlu Bir İş Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 16-17-18-19-20


Beyza, üniversite sınavını kazanmasından dolayı eğitimini başka bir şehirde devam ettirecek olan bir öğrencidir. Üniversitesinin bulunduğu şehre daha önce gitmemiştir (Görsel: 1.15).

Soru : Sizce bu durumdan Beyza, ailesi ve çevresi nasıl etkilenir? Çevresindekiler Beyza’ya (Görsel: 1.16) neler söyler? (Bu olayın olumlu ve olumsuz yönlerini ayrı ayrı değerlendiriniz.


Cevap :

Bence Beyza ve ailesi çocuklarının tanımadı bir şehre gideceği için heyecanlı ve tedirgindirler.

Çevredekiler herkesin okumak için başka şehirlere gidip yolculuk yaptığını ve beyza’nın kendi kararlarını alabilen akıllı biri olduğunu söyleyerek aileyi ve Beyza’ yı teskin ederler.

Olumsuz düşüncelerini artarsalarda önemli olan Beyza ve ailesinin morallerini bozmaması ve güzel bir araştırma ardından şehri görerek gönüllerini rahat etmesidir.


Soru : Sizce salgın hastalık olayının çok boyutlu bir şekilde nasıl ele alınabilir?


Kısa Cevap : “Sizce salgın hastalık olayının çok boyutlu bir şekilde nasıl ele alınabilir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Salgın hastalıklar bütün dünyayı yakından ilgilendiren ve tedbir alınması gereken zor süreçlerdir.

Salgın hastalıklar bulaşıcı olduğu için bütün insanları ilgilendirmekte ve herkesin tedbir almasını gerektirmektedir.

Salgın hastalıkların tanınması ve tedavisini mümkün olması için çok boyutlu bir şekilde ele alınması lazımdır.

Salgın hastalıkla mücadele etmek için hastalığı yakından tanımak ve etkileri hakkında bütün bilgilere sahip olmak gerekir.

Salgın hastalıkların çok boyutlu bir şekilde ele alınması hastalığın sebeplerine, nasıl olduğuna dair sürece ve sonuç ele alınarak olur.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 17 Cevapları


Soru : Vatandaş kurulmakta olan fabrikanın hangi alanlardaki etkilerinden söz etmektedir?


Kısa Cevap : “Vatandaş kurulmakta olan fabrikanın hangi alanlardaki etkilerinden söz etmektedir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Vatandaş 12 ay boyunca rüzgarın kuzeyden esmesi nedeniyle evlere yakın kurulacak olan çimento fabrikasının su ve hava kirliliğine neden olacağını ve ayrıca hayvan ve tarım ekonomisine zarar göreceğini ifade etmiştir.

Mahallelerinde Kuzey tarafında 12 adet su kuyusu bulunduğunu ve fabrikanın tarım arazilerinin ortasına yapıldığı için tarama yok edeceğini, çevrelerinin ormanlık olduğu için ormandaki böcek, Sabriye kanın çevresinin hayvanların ortalama alanı olduğu için hayvancılığın yok olacağını ve fabrikanın gazetesi bir alanı kapladığını ifade etmiştir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 18 Cevapları


Soru : Şirket yöneticisi kurulmakta olan fabrikanın hangi olumlu yönlerini açıklamaktadır?


Kısa Cevap : “Şirket yöneticisi kurulmakta olan fabrikanın hangi olumlu yönlerini açıklamaktadır?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Şirket yöneticisi vatandaşların söylemiş olduğu eleştirilere saygılı duyduklarını ancak insana saygı ve yasal sorumlulukların bilincinde olarak çevreyle uyumlu ve çevre dostu çalıştıklarını ifade etmiştir.

Çimento fabrikasında yaklaşık olarak 1000 kişinin çalıştığını ve böylece birçok kişiye iş kapısı olduğunu ifade etmek istemiştir.

Fabrikanın Trabzon ekonomisine ve istihdamına katkısı olduğunu aynı zamanda sosyal hayatı da katkı yaptığını ve çalışanların hiçbir zarar görmemesi tozdan etkilenmemesi için çimentonun üretimi, dolu mu, paketlenmesi ve kamyona yüklenmesi aşamalarında süzgeç sistemleri kurduklarını ifade etmiştir.

Şirket yöneticisi şirketin devamı için tabii ki şirketin olumlu yönlerine söyleyecek ve buna dikkat çekmek isteyecektir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 19 Cevapları


Soru : Çimento fabrikalarıyla ilgili haberleri inceleyerek aşağıdaki tabloyu doldurunuz. Fabrikaların, çok boyutlu etkilerini fark etmeye çalışınız.


Cevap :

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 16-17-18-19-20 Cevapları E-Kare Yayıncılık”


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı E-Kare Yayıncılık Sayfa 20 Cevapları


Soru :  Yaşadığınız, gördüğünüz veya duyduğunuz bir olay belirleyiniz. Bu olayı çok boyutlu bir şekilde ele almaya çalışınız. Olayın kimleri, hangi yönlerden etkilediğini, olumlu ve olumsuz sonuçlarını belirleyerek aşağıdaki diyagrama yazınız.


Cevap :

OLAYIN NEDENLERİ = insanların altına önem vermeleri ve altında sevmeleri, insanların doğada gömülü olan altınları bulmak istemesi

BELİRLEDİĞİM OLAY = maden araması ve maden bulma çalışmaları

OLAYDAN ETKİLENEN KİŞİLER = ormana zarar gördüğü için genel anlamda bütün dünya zarar görmektedir

OLAYIN OLUMLU SONUÇLARI =

Altın elde ederek altın fiyatlarının çok fazla yükselmemesi ve insanların altına rahat ulaşabilmeleri

OLAYIN OLUMSUZ SONUÇLARI = madencilikte Toprak içinde bulunan değerli metal miktarları belirlendikten sonra burası verimli araziler olsa bile maden için her taraf kazılır ve orman yavaş yavaş parçalanabilir. Ormanların zarar görmesi ile orada yaşayan bütün hayvanlar ve ekolojik denge de zarar görür


NELER ÖĞRENDİK?


Soru : Bir olayın çok boyutluluğu araştırılırken hangi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır?


Kısa Cevap : “Bir olayın çok boyutluluğu araştırılırken hangi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bir olayın çok boyutluluğu ele alınırken öncelikle sebepleri nerede ve nasıl ortaya çıktı, nelere sebep oldu ve sürecin nasıl işlediği, olayın sonuçları yararları ve faydaları göz önünde bulundurulmalıdır.

Sebepleri, gelişen süreçleri ve sonuçlara bakılarak genel bir perspektifle yereller ve zararlar göz önünde bulundurularak olay hakkında veriler elde edilir.


Soru : Sınıfa; aile, kulüp çalışmaları veya sosyal etkinliklerle ilgili fotoğraflar getiriniz.


Kısa Cevap : Bu etkinliği sizin yapmanız gerekmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 16-17-18-19-20 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
Tarih boyunca birçok salgın hastalıklar birçok canın yok olmasına sebep olmuştur. Salgın hastalıkların önüne geçmek ve önerilmesi için aşılar bulunmuştur aşılarla beraber tedavilerden sonra insanlar salgın hastalıklarında durulması ve çeşitli ölümlerin son bulmasına çare bulmuştur. Salgın hastalıkların tedavisi bu şekilde sağlanmıştır salgın hastalıklardan korunmak için günümüzde de hala aşılarla tedavi yapılmaktadır bunun en büyük örnekleri biz çocukken olmuş olduğunuz aşıların hastalıklara karşı olduklarını örnek olarak gösterebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!