5. Sınıf Türkçe 220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

5. Sınıf Türkçe 220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Barkod Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 220, 221, 222, 223, 224


Barkod Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 220 Soruları ve Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Kasiyerler, çalıştıkları yerlerdeki ürünlerin fiyatlarını nasıl akıllarında tutarlar? Açıklayınız.


Cevap : Kasiyerler, çalıştıkları yerlerdeki ürünlerin fiyatlarını nasıl akıllarında tutarlar? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kasiyerler genelde kasa işleriyle ödeme ve ürün girdi çıktı işleriyle stok kontrollüyle uğraşırlar. Bu yüzden ürün fiyatlarını ezberlemek onların işi değildir.

Eskiden bir liste halinde ürünler ve fiyatları yazardı oradan  öğrenirlerdi ve zamanla fiyatlar akıllarına kalırdı. Günümüzde stok kontrol ve satış amaçlı bir çok program var ürünün barkodunu taradıkları anda ürünün fiyatı ve ellerinde üründen ne kadar olduğu sistemlerinden görünür. Satış yaptıkça zamanla ürün fiyatlarına hakim olurlar.


2. Marketten ya da herhangi bir mağazadan alışveriş yaparken kasiyerler ürünlerin fiyatlarını listeden bakarak hesaplasalar alışverişiniz hızlı olur muydu? Açıklayınız.


Cevap : Marketten ya da herhangi bir mağazadan alışveriş yaparken kasiyerler ürünlerin fiyatlarını listeden bakarak hesaplasalar alışverişiniz hızlı olur muydu? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Marketlerde on binlerce çeşit farklı marka ve ürün var. Market Alışverişlerimizde genelde aylık toplu olarak yapılır. Barkod sistemi olmadığını düşünürsek ve alışveriş yaptığımızda her ürün tek tek listeden incelenip fiyatı bulunacak ve sonrasında tek tek hesaplanıp toplam fiyat söylenip ödemesi alınması gerekir.

Günümüzde bu işlem 5-10 dk lık kısa bir işlemken bu şekilde bizim 2-3 saatimize mal olur.Bütün günümüzü markette girmiş oluruz ve tek müşteri biz olmadığımız için sırada bekleyen müşteri sayısı da çoğalacağı için market içerisinde tartışmalar yaşanabilir.


5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 221 Soruları ve Cevapları

1. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Görselleri inceleyiniz. Verilen görseller ile okuduğunuz metnin içeriğini karşılaştırınız.


Cevap : Metin içerisinde barkod sistemi hakkında bilgiler verilmektedir. Metinde yer alan görseller de barkod sistemi ile ilgilidir.


2. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Metinde geçen kelime ve kelime grupları aşağıda verilmiştir. Bu kelimeleri anlamları ile eşleştiriniz ve cümle içinde kullanınız.


“5. Sınıf Türkçe 220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı”


3. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıdaki soruları okuduğunuz metne göre cevaplayınız.


1) Barkoddan en çok kimler yararlanır? Neden?


Cevap : Günümüzde var olan barkod sisteminden en çok satıcılar yararlanır. Çünkü barkod okuma sistemi ile ürünlerin fiyatları bilgisayar sistemi ile kolaylıkla okutabilmekte ve satışa hazır hale getirebilmektedir.


2) Barkod nasıl ortaya çıkmıştır?


Cevap : Bir market zincirinin ürünlerin bilgilerini nasıl kaydetmesi gerektiği ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ortaya çıktığı kabul edilmektedir.


3) Barkod sisteminin bağlı olduğu bilgisayar sistemi, ürünle ilgili hangi bilgileri içerir?


Cevap : Barkod sisteminin bağlı olduğu bilgisayar sistemi ; ürünün ismi , ürünün fiyatı, ürünün satış miktarı, ürünün üründen stoklarda kalan miktarı hakkında satıcıya bilgiler vermektedir.


5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 222 Soruları ve Cevapları

4) Barkod numaraları nasıl oluşturulur?

Cevap :  Barkod sisteminde toplamda 13 sayı yer almaktadır.. İlk üç kısımda ülke kodları yer almaktadır. . Sonra üretici kodu ve ürün kodu gelir. En son rakam da kontrol sayısıdır.


5) Türkiye’nin ülke kodu nedir? Ülkemizin kodunu bilmek günlük hayatta ne işimize yarar?


Cevap : 868 ve 869’dur. Bu kodu bilmek, bu yerli ürünlerin tercih edilmesi ve yerli firmalara destek sağlanarak ülke ekonomisine katkı nedeniyle bilinmesi büyük bir önem arz etmektedir.


6) ISSN nedir?


Cevap : Uluslararası Standart Süreli Yayın Dergi Numarası kelimelerin kısa halini ifade etmektedir.


4. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : K Aşağıdaki tabloda barkodun kullanıldığı bazı alanlarla ilgili internet haberleri verilmiştir. Barkodun kullanıldığı alanları karşılarına yazarak günlük hayatımıza katkılarını tartışınız.


“5. Sınıf Türkçe 220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı”


5. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıdaki tabloda verilen cümleleri okuduğunuz metinden hareketle örnekteki gibi işaretleyiniz.


“5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 222 Soruları ve Cevapları”


5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 223 Soruları ve Cevapları

6. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aşağıda bir barkod örneği verilmiştir. Okuduğunuz metinden hareketle barkod numaralarının neleri ifade ettiğini yazınız.


“5. Sınıf Türkçe 220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı”


7. Etkinlik Soruları ve Cevapları


a) Okuduğunuz metinden hareketle barkod sisteminin faydalarını maddeler hâlinde yazınız. Metinden örnekler vererek konu hakkında açıklamalarda bulununuz.


Cevap : Barkod sisteminin faydalarını maddeler hâlinde yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Barkod sisteminin faydalarını maddeler hâlinde şunlardır ;

  1. Barkod sistem hem satıcı, hem tüketiciye faydalar sağlar.
  2. İşletmelerde barkodlu ürünleri satarken, üreticilerin yaptığı gibi hangi ürünün daha çok talep edildiğinin analizi rahatlıkla yapılır.
  3. Hangi ürünün daha çok talep edildiğinini rahatlıkla yapabiliriz.
  4. Ürünlerin giriş ve çıkış fiyatları takip edilebilir, ürünlerin stokları takip edilmesi kolaylaşır.
  5. Satılan ürünlerin fiyat ezberleme metodundan daha çok barkod okutularak okunması daha kolay olur.
  6. Barkod sisteminin satıcıya faydaları
  7. Tüketiciler barkod üzerinde ki numaralar sayesinde ürünün cinsi ve hangi ülkeye ait olduğunu öğrenirler.
  8. Tüketici bu barkod numarası sayesinde  ürünü daha ucuza nerede bulabileceğini kolayca bulabilir.
  9. Barkod sistemi sayesinde aldığı üründe çıkabilecek hatalar ve deformasyon karşısında yasal yollara başvurması hakkını elinde bulundurmuş olur.

b) “Barkod sistemi olmasaydı günlük hayatımızda ne gibi zorluklarla karşılaşırdık?” Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : “Barkod sistemi olmasaydı günlük hayatımızda ne gibi zorluklarla karşılaşırdık?” Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Barkod sistemi olmasa alışverişe gittiğimi bir markette fiyatları öğrenemezdik. Kasaya gittiğimizde tek tek hesaplanırdı bu da bize zaman kaybı olurdu.

İş yerlerinde ürün takibi zorlaşırdı. Barkod sistemi sayesinde mağazaya giren ve satılan ürün sistemde göründüğü için ürün siparişi vermek ve satılıp satılmayan ürünleri kolayca sistemden kontrol edebiliriz.


8. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Altı çizili kelimelerdeki ses olaylarını (ünsüz benzeşmesi, ünsüz yumuşaması, ünlü düşmesi) belirleyiniz.


“5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 223 Soruları ve Cevapları”


5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 224 Soruları ve Cevapları

9. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Aldığınız ürünün barkodu olmazsa ne gibi zorluklarla karşılaşırsınız? Yazınız.


Cevap : Aldığınız ürünün barkodu olmazsa ne gibi zorluklarla karşılaşırsınız? Yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Barkod sistemleri sayesinde market ve mağazalarda işlemler daha hızlı ve hatasız az maliyetli, stok durumu kontrol altında tutularak pratik bir şekilde güvenilir, olarak ilerlemesini sağlar. Mağazadan veya marketten aldığımız bir ürünün üzerinde barkod olamaması durumunda bunu yetkililere bildirilmesi gerekir.

O ürün o mağazaya ve ya markete ait olmayabilir, barkodu olmayan bir ürün satın alınamaz. Ayrıca bu ürün size satıldığı takdirde geri iade etme ve değiştirme gibi haklarınızdan mahrum olmuş olursunuz. Tüketici haklarımızı koruyabilmemiz için aldığımız ürünler üzerinde barkod olmasına mutlaka dikkat etmemiz gerekir.


BİR SONRAKİ DERSE HAZIRLIK


Soru : Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerini araştırınız.


Cevap : Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerini araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İlk olarak 2006 yılında Facebook ile soayal medya oluşumu hayatımıza girmiştir. Şuanda dünya üzerinde milyonlarca sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların çoğununda birden fazla sosyal medya kullandıkları ortadadır. Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medyalar youtube, instagram , Tweeter, facebook, snapchat, WhatsApp, wine, periscop gibi birbirlerine benzer fakat farklı özellikleri olan birçok site bulunmaktadır. Bu sitelere akıllı sitelerin ve internetin olduğu her yerde bağlanılabilmektedirler.

Bu günkü çocukların ve gençlerin tamamı sosyal medyayı aktif olarak kullanabilir durumdadırlar. Bu gğn kullandığımız sosyal medyayı reddetmemiz imkansızdır. Fakat bunu bilinçli olarak kullanmamız gerektiği gerçeğini değiştirmez. Sosyal medyanın olumşu ve okumsuz yönlerini şu şekilde sıralaya biliriz.

Olumlu yönleri :

Sosyal medya sayesinde ülkesinde ve dünyada olanlar hakkında daha erken bilgi edinebilir.

Yaşadığı şehirlerde kendi gibi ortak zevkleri ve hobileri olan insanlarla tanılınır ve arkadaşlık ortamı oluşturabilir. Grup arkadaşlıkları herhangi bir konuda çabuk iletişim kurabilme gibi faydalar sağlar. Okul ve sınıf grupları sayesinde kaçırdığı konular hakkında bilgi sahibi olabilir. Bazı sosyal medya paylaşım siteleri üzerinden iş olanakları sunulmaktadır. Politikacılara, yazarlara veya sevdiği bir yazara çok daha kolay oluşabilir ve görüşme fırsatı yakalayabilir.

Olumsuz yanları:

Çocukların ve gençlerin kimlik oluşumunu olumsuz yönde etkiler. Gençliğin ve ergenlik çağındaki çocukların mahrem konuşmaları ve ilişkileri olumsuz olarak sohbet konusuna dönüşür. Buda çocuğun mahremiyet  duygusunu yok eder.

Popüler olmak isteğiyle kendisiyle örtüşmeyen davranışları sergileyebilir. Farklı okumak için farklı giyimler deneyebilir ve bunu fotoğraflayıp sosyal medyada sakınca görmeksizin yayınlayabilir. Hareketsizlikten dolayı da kilo alımına sebep olabilir.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,5 sınıf türkçe 221 cevapları


Ödevini Bulamadıysan ARA

5. Sınıf Türkçe 220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Velide
Barkod sistemi ile birlikte ürünlerin takibinin kolay bir şekilde sağlanması nedeniyle büyük bir önemli çalışma olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Borkod sistemi, ile ürün fiyatı ürün miktarı ve ürünler hakkında bir çok bilgilere kolay bir şekilde ulaşılmaktadır.
ecrin su
COK GUZEL BİR SİTE COK BEYENDİM.............
AYSE
PARDON COK GÜZEL OLMUS YUKARDAKİNİ KARDEŞİM YAZDİ ÖZUR NORMALDE GÜZEL BİR SİTE...
aydan
ecrin su çoban bende 5. sınıf türkçe cevaplarını beğendim
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!