6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 17-18-19 Cevapları FCM Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Cevapları Sayfa 17, 18


Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 17 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin, onlara ne gibi faydaları olmuştur?


Cevap:
Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesinin bizlere doğru ve yanlışı ayırt etmemizi, yanlışlardan dönmemizi ve barış içerisinde mutlu bir yaşam sürmemize olanak sağlamıştır.
Geçmiş dönemlerde bir sorunlar, kargaşalar, kavgalar, ölümler batıl inançlardan meydana gelmiştir. Ancal Yüce Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla insanlara yol gösterici öğüt ve ilkeler göndermesiyle birlikte insanlar doğru bir şekilde Allah c.c. yoluna girerek bu yanlışlardan dönmüş ve doğruyu bularak dünyada ve ahirette doğru bir yaşam sürmüşlerdir.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 18 Cevapları


ETKİNLİK


“Şüphesiz ki bu Kur’an, en doğru yola iletir. İyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.”
İsrâ suresi, 9. ayet.


“O peygamberlerin ardından, yanlarındaki Tevrat’ı doğrulayıcı olarak Meryem oğlu İsa’yı gönderdik ve ona, içinde hidayet ve nur bulunan, kendinden önceki Tevrat’ı tasdik eden ve Allah’tan korkanlar için bir hidayet rehberi ve bir öğüt olan İncil’i verdik.”
Mâide suresi, 46. ayet.


Soru : Yukarıdaki ayetler, vahyin gönderiliş amacı hakkında sizlere neler düşündürmektedir? Bu ayetlerin vermek istediği mesajları arkadaşlarınızla sınıfta değerlendiriniz.


Cevap:
Yukarıdaki ayetler, vahyin gönderiliş amacı hakkında biz insanları doğru yola yöneltmek için Yüce Allah c.c. tarafından bizlere K>utsal kitaplar ve Peygamberler gönderildiği anlatılmaktadır.
Bu ayetlerde verilmek istenen mesajlarda ise, Yüce Allah c.c. bizlere kutsal kitaplar ve Peygamberler göndererek yanlışlarımızdan dönmemizi, doğru yola yönelmemiz ve emir ve yasaklara uyarak güzel bir yaşam sürmemiz için yol gösterici olduğunu ifade edebiliriz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İlahi Kitaplar Cevapları Sayfa 19, 20, 21


İlahi Kitaplar Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 19 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Yüce Allah’ın (c.c.) gönderdiği kitaplardan hangilerinin adlarını biliyorsunuz?


Cevap:
Biz insanlara Yüce Allah’ın (c.c.) tarafındna toplamda 4 tane ilahi kitap gönderilmiştir. Yüce Allah’ın (c.c.) tarafından gönderilen ilahi kitaplar maddeler halinde şunlardır ;

  1. Tevrât: Hz. Musâ (as)
  2. Zebur: Hz. Davut (as)
  3. İncil: Hz. İsa (as)
  4. Kur’an-ı Kerim : Hz. Muhammed (sav)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    Vahiy ve vahiy gelişi ile peygamberler müjdelenerek insanlara doğru yolu islamı Allah’ın emirlerini tanıtarak peygamber oluşlarını bu şekilde görebilirler Cebrail aleyhisselam’a vahiy gönderilmesi ile peygamber olan tüm peygamberler insanları doğruya güzel yönlendirmek büyük günahlardan ve kötülüklerden alıkoymak Allah’ın emirlerine uymak için birçok vasiyetlerd ve öğütlerde bulunduklarını her zaman söyleyebiliriz.

  2. Anonim dedi ki:

    Kur’an-ı Kerim’de isimleri geçen ve büyük 4 büyük kutsal kitabı indirilmiş olan peygamberleri yukarıdaki bilgi ve cevapları da öğrenebiliyoruz . Tevrat Hz musa’ya Zebur Hz davut’a İncil Hz isa’ya ayrıca son kitap olan kutsal kitabımız kur’an-ı Kerim ise Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e gönderildiğini yukarıdaki bilgi ve cevaplarla öğrenebiliyoruz. Yukarıdaki bilgi ve cevaplarla araştırma konumuz olan din kültürü ahlak bilgisi dersimizdeki bilgileri araştırarak hızlı bir şekilde öğrendik verdiğiniz bilgi ve cevapları için çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerle her zaman ödevimi yapabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.