6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 31-32 Cevapları FCM Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hazırlık Çalışması  Cevapları Sayfa 31


Hazırlık Çalışması  Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 31 Cevapları


1. Bir gün içinde kılınan beş vakit namaz hangileridir? Büyüklerinizden bilgi alınız.


Cevap:
Bir gün içinde kılınması gereken beş vakit namaz; Sabah namazı, öğlen namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazıdır.


2. Namaz ibadetinin önemi ile ilgili bir ayet ve bir hadis bulup defterinize yazınız.


Cevap:
Namaz ibadetinin önemi ile ilgili bir ayet;
Bakara Suresi 43. Ayet; ” Namazı kılın, zekatı verin, rüku edenlerle beraber rüku edin. … ” Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Şüphesiz bunlar, Allah’a hüşu ile boyun eğenlerden başkasına ağır gelir. ”
Namaz ibadetinin önemi ile ilgili bir hadis;
” Namaz kılmak günahlara kefaret sayılır. ”


3. Camilerin toplumsal açıdan önemi ile ilgili bir araştırma yapınız. Yaptığınız çalışmayı projeksiyon ya da etkileşimli tahta yardımıyla sınıfta sununuz.


Cevap:
Camiler namaz ve ibadet gibi zamanlarda insanları bir araya getirerek ortak bir kazanım sağlar. İnsanları bir araya getiren ortak değerler, toplumu kuvvetlendirir ve ortak anılar kazandırır. Buda toplumsal birlik ve beraberlik açısından çok değerlidir. İnsanların kıymet vermiş olduğu dini değerler camiyi değerli hale getirir. Çünkü camiler hem ibadet yeri hemde dinin sembolüdür.


4. Hz. Zekeriya (a.s.) hakkında peygamberler tarihi ve Genel Ağ gibi kaynaklardan bilgi edinip arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Hz. Zekeriya (a.s.), İsrail oğullarına gönderilen peygamberlerden bir tanesidir. Soyu Süleyman (a.s.)’a dayanır. Hz. Zekeriya’nın babasının ismi Azan’ dır. Hz. Zekeriya(a.s), arkadaşı İmran’ın kızı Elisa ile evlendi. Hz. İsa (a.s.)’ın annesi Hz. Meryem ile Elisa kardeştir. Zekeriya peygamber  marangozluk yapardı. Kavmi bir olan Allah inancına davet etmiş ancak kavmi onu öldürmüştür.


5. Kur’an-ı Kerim mealinden Fil suresinin anlamını bulup defterinize yazınız.


Cevap:
Fil suresinin anlamı;
Rabbinin, fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine balçıktan pişirilmiş taşlar atan sürü sürü kuşlar gönderdi. Nihayet onları yenilmiş ekin yaprakları haline getirdi. ﴾1-5﴿

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Namaz İbadeti ve Önemi Cevapları Sayfa 32, 33


Namaz İbadeti ve Önemi Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 32 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


“Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin…” Bakara suresi, 153. ayet.


Soru : Yukarıdaki ayet, namaz ibadetinin önemi ve faydası hakkında bizlere nasıl bir mesaj vermektedir?


Cevap:
Yukarıdaki ayet, namaz ibadetinin zor durumlarda insanın yardımına koşan ve duanın kabulü için bir anahtar olduğu mesajını verir. İnsanlar bir şeyler istedikleri veya bir şeyden kurtulmak istedikleri zaman dua ederler.
Bu dua ile beraber Allah’ u Teala namaz kılmamızı emreder ki duamız daha kolay kabul olsun. İnsanlar dileklerinin olması niyetiyle Allah rızası için namaz kılıp dua ettikleri zaman duaları daha kolay kabul olur.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Namaz ibadeti oldukça önemli bir ibadettir namaz İslam’ın en temel şartlarından biridir en önemli ve en kutsal ibadetlerden sayılır namaz biz Müslümanlara farz kılınmıştır ergenlik çağına gelmiş ve akıl sağlığı ve sağlığı yerinde olan tüm müslümanların namaz kılması beş vakit olarak belirlenmiş ve farz kılınmıştır sabah namazı öğle namazı ikindi namazı akşam namazı veya yatsı namazı olmak üzere 5 farz namazımız olduğunu söyleyebiliriz bu namazları her zaman niyet ederek Fatiha düzgün bir şekilde okuyarak tabii ki Ramazan önce güzel bir abdest alarak kılmalıyız.

  2. 6 sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabındaki bilgi ve cevapları öğrenerek elbette ki hayatımız boyunca Bir Müslüman olarak edineceğiniz bilgileri ve tarih boyunca peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yapmış olduğu ücadeleler ve yapmış olduğu İslami değerler ahlakı hakkında bilgiler ehli beyti hakkında ve sahabeler hakkında iyi bilgileri edinerek hayatımıza edinebileceğimiz en güzel bilgileri elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.