6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74-76-78-79-80-81-82 Cevapları FCM Yayıncılık

Göster

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi  Cevapları Sayfa 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi  Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 74 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’de İslam’ı yayarken ne gibi zorluklar yaşamıştır?


Cevap:
Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’de İslam’ı yayarken hakaret, işkence ve canına kast edilme gibi büyük sıkıntılara uğramıştır. Yakın akrabaları ve daha önce kendisini seven insanlar , Ona sırt çevirmiş canına kast etmiş, azılı düşman olmuşlardır.


ETKİNLİK


Soru : Peygamberimize (s.a.v.) ilk inen ayetlerde hangi konulara vurgu yapılmaktadır? Bu ayetlerin vermek istediği mesajı sınıfınızda değerlendiriniz.


Cevap:
Peygamberimize (s.a.v.) ilk inen ayetlerde okumaya ve ilme vurgu yapılmaktadır. Bu okumanın Rabb’in adıyla olması gerektiği ve ilme verilen değer dikkat çekmiştir. İnsanın yaratılışı ve neyden yaratıldığı anlatılarak , insana aslında neyden geldiği ifade edilmiştir.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 76 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Peygamberimiz (s.a.v.) İslam’a açıktan davetine başladığında Mekkelilerin tepkisi ne olmuştur?


Cevap:
Peygamberimiz (s.a.v.) İslam’a açıktan davetine başladığında Mekkeliler saldırı ve hakaretlerine başladılar. Eziyetlerini ve dinlerinden döndürmek için işkencelerini ellerinden geldiği kadar çoğalttılar. Bu yolda şehit olanlar dahi oldu.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 78 Cevapları


ETKİNLİK


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) “Ey amca! Allah’a yemin ederim ki Güneş’i sağ elime Ay’ı sol elime koysalar yine de davamdan dönmem.” sözünü İslam davasındaki samimiyeti ve kararlılığı açısından yorumlayınız.


Cevap:
Her insanın mal, makam gibi zaafları olsa da , Peygamber efendimize bunların teklif edildiğini ancak O’ nun bunlara bakmadığı bile görülmektedir. Peygamberimizin bu sözü duygularını söylerken ne kadar kibar ve kesin olduğunu görmek açısından çok güzeldir. Bir dava uğruna insanın canını ortaya koyması ve karşılığında maddi bir beklentisi olmasının üstünde bir samimiyet yoktur.


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : İslam tarihinde ilk hicret nereye yapılmıştır?


Cevap:
İslam tarihinde ilk hicret Habeşistan’ a yapılmıştır. Buradaki kral adaleti ile bilindiği için burası tercih edilmiştir.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 79 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Hz. Hamza (r.a.) ya da Hz. Ömer (r.a.) hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap:
Hz Hamza ,Peygamberimizin amcası , “Allah’ ın aslanı” lakabı ile bilinmektedir. Peygamber Efendimizin süt kardeşidir. Müslüman olarak İslamiyet’e güç kazandırmış ve şehit olmuştur.
Hz. Ömer, Peygamberimizin kayınbabasıdır.  İkini halifedir. Cesareti ve adaleti ile bilinir. Müslüman olarak İslamiyete güç kazandırmış ve şehit olmuştur. Şehit edilmiştir.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 80 Cevapları


ETKİNLİK


Soru : Hz. Hamza (r.a.) ve Hz. Ömer (r.a.) gibi Mekke’nin iki güçlü insanının İslam’ı kabul etmesi, Mekkeliler üzerinde nasıl bir etki meydana getirmiştir? Sınıfınızda değerlendiriniz.


Cevap:
Mekkeli müşrikleri korkutmuş ve cesaretlerini kırmıştır. Artık Müslümanlara karşı istediklerini yapamayacaklarını ve zayıfladıklarını anlamışlardır. Müslümanlığa gönlü ısınan diğer Mekkelilerin ise önünü açmıştır.


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Boykot ne anlama gelmektedir?


Cevap:
Boykot; Belirli kişilere karşı ilişkiyi kesme , bir davranışı yapmama kararı alarak karşı tarafı cezalandırma.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 81 Cevapları


ETKİNLİK


Soru : Boykot yıllarında Müslümanların karşılaştığı zorluklarla ilgili bir araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Müslümanlar boykot yıllarında açlığa düşmüş ve çok zor durumlarda kalmışlardır. Açlıktan ağlayan çocukların sesleri arka mahallelere kadar duyulmakta insanlar çok zor duruma düşmüşlerdir.


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Hz. Hatice (r.a.) ya da Ebu Talip hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap:
Hz Hatice; Peygamber Efendimizin ilk eşi ve ilk Müslümanlardandır. Namusu ile tanınmıştır. Genç yaşta dul kalmış 40 yaşında iken Peygamberimizle evlenmiştir. Peygamberimize ilk inanan ve destek veren insandır. Malını Allah yolunda harcamıştır. Peygamberimiz ölümünden sonra her zaman onu hayırla anmıştır.
Ebu Talip; Peygamber Efendimizin küçükken bakımını üstlenen ve her zaman ona destek çıkan kişidir.


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Peygamberimiz (s.a.v.) Taif’e niçin gitmiş olabilir?


Cevap:
Peygamberimiz (s.a.v.) Taif’e , İslamiyeti anlatmak ve mekkeli müşriklerin eziyetlerine karşı yardım istemek için gitmiştir.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 82 Cevapları


ETKİNLİK


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) Mekke Dönemi’nde yaptığı davetlerle ilgili en çok dikkatinizi çeken ve sizi etkileyen husus ne oldu? Niçin? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Peygamberimizin (s.a.v.) Mekke Dönemi’nde yaptığı davetlerle ilgili en çok dikkatimi çeken şey, davetin önce gizli yapılması daha sonra halka duyurulmasıdır. Yemek daveti vererek ve insanları ikna ederek çok güzel yaklaşımlar yapmıştır.  İşkenceler ve bu kadar büyük makam, mal tekliflerine rağmen kabul etmemesi de büyük samimiyetini gösterir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke döneminde Müslümanlığın ve İslam’ın ilk vahiy alışı ve İslamiyet’in başladığı yer olarak bilinmektedir Mekke halkının ne kadar cahil ve putlara tapsa da peygamber efendimiz İslam’ı tanımaları için ve İslam’a yönelmeleri için cahillikten mi batılılıktan uzak durmaları gerektiğini ifade etmiş ve onlar için her zaman mücadele etmiştir Mekke döneminde birçok Müslüman İslam’a inansa da bazı müşrikler Müslümanlara çeşitli eziyetler etmiştir.

  2. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem İslam’ı yaymak İslam’ı tanıtmak ve İslam için çaba harcamak için her zaman mücadele etmiş asla söz ettiği ve yemin ettiği yolda asla dönmem eyi ant içmiş ve bu uğurda her zaman İslamiyet’in yaygınlaşması ve tanıtılması istemiş bir peygamber olarak tanımak dayız peygamber efendimiz son peygamberdir peygamber efendimizin insanlara doğruyu güzeli anlatmak için çaba harcamıştır insanların kötü günahlardan putlara tapmaktan uzak tutmak için her zaman doğruyu güzeli anlatmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.