6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 200-202-203-204 Cevapları Sevgi Yayınları

Göster

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı İç Salgı Bezleri Cevapları Sayfa 200, 201, 202, 203, 204


Çocukluktan Ergenliğe Geçiş Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 200 Cevapları


Soru : Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara ne ad verilir?


Cevap: Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara ne ad verilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara iç salgı bezleri denir. İç salgı bezleri vücudun kontrolünü sağlamak için hormonlardan yardım alırlar. Vücudumuzda eksik olan veya az bulunan bir maddeyi hormonlar yardımı ile yükseltip dengede tutmaya çalışırlar. Fazla olan yerde de azaltma işlemi ile dengeyi bozmamaya çalışır. Bundan dolayı iç salgı bezleri vücudumuz için önemli bir maddedir.


Soru : İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir?


Cevap: İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Vücudumuzda bulunan İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen maddeler, hormon olarak adlandırılmaktadır. Hormonlar fizyolojik olan davranışı düzenlemek için organları harekete geçirecek olan sinyalleri veren maddelerdir. Hormonlar kendi içinde üç sınıftan oluşmaktadır.

  • Eikozanoidler
  • Steroidler
  • Amino asit / protein türevleri (aminler, peptitler ve proteinler)

Hormonlar vücudumuzdan beynimize cildimize, kalbimize, böbreklerimize ve kaslarımıza kadar her bölümü özel bir göreve sahiptir. Bu görevleri yapabilmek için dokular endokrin sisteminden komut alırlar.


Soru : Çok korktuğunuzda, heyecanlandığınızda ya da üzüldüğünüzde vücudunuzda ne gibi değişiklikler olur?


Cevap: Çok korktuğunuzda, heyecanlandığınızda ya da üzüldüğünüzde vücudunuzda ne gibi değişiklikler olur? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsanlar duygularını yaşarken vücutları da bunlara karşı tepki gösterir ve duruma göre şekillenir. Her insanın korktuğu, heyecanlandığı, sevindiği, üzüldüğü zamanlarda yaşadıkları duygulara göre vücutları da ona göre hareket eder ve davranışlarla belli eder.

Korktuğumuz ve heyecanlandığımız zaman kalbimiz hızlı atmaya başlar, terleriz ellerimiz titrer. Üzüldüğümüz zaman ağlamak isteriz, sevindiğimiz mutlu olduğumuz zaman çok rahat hisseder ve hep gülmek isteriz. Bu gibi duyguları vücudumuz bu şekilde teki vererek gösterir.


Soru : Benzerlik varsa bunun nedenini nasıl açıklarsınız?


Cevap: Bu kısmı arkadaşlarınızın verdiği cevaplarla ile birlikte karşılaştırma yapmanız gerekmektedir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 202 Cevapları


Soru : Öğrencilik hayatınıza başladığınız dönemle bugün yaşadığınız dönem arasında hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?


Cevap: Öğrencilik hayatınıza başladığınız dönemle bugün yaşadığınız dönem arasında hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir kişi öğrencilik hayatına başladığından 6 sınıfa kadar var olan dönem içerisinde psikolojik zihinsel ve bedensel olarak birçok konuda gelişim sağlamaktadır.

Bir öğrenci olarak boyumun uzadığını saçlarımın geliştiğini sesimi kalınlaştığını ve ergenlik dönemini yaşadığımı söyleyebilirim.

Ayrıca düşünce yapım sözlerim ve insanları nasıl bakmam gerektiği hakkında da büyük yol aldığını ifade edebilirim.

Yaşım ilerledikçe görev ve sorumluluğum artmakla beraber yemek yapma görev ve sorumluluklarını yerine getirme gibi birçok olgunun da geliştiğini ifade edebiliriz.


Soru : Bu sene geçmiş yıllara göre bedeninizde bir fiziksel değişim yaşıyor musunuz? Sesinizde bir değişim oldu mu?


Cevap: Bu sene geçmiş yıllara göre bedeninizde bir fiziksel değişim yaşıyor musunuz? Sesinizde bir değişim oldu mu? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Doğup büyüme aşamalarında hem fiziksel hem de duygusal olarak değişim yaşarız. Sesimiz değişir, boyumuz uzar, düşüncelerimiz farklılaşır. Bende bu yıl kendi fiziksel özelliklerimde değişim gördüm. Bu sene okula gittiğim zaman arkadaşlarıma göre daha uzun olduğumu gördüm. Ayrıca sesimde önceki yıllara göre daha kalın bir hale gelmişti.


Soru : Arkadaş seçiminde, arkadaşlarınızla oynadığınız oyunlarda, karşı cinsten arkadaşlarınızla iletişiminizde, eskiye göre bir farklılık hissediyor musunuz?


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Geçmiş yaşlarıma göre arkadaş seçiminde arkadaşlarımla oynadım oyunlarda karşı cinsten arkadaşlarımla iletişimde eskiye göre farklılık olduğunu görebiliyorum.

Eskisi kadar karşı cins arkadaşlarım da rahat bir şekilde sohbet edemiyor sözlerime dikkat ediyor ve daha saygılı bir şekilde arkadaşlığımı devam ettirdiğini ifade edebilirim.


Soru : Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre ergenlik dönemine girdiğinizi söyleyebilir misiniz? Açıklayınız.


Cevap: Evet söyleyebiliriz. İnsanların gelişlerine göre hayat içerisinde davranışlarında değişiklikler meydana gelebilmektedir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 203 Cevapları


Soru : Zaman zaman yalnız kalmak istediğiniz, gereksiz yere sinirlendiğiniz, anneniz ya da babanızla tartıştığınız, çevrenizdekilerle çatıştığınız oluyor mu?


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Genel olarak bir kişinin zaman zaman sürekli olarak yalnız kalmak isteği çevresiyle ve ailesi ile çeşitli konularda anlaşamaması ve çeşitli sorunlar yaşaması mümkündür.

Ancak böyle durumlarda bir kişinin sürekli olarak sakin olması olayları en iyi şekilde görmesi ve bu zor süreci ailesi ile beraber geçirerek atlatması büyük bir önem ifade etmektedir.


Soru : Bunların nedeni ergenlik dönemindeki ruhsal değişimler olabilir mi? Tartışınız.


Cevap: Evet. Bunların nedeni ergenlik dönemindeki ruhsal değişimler olabilir. Çünkü ergenlik dönemlerinde insanların bedensel olarak ve ruhsal olarak değişimler gözlenebilmektedir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 204 Cevapları


Çalışma Zamanı 2


1. Ergenlik döneminde hem ruhsal hem de bedensel birtakım değişimler geçiririz. Erkeklerde ve kızlarda gözlemlenen farklı değişimleri ait oldukları bölümlere, ortak olan değişimleri de şemanın kesişim bölgesine yazınız.


Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 200-202-203-204 Cevapları Sevgi Yayınları
“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 206 Cevapları”

2. Aşağıdaki “Kendimi Seviyorum” etkinliğini, verilen açıklamaları dikkate alarak aşama aşama yapınız.


Kendimi Seviyorum
• Resim kâğıdının üst kısmına fotoğrafınızı yapıştırınız. Eğer fotoğrafınız yoksa kâğıdın üstüne ad ve soyadınızı yazınız.
• Fotoğrafınızın altına memnun olduğunuz ya da gurur duyduğunuz özelliklerinizi, renkli boya kalemlerini kullanarak sevdiğiniz renkte yazınız.
• Resim kâğıdının arka yüzüne bu kez sevmediğiniz özelliklerinizi, yine renkli boya kalemlerini kullanarak hoşlanmadığınız renkte yazınız.
• Resim kâğıdının arka yüzüne yazdığınız her özelliğinizin altına “Böyle olsa bile kendimi seviyorum.” ya da “Böyle olduğu zaman bile kendimi seviyorum.” biçiminde ifadeler yazınız.
• Yazdığınız bu ifadeleri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
• Hazırladığınız kâğıtları, fotoğraflı yüz öne gelecek şekilde sınıf panosuna asınız.


Cevap: Bu kısmı kendinize göre planlayarak yapmanız gerekmektedir. Kendi duygu ve özelliklerine göre aşamalara uyarak etkinliği gerçekleştiriniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.