6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 211-212-213 Cevapları Sevgi Yayınları

Göster

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Duyu Organları Cevapları Sayfa 211, 212,  213


Duyu Organlarının Yapıları Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 211 Cevapları


Soru : Çevremizde meydana gelen ısı, ışık, ses, koku gibi uyarıları alabilecek organlara ne ad verilir? 


Cevap: Çevremizde meydana gelen ısı, ışık, ses, koku gibi uyarıları alabilecek organlara ne ad verilir?  konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günlük hayatımız içerisinde yaşadığımız ortamda çevrede yolda veya bindiğimiz bir araçta birçok çok koku, ses gibi etmeleri hissederiz.

Dışarıdan gelen bu uyarıları almamızda vücudumuzdaki duyu organlarımız sağlamaktadır. Bu duyu organlarımızı sıralayacak olursak gece karşımızda gelen bir aracın ışığını gözümüzde görürüz bu görme duyumuzdur. Göz aracılığıyla görürüz, dışarıdan geldiğimizde çok üşüdük elimizi ısıtmak istedik içeri girdiğimizde soba yanıyordu.

Elimizi sobaya doğru uzatırsak ısındığını hissederiz bu derimizin doku organıdır. Dokunmakla hissedersiniz, annemizin seslendiğini duyarız sesleri kulağımızın yardımıyla duymuş oluruz. Kulağımız ses duyu organımızdır. Mutfağa girdiğimizde annemizin yemek yaptığını görürüz çok güzel koktuğunu söyleriz. Koku alma duyumuz burun dur burun sayesinde koku alırız.


Soru : Körebe oyununda diğer arkadaşlarınızı yakalayabilmek için hangi duyularınızdan yararlanırsınız? Nasıl?


Cevap: Körebe oyununda diğer arkadaşlarınızı yakalayabilmek için hangi duyularınızdan yararlanırsınız? Nasıl? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Körebe oyunu gözler bağlanarak oynanan etrafında dolanan diğer arkadaşları  ona dokunurlar. Ebe olan gözü bağlı arkadaşımız ise gözleri görmediği için onların seslerine doğru hareket eder.

Onların dokunuşlarıyla ise hangi yönde olduklarını tahmin etmeye çalışır. Yani Körebe oyununda görme duyunuzu kullanmadığınız için kulağınıza duyduğunuz duyma duyu  organımız vede arkadaşlarımızın dokunmasıyla tenimizle hissettiğimiz de dokunma duy organımız kullanmış oluruz.


Soru : Salonda otururken annenizin sizden mutfak masasındaki meyve tabağından bir elma getirmenizi istediğini düşününüz. Meyve tabağındaki elma, armut ve ayva arasından elmayı görerek ona götürürsünüz. Peki bu isteği gözleriniz bağlı iken hiçbir güçlük çekmeden aynı şekilde kolayca gerçekleştirebilir misiniz? Gözleriniz kapalı iken bu isteği hangi duyu organlarınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz? Açıklayınız.


Cevap: Gözlerimiz kapalı şekilde iken aynı kolaylıkta bu işlem yapılamaz. Dokunma ve hislerimizle bu olayı gerçekleştirerek yönümüzü bulabiliriz.


Soru : Yanda fotoğrafını gördüğünüz dondurma yiyen çocuk, sizce o anda hangi duyu organlarını kullanıyor olabilir? Neden? Hangi duyu organı ile hangi değişiklikleri algılıyordur? Açıklayınız.


Cevap: Dilini kullanarak tat alma duyusunu kullanarak soğuk sıcak ve tat gibi işlevleri meydana geitrmektedir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 212 Cevapları


Soru : Dilin yapısını sınıfınızdaki model veya şekil üzerinde inceleyiniz. Gözlemlerinizden de yararlanarak dilin yapısını ve özelliklerini açıklayınız.


Cevap: Dilin yapısını ve özelliklerini açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dilin yapısı kaslardan ve mukozadan meydana gelen ağız içerisinde tat almamızı ve yiyecekleri sindirimde bize yardımcı olan organımızdır.

Maddeler halinde dilin özellikleri şunlardır;

 1. İnsanlar için iletişim aracıdır.
 2. Tat almamızı sağlamaktadır.
 3. Yiyeceklerin sindirilmesine yardım eder.
 4. Canlı bir varlık olarak nitelendirilmektedir.
 5. Düşünce ve zekanın bir göstergesi olarak ifade edilir.

Soru : Dilin görevlerinin neler olduğunu sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap: Dilin görevlerinin neler olduğunu sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler halinde dilin görevleri şunlardır;

 1. Ağza alınan yiyeceklerin sindiriminde rol almaktadır.
 2. İnsanların konuşmasına yani iletişim kurmasına yardımcı olur.
 3. Ağız içerisindeki var olan tükürük bezlerinin üretilmesini sağlar.
 4. Tat alma duyumuzu sağlar.
 5. Tat alma konusunda damak ile beraber bizlere yarar sağlar.
 6. Bebeklik döneminde ağza alınan maddelerin tanınmasına yardımcı olur.

Soru : Resmi inceleyerek dilin hangi bölgelerinde, hangi tada duyarlı yapıların bulunduğunu söyleyiniz.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 211-212-213 Cevapları Sevgi Yayınları
“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 213-214-215-216-217-218-219-220-221-222-223-224. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları”

Cevap: Resme bakarak dilin hangi bölgelerinde, hangi tada duyarlı yapıların bulunduğunu söylebilirsiniz.


Soru : Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir?


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Tat maddelerin, kimyasal içeriklerin deki farklılıkların dil üzerindeki tat tomurcukları tarafından algılanarak kimyasal algı sistemimizin parçası olan duyu organımızdır.

Besinlerin içeriklerini algılayabilmek için tat duygumuz, enerji alim kontrolü, zehirli maddelerden kaçınma davranışı tuz  ve elektrolit dengesinin sağlanmasına katkı sağlar.


Deneyin Yapılışı Nasıl Tat Alırız? 


Malzemeler
• kâğıt mendil • kesme şeker

Amaç
Dilin tatları nasıl algıladığını kavramak
Deneyin Yapılışı
• 2-3 kişilik gruplar oluşturunuz.
• Gruptan bir arkadaşınız dilini dışarıya çıkararak temiz bir kâğıt mendil ile kurulasın. Dilinizi ağzınıza sokmayınız.
• Kuruttuğunuz dilinizin üzerine bir tane küp şekeri koyunuz.
• Diliniz kuru iken şekerin tadını algılayıp algılayamadığınızı defterinize not ediniz.
• Dilinizin üzerinden şekeri alınız. Boş dilinizi ağzınızın içine alınız ve tükürüğünüzle ıslattıktan sonra yeniden dışarı çıkarınız. Şekeri dilinizi kurutmadan tekrar dilinizin üzerine koyunuz.
• Diliniz ıslak iken küp şekerin tadını algılayıp algılayamadığınızı defterinize not ediniz.


Sorular


1. Diliniz kuru iken mi ıslakken mi şekerin tadını aldınız?


Cevap: Islak iken şekerin tadını alabildik.


2. Dilinizin tat uyarılarını alabilmesi için ne gereklidir?


Cevap: Dilinizin tat uyarılarını alabilmesi için ne gereklidir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir canlıda tat uyarılarının en iyi şekilde çalışabilmesi ve tat uyarılarını alabilmesi için almaçlarının en iyi şekilde çalışması büyük önem ifade etmektedir.

Sonuç olarak dilimizin tat uyarılarını alabilmesi için duygularımızda var olan almaçlarının yani dilin ve burnun almaçlarının çalışması sonucunda tat uyarılarını alabiliriz.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 213 Cevapları


Soru : Çevredeki kokuları algılamamızın önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz?


Cevap: Çevredeki kokuları algılamamızın önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Çevremizdeki kokuları algılayabilmemiz için koku alma duyumuz olan burnumuzda  ihtiyacımız vardır. Birçok kokuyu burnumuz sayesinde algılarız.

Evimizden dışarı çıktığımızda denizin kokusunu, yanımızdan geçen birisinin parfüm kokusunu, kırlarda çıktığımız zaman çiçeklerin kokusunu veya evimizin karşısında duran çöp konteynerlardan gelen kötü kokuları burnumuz sayesinde algılarız. Burnumuz tıpkı tat alma duyumuz gibi kokuların çeşitlerini algılar.

Hoşumuza giden kokular veya kötü kokular burnumuzun kokuları ayırt etme özelliği sayesinde algılamamız sağlar. Burnumuz tıkalı olduğu zaman tat alma duyumuzda da sorun yaşanır.


Soru : Kokunun zamanla hissedilememesini nasıl açıklarsınız?


Cevap: Kokunun zamanla hissedilememesini nasıl açıklarsınız? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir kokunun zaman hissedilmemesinin temel sorunu bir kokuyu ilk olarak aldığımızda sürekli olarak okuyan maruz kalmamız ile beraber vücudumuzun o kokuya karşı bağışıklık kazanmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak bir kokuyu aldığımızda burun titreşimlerle bunu algılar sürekli olarak bu kopya maruz kaldığı zaman ise bu kokuyu alışarak zaman içerisinde almamaya başlamaktadır.


Soru : Maddeleri kokularına göre ayırabilir miyiz?


Cevap: Maddeleri kokularına göre ayırabilir miyiz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeleri kokularına göre kısmi olarak ayırt etmemiz doğrudur. Ancak sadece burun yolu muzla maddeleri ayırt etmemiz mümkün değildir.

Günümüzde birçok maddenin koku gibi bir özelliği olmadığı için burnumuzla kokusunu algılayamadığımız için ayırt etmemiz mümkün olmayacaktır.sonuç olarak bazı maddeleri koku duyumuzla ayırt edebileceğimiz gibi bazı maddeleri de ayırt edemeyiz.


Deneyin Yapılışı Meyveleri Koklayarak Ayırt Edebilir miyiz? 


Malzemeler
• portakal • havuç • elma • patates • greyfurt • armut • bıçak • ambalaj kâğıdı
• atkı veya mendil

Amaç
Maddelerin kokularına göre ayırt edilebileceğini gözlemlemek
Deneyin Yapılışı
• 3-4 kişilik gruplar oluşturunuz.
• Bir arkadaşınızın gözlerini atkı veya mendil ile bağlayınız. Arkadaşınıza meyveleri sıra ile koklatınız. Ona, bunların hangi meyve olduğunu tahmin etmesini söyleyiniz. Arkadaşınızın tahminlerini defterinize yazınız.
• Daha sonra, getirdiğiniz meyvelerden, bıçakla aynı şekil ve büyüklükte parçalar kesiniz ve her birini belli olmayacak şekilde ayrı ayrı ambalaj kâğıdına sarınız.
• Gözlerini kapattığınız arkadaşınıza ambalaj kâğıdına sarılı meyveleri rastgele açarak koklatınız. Ondan, kokladıklarının hangi meyveler olduğunu ayrı ayrı tahmin etmesini isteyiniz. Arkadaşınızın tahminlerini not ediniz.
• Arkadaşınız meyvelerin hepsini koklayarak tahminlerini söyledikten sonra onun gözlerini açınız.


Sorular


1. Arkadaşınızın ilk tahminleri ile son tahminleri arasında nasıl bir farklılık var?


Cevap: Arkadaşınızın ilk tahminleri ile son tahminleri arasında farklılıklar meydana gelmiştir. İkinci tahminleri daha doğrudur.


2. Arkadaşınız, kokladığı meyvenin ne olduğunu meyve kesilmeden ve kabuklu iken mi kesildikten sonra mı daha iyi ayırt etti? Bunun nedenini nasıl açıklarsınız?


Cevap: Kesildikten sonra var olan koku ve tat duyularımızla daha iyi bir şekilde ayırt edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.