6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 220-221-222 Cevapları Sevgi Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Duyu Organlarındaki Kusurların Giderilmesinde Kullanılan Teknolojiler Cevapları Sayfa 220, 221, 222


Duyu Organlarının Sağlığı Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 220 Cevapları


Soru : Çevrenizde gözlemlediğiniz duyu organları kusurları nelerdir? Bu kusurların giderilmesiyle ilgili hangi teknolojik ürünlerden yararlanılıyor?


Cevap: Çevrenizde gözlemlediğiniz duyu organları kusurları nelerdir? Bu kusurların giderilmesiyle ilgili hangi teknolojik ürünlerden yararlanılıyor? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Duyu organlarımız çevreyi algılamamız ve anlamamız için insanın doğuşundan kazandığı hissetme duyularıdır. Duyu organlarımız doğuştan veya sonradan kusurlu hale gelebilir.

Bu engelleri ortadan kaldırmak için teknolojik aletler den yararlanılarak gönderilebilmektedir. Çevremizde gözlemlediğimiz duyu organları kusurları, göz kusurları, işitme engelleri, deri lekeleri gibi kusurları sayılabilir.

 1. Görme bozukluklarını gidermek için numaralı gözlüklerden
 2. İşitme engellerini gidermek için işitme cihazlarından
 3. Deri lekelerini gidermek içinde dermatoskop  cihazından yararlanılır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 221 Cevapları


Soru : Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap: Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Duyu organlarımı sayesinde çevremizde meydana gelen olayları algılar ve hissedebilir. Her duyu organının farklı işlevi vardır. Bu duyu organlarımızın sayesinde insan vücudu faaliyetlerini gerçekleştirir. İnsanlar beş duyu organına sahiptir. Bu duyu organlarımız tatma, görme, dokunma, koklama ve duymadır.

 1. Görme organımızın sağlığı için televizyon, telefon, bilgisayar gibi ekranlara uzun süreli bakmamalı, havlu veya gözlük gibi kişisel eşyalar başkaları ile kullanılmamalıdır.
 2. Burun duyu organımız için,  burun içerisine kesici ve delici aletler sokulmamalı sigara, nargile gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır.
 3. Duyma organımızın sağlığı için kulağımızın aşırıcı sıcak veya soğuktan korumalı, yüksek ses ve seviyelerine maruz bırakmamalı, kulağımızın temizliğine dikkat etmeliyiz.
 4. Tat duyusu sağlığı için gaz ve asit barındıran içecekler tüketilmemeli, aşırı sıcak veya soğuk besinler tüketilmemeli dış ve ağız bakımına özen gösterilmelidir.
 5. Dokunma duyusu sağlığı için cildimizi temiz tutarak belli aralıklarla duş almalı güneş ışınlarından korunmalı sıcak veya soğuk havalara göre uygun kıyafetler giyilmelidir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 224 Cevapları


Soru : Görme veya işitme engelli kişilerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri zorlukların neler olabileceğini ve engelli kişilere karşı nasıl davranmamız gerektiğini düşününüz.


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Görme veya işitme engelli kişilerin günlük hayatta birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını söyleyebiliriz.

İlk olarak günlük hayatımızda kendi ihtiyaçlarını yerine getirmek için ulaşımda eğitimde sağlıkta birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için engelli vatandaşlarımızın ilerleyebileceği yollar toplumla ışınları kullanabilecekleri aletler eğitim imkanları için yeni eğitim sistemlerinin kurulması gerekmektedir.

Ayrıca bir insan olarak toplum içerisinde ve engelli kardeşlerimizin faaliyetlerin de onlara yardım eli uzatarak yüce Allah Celle celalühü rızasını kazanmak ve toplumda var olan bağların güçlenmesinde sağlamamız hayati önem ifade etmektedir.


Etkinlik Basamakları Bana Neler Oldu? 


Malzemeler
• atkı veya mendil • kulak tıkacı veya pamuk

Etkinlik Basamakları
• Sıra arkadaşınızdan yardım isteyerek gözlerinizi atkı vb. malzemeyle bağlayınız ve üç dakika boyunca yazı yazmak, sınıfta dolaşmak, arkadaşlarınızla oyun oynamak gibi etkinlikler yapmaya çalışınız.
• Gözlerinizi açınız. Bu üç dakikada neler yaşadığınızı ve ne hissettiğinizi yazınız.
• Şimdi de kulaklarınızı tıkaç veya pamukla kapatınız. Üç dakika boyunca arkadaşlarınızla sohbet ediniz. Çevrenizdekilerin konuşmalarını dinleyiniz. Bu üç dakikada yaşadığınız zorlukları ve bu konudaki duygularınızı yazınız.


Sorular


1. Gözleriniz ve kulaklarınız kapalıyken ne tür zorluklar yaşadınız, neler hissettiniz?


Cevap: Gözleriniz ve kulaklarınız kapalıyken ne tür zorluklar yaşadınız, neler hissettiniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Gözlerimiz ve kulaklarımız kapalıyken insanlar günlük hayatta yapması gereken birçok faaliyeti yerine getiremez.

Çevremizde var olan insanlarla iletişim kuramama mız bize verilen eğitim bilgilerini alamama mız günlük hayatta yapmamız gereken görev ve sorumluluklarını yerine getirmemiz gibi birçok sorunla karşı karşıya kalacağımızı ifade edebiliriz.

Bu görev ve sorumluluklarımızı yerine getiremediğimiz de bir insanın sıkıntı üzüntü keder ve birçok sorunla karşı karşıya kalabileceğini de söylemek gerekmektedir. sonuç olarak görme ve duyma duyumuz bizlerin günlük hayat içerisinde yapmamız gereken faaliyetler için büyük bir öneme sahip olduğunu kavramak gerekir.


2. Görme ve işitme engellileri anlamada, onlarla iletişiminizde ve onlara karşı davranışlarınızda öncekine göre bir farklılık olacağını düşünüyor musunuz? Neden ve nasıl?


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Görme ve işitme engellileri anlama konusunda kesinlikle bende de bir farkındalık meydana geldi.

Görme ve duyma engelli olarak hayatını devam eden insanları eksik kalan yönlerini doldurmak ve onlara yardım etme konusunda geçirmiş oldukları zorlukları kolaylaştırmak için birçok faaliyete giriştim.

Bu etkinlik sayesinde görme ve işitme engelli kardeşlerimizin yaşamış oldukları zorlukları daha iyi anlamış oldum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Duyu organlarımızın hayatımız için ne kadar önemli olduğunu gözlemleyerek öğrendik ayrıca işlediğimiz bu konuda duyu organlarımız olan değil gözleri kulak burun gibi birçok organlarımızın günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını kavramış olduk duyu organlarımızın sağlığı için öncelikle temizliğe dikkat etmeliyiz kulaklarımızın sağlığı için gürültülü ortamlardan uzak kalmalıyız aile gözlerimizin sağlığı için çok fazla ekran önünde zaman geçirme ml çok fazla aşırı bulunan yerlerden uzak durmalıyız bu gibi özelliklere dikkat ettiğimiz zaman duyu organlarımızın sağlığı korunmaktadır

 2. Merve dedi ki:

  Çevremizde duyduğumuz tüm sesleri duyabilmemizi için kulak organımıza ihtiyaç duyarız. Kulaklarımızı çok fazla gürültüden uzak tutarak sağlığını koruyabiliriz. Ayça günlük işlerimizi yaparken yürürken ve kitap okurken birçok alanda gözlerimize ihtiyaç duyarız. Gözlerimiz sayesinde görme duyumuzu kazanırız. Ayrıca burnumuzla kokuları ayırt edebilir ve nefes almak için önemli bir işlevi olan burun organımızı tanıyabiliriz. Vücudumuzu çepeçevre koruyan ve saran derimiz tahriş olduğu zaman nemlendirmeli bakımını yapmalı ve karşılaşmış olduğu birçok hastalığa karşı doktora başvurarak tedavisini yapmalıyız.bu konuda yer alan duyu organlarımızın sağlığı ve yapısı hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ediyorum duyu organlarımızın günlük hayatımızda ne kadar önemli olduğunu bir daha anlayıp kavradım

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.