6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 244-245-246 Cevapları Sevgi Yayınları

Göster

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı İletken ve Yalıtkan Maddeler Cevapları Sayfa 244, 245,246


İletken ve Yalıtkan Maddeler Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 244 Cevapları


Soru : Elektrik sobasının içindeki metal teller, elektrik düğmesi gibi plastik maddelerden yapılabilir mi Neden?


Cevap: Elektrik sobasının içindeki metal teller, elektrik düğmesi gibi plastik maddelerden yapılabilir mi Neden? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektrik sobasının içindeki metal teller elektriğe karşı direnci yüksek ve iletken olan tellerden yapılmaktadır. Bu tellere elektrik enerjisi verildiği zaman elektrik enerjisine karşı direnç oluşturur.

Bu dirençte ısı enerjisi olarak dönüşür. Bu sayede oturduğumuz evimiz odamız salonumuz ısınmış olur. Bir maddenin elektrikle ısı enerjisini verebilmesi için hem iletken hem de direnci yüksek olması gerekir.

Plastik bir maddeden elektrik enerjisi ile gitmeyeceği için elektrik sobasını ısıtmaz. Çünkü Plastik maddesi bir yalıtım maddesidir içerisindeki elektronlar elektrik enerjisini iletmeyen elektronlardan oluşmaktadır. Bundan dolayı da elektriği iletmeyeceği için kullanılamaz.


Soru : Elektrik düğmeleri, elektrik telleri gibi metalden yapılabilir mi?


Cevap: Elektrik düğmeleri, elektrik telleri gibi metalden yapılabilir mi? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektriği ileten bazı iletken maddeler vardır. İletken maddelerin özelliği içinde elektronların rahatlıkla hareket edebildiği, özellikli maddelerdir.

Bu sayede elektrik enerjisi bu maddelerin içerisinden geçerek iletilebilir. Elektriği ileten maddeler altın, bakır, alüminyum, demir, krom gibi metal içerikli maddelerdir. Elektrik düğmelerini metalden yaparsanız, parmağınızı dokundurduğumuzda elektrik akımı sizin içinizden geçer ve  elektrik çarpar.


Soru : Peki, bu elektrik enerjisi, şehir cereyanlarından kullandığımız aletlere nasıl gelmektedir?


Cevap: Peki, bu elektrik enerjisi, şehir cereyanlarından kullandığımız aletlere nasıl gelmektedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektrik enerjisi santrallerden üretilir. Santraller, hidroelektrik santralleri, termik santraller, nükleer santraller, rüzgar santralleri, güneş enerjisi santralleri gibi santrallerden üretilerek iletken teller vasıtasıyla trafolara verilir.

Büyük trafolara gerilimi yükseltilen elektrik, şehirler arası elektrik küllerinden geçerek şehir trafosuna girer. Şehir trafosuna tekrar gerilimi ve voltajı düşürülen insanların cihazlarını bozmayacak düzeye getirilen elektrik şehir iç hatlarıyla mahalle ve sokaklara dağıtılır.

Evler, okullar ve iş yerlerine gelen elektrik sigortalar girer. Sigortalar girdikten sonra bina içine döşenmiş, tek damarlı tellerle bina içinde dağıtımı yapılır. Evimize girmiş olan bu elektriği cihazınıza bağlayarak istediğimiz gibi Kullanabiliriz.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 245 Cevapları


Soru : Elektrik enerjisinin taşındığı bu nakil kabloları hangi özellikte olmalıdır?


Cevap: Elektrik enerjisinin taşındığı bu nakil kabloları hangi özellikte olmalıdır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektrik enerjilerine Taşıyan nakil kabloları yerine ve türlerine göre değişiklik gösterebilir. Eğer bu kablolar santralden şehirlere doğru taşınıyorsa şiddetli rüzgar yağmur ve doğal afetlere karşı dayanıklı malzemeden iletken özelliği yüksek birbirine bağlı olan hatlar şeklinde trafolara gelmesi gerekir.

Trafolardan evlerimize gelen hatlarda ise tek damarlı sigorta girişinden geçirilmiş dışları yalıtımlı plastik özellikli boruların içerisinden duvar altına döşenerek evin tamamına döşenmiş olur. Prizler duylar elektrik düğmeleri plastik lastik porselen maddeler kullanılır bu maddeler yalıtım özellikte olduğu için insanların elektrik çarpma riski düşüktür.


Soru : Binalara elektrik hatları döşenirken prizler, duylar, elektrik düğmeleri ve duvar içinden geçen malzemeler hangi özelliğe sahip olmalıdır?


Cevap: Binalara elektrik hatları döşenirken prizler, duylar, elektrik düğmeleri ve duvar içinden geçen malzemeler hangi özelliğe sahip olmalıdır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Binaların , elektrik hatları döşenirken prizler, duyular ve duvar içerisine yerleştirilen elektrik hatlarının geçtiği borular, elektriği yalıtma özelliği olan insanların can güvenliğini önde tutulan yalıtkan malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler genellikle plastik, lastik, porselen, tahta gibi elektriği iletme yen maddelerden yapılmaktadır.


Hatırlayalım


Soru : Basit elektrik devresinin pil, bağlantı kabloları, anahtar ve ampulden oluştuğunu; bu devre elemanlarına ait sembolleri öğrenmiştiniz.


Soru : Benzer bir sınıflandırmayı maddelerin elektriği iletme durumlarına göre de yapabilir misiniz?


Cevap: Evet. Yapılabilir. Maddenin hızına bağlı olarak bakır, çelik ve demir kullanılabilir.


Deneyin Yapılışı Hangileri İletiyor? 


Malzemeler
• metal çay kaşığı • plastik kaşık • porselen kaşık • tahta kaşık • timsah ağızlı
bağlantı kabloları • pil, pil yatağı • ampul, duy • anahtar

Amaç
Maddelerin elektriksel iletkenlik ve yalıtkanlıklarını gözlemlemek
Deneyin Yapılışı
• Devre elemanlarını kullanarak I numaralı fotoğraftakine benzer bir elektrik devresi kurunuz.
• Kurduğunuz devrede ampulün ışık verip vermediğini kontrol ediniz.
• Devredeki iki bağlantı kablosunun ucunu ayırarak devreyi II numaralı fotoğraftaki gibi test devresine dönüştürünüz.
• A ve B olarak adlandırdığınız bu test uçlarını sırasıyla metal çay kaşığına, plastik kaşığa, porselen kaşığa ve tahta kaşığa bağlayarak ampulün ışık verip vermediğini gözlemleyiniz.
• Gözlemlerinizi defterinize not ediniz.


Sorular


1. Devrenizde test uçlarına hangi maddeleri temas ettirdiğinizde ampuller ışık verdi?


Cevap: Metal çay kaşığı ve pil


2. Devrenizde kullandığınız maddeleri, elektriği iletip iletmeme durumlarına göre kaç gruba ayırırsınız?


Cevap: 2 grup altında ayrıştırabiliriz. Elektriği ileten maddelere iletken maddeler, elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan maddeler olarak sınıflandırabilir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 246 Cevapları


Soru : Şimdi Merve’nin kafasına takılan soruya cevap verebilir misiniz? Cevabınızı defterinize yazınız.


Soru : Çevremizde bulunan bazı katı maddeleri elektrik enerjisini iletip iletmemesine göre yandaki tabloda gösterildiği gibi gruplandırabiliriz.


Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 244-245-246 Cevapları Sevgi Yayınları
“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 248 Cevapları”

Araştıralım


Soru : Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. Araştırmanızın sonuçlarını görsel malzemelerle destekleyerek bir poster sunusu hazırlayınız.


Cevap: Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Elektrik enerjisi depolanabilen bir enerji şeklidir elektrik enerjisini bir yerden bir yere götürebilmek için teller ve kablolar kullanılması gerekmektedir.

Elektrik enerjisini taşıyabilen iletkenlerin elektronların hareket edebilir yapıda olması gerekmektedir. Elektrik enerjisini en iyi ileten maddeler genellikle metal içerikli madenlerdir elektrik enerjisi güç santrallerinde üretilir.

İnsanların kullanımına sunulmak için trafolardan şehirlere yüksek kule şeklindeki enerji transfer hatlarıyla sevk edilir. Bu hatlarda çok yüksek gelirim elektrik akımları bulunur. Bunları taşımak için iyi iletken olan Alüminyum, Krom, bakır gibi hatlar kullanılır en iyi iletken altın madenidir. Fakat altın yatakları fazla olmadığı için değerli madenlere girer bunun için takı tasarım sektörünün ham maddesi ne oluşturur.

Maddeler halinde elektrik enerjisini en iyi ileten maddelere örnekler şunlardır ;

 1. Altın
 2. Gümüş
 3. Bakır
 4. Alüminyum
 5. Demir
 6. Çelik
 7. Platin
 8. Kalay
 9. Krom
 10. Kurşun

Maddeler halinde elektrik enerjisini iletmeyen maddelere örnekler şunlardır ;

 1. Plastik
 2. Ahşap
 3. Cam
 4. Kağıt
 5. Halı
 6. Kilim
 7. Tahta
 8. Lastik
 9. İp
 10. Seramik

Soru : Bazı katılar gibi hava ve sıvılar da elektrik enerjisini iletir mi?


Cevap: Bazı katılar gibi hava ve sıvılar da elektrik enerjisini iletir mi? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İletken olan katılar yanı sıra bazı sıvı ve gaz maddelerde elektrik enerjisini ileten bilmektedir elektrik enerjisini iletmeyen bazı katı maddelere bu sıvılar döküldüğü zaman da yalıtımlı olan bu katılar elektriği yarı iletir veya tam iletir duruma gelmektedir.

Normalde saf su dediğimiz su elektriği iletmez. Saf su içerisindeki tüm bileşenleri alınmış bir su şeklidir. Suyun içerisine bazı maddeler katılarak iletken hali de yükseltileri bilmektedir.

Gaz haldeki bazı maddelerde elektriği ileten gaz halindeki maddelerdir sıvı ve gaz haldeki maddelere örnek verecek olursak; limonlu su, tuzlu su, asitli şu, floresan gazı, neon gazı.


Deneyin Yapılışı Deney Yapalım 


Malzemeler
• ampul • duy • bağlantı kabloları • bakır – çinko elektrotlar • pil • pil yatağı • beherglas • anahtar • çeşme suyu

Amaç
Hava ve suyun elektrik enerjisini iletip iletmediğini gözlemlemek
Deneyin Yapılışı
• Yandaki fotoğrafta yer alan basit elektrik devresini hazırlayınız.
• Bağlantı kablolarının uçları hava ortamında iken ampulün ışık verip vermediğini kontrol ediniz.
• Bağlantı kablolarının uçlarını beherglas içerisindeki çeşme suyuna batırıp gözleminizi tekrarlayınız.
• Çeşme suyu ve hava için iletkenlik durumunu belirleyerek gerekçelerinizle birlikte defterinize not ediniz.


Sorular


1. Hava mı yoksa su mu elektrik enerjisini iletti?


Cevap: Çeşme suyunun içerisinde elektrik enerjisini iletti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Elektrik sobalarda bulunan ve ampulleri mizde bulunan plastik düğmeler metal çelik veya demirden meydana gelseydi elektrik akımını iyi geçirdikleri için elektrik çarpmalarına sebep olabilirdi. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok iletken ve yalıtkan maddeler insanoğlunun kulakçığına elverişli olarak sunulmuştur iletken ve yalıtkan maddelerin işlevlerini ve görevlerine göre ayrılması ona göre yapılacak tasarımların elde edilmesi insanoğlunun hayatını kolaylaştırmak ve birçok olumsuz yönden etkilenmemek amacıyla tasarlanmıştır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.