6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 247-249 Cevapları Sevgi Yayınları

Göster

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı İletken ve Yalıtkan Maddeler Cevapları Sayfa 247, 248, 249


İletken ve Yalıtkan Maddeler Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 247 Cevapları


Soru : Bu da bize çeşme suyunun iletken, havanın ise normal şartlar altında yalıtkan olduğunu gösterir. Peki, hava iyi bir iletken olsaydı ne gibi zorluklarla karşılaşırdık?


Cevap: Çevrede var olan bir çok canlının zarar görmesine neden olabilecektir.


Soru : Çevremizde bulunan bazı sıvı maddeleri elektrik enerjisini iletip iletmeme durumuna göre aşağıda gösterildiği gibi gruplandırabiliriz.


Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 247-249 Cevapları Sevgi Yayınları
“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 249 Cevapları”

Soru : Elektriği ileten maddelerin iletken, iletmeyen maddelerin ise yalıtkan olarak adlandırıldığını öğrendiniz. Buna göre iletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz?


Cevap: İletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İletken ve yalıtkan maddeler Elektriği ileten maddelere iletken denilmektedir. Bir maddenin iletken olabilmesi için elektronlarının hareket edebilme özelliği olması gerekir.

Metal alaşımlı katı madeni yapıdaki birçok madde iletken haldedir.

Bunların içlerinden bazıları elektriği çok iyi iletir el etkenlik özelliği en yüksek olan maddeler; bakır, altın, alüminyum, çinko, gümüş, demir gibi maddelerdir.

Bu maddeleri iletkenlik özelliklerinden dolayı santrallerde üretilen elektriğin şehirlere iş yerlerine fabrikalara evlerimize kadar getirmesi sağlanır. Yalıtkan maddeler ise içerisinde bulunan elektronların elektriği iletme özelliği olmayan maddelerdir.

Bunlara örnek verecek olursak ; Porselen, Seramik, plastik, kauçuk sayılabilir. yalıtım maddeleri insanların elektrikten zarar görmelerini engellemek için kullanılır.


Soru : Aşağıdaki ütü fotoğrafını dikkatlice inceleyiniz. Sizce ütünün hangi bölümlerinde iletken, hangi bölümlerinde ise yalıtkan maddelerin kullanılması gerekir?


Cevap: Al düzlemde sıcaklığı iletmesi için metal iletken kullanılırken, dış yüzeyde plastik kullanılarak yalıtkan maddelerden yararlanılmaktadır.


Soru : Yandaki karikatürde ütünün fişini prize takan bir kişiyi elektrik çarpmış. Bunun nedeni prize takılan bölümün iletken bir maddeden yapılması olabilir mi?


Cevap: Kablolar üzerinde yer alan yaralanmalar nedeniyle elektrik çarpması meydana gelmiştir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 249 Cevapları


Çalışma Zamanı 1


1. Aşağıdaki basit elektrik devresinin iletken test uçları, kaplardaki sıvılara batırıldığında, ampulün mışık verip vermeyeceğini kapların altlarındaki yerlere yazınız.


Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 247-249 Cevapları Sevgi Yayınları
“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sevgi Yayınları Sayfa 251 Cevapları”

2. Aşağıda günlük yaşantınızda kullandığınız bazı eşyaların resimleri verilmiştir. Bu eşyaların iletken kısımlarını kırmızı, yalıtkan kısımlarını mavi renge boyayınız.


Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 247-249 Cevapları Sevgi Yayınları
“6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 246-247-248-249-250-251. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.