6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 23-24-25-26 Cevapları Tutku Yayınları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hira Günleri Cevapları Sayfa 23, 24, 25, 26


Hira Günleri Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 23 Cevapları


Soru : “Cahiliye Dönemi” ne demektir? Bu dönemin özellikleri nelerdir? Araştırınız.


Cevap: Peygamber efendimizin doğduğu zamandan itibaren peygamberlik gelene kadar insanların bilinçsiz, putlara tapan, güvenilir olmayan, hırsızlığın olduğu döneme cahiliye dönemi denmektedir.


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 26 Cevapları


Soru : Peygamber Efendimizin (s.a.v.) nübüvvet öncesi yaşadığı durumlar hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bu olaylar, onun nübüvvete hazırlanışında nasıl bir rol oynamış olabilir?


Cevap: Peygamber efendimiz anne ve babası ile büyümemiştir. Bu da kimseden etkilenmemesini sağlamıştır. Amcası ile tüccarlığa başlaması onun insanları tanımasına ve güvenilir biri olduğunu kanıtlamasını sağlamıştır.


Soru : Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) nübüvvet öncesi toplumsal ve ahlaki kaygılarını nasıl yorumluyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:

Peygamber efendimizin doğumundan peygamberliğe kadar toplumun ahlaki davranışları kötü bir hal almış durumdaydı. İnsanlar kadınlara önem vermiyor, kız çocuklarını eziyor, diri diri gömüyorlardı, Ayrıca tanrı diye helvadan yaptıkları putlara tapmaktaydılar.

Toplumda güven, huzur ortamı bulunmamaktadır. Hırsızlık, yalancılık gibi kötü davranışların esiri altında büyüyen bir toplum bulunmaktaydı. Peygamber efendimiz bu ortamdan etkilenmemiştir. Doğru ve dürüst bir insan olmuştur. Fakat toplumu düzeltmek o kadar da kolay değildir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cahiliye Dönemi”nin ne olduğunu öğrenmek beni çok etkiledi. Bu dönemin insanlarının gerçekten zor zamanlar yaşadığını düşünüyorum. Putlara tapmak, kötü ahlaka sahip olmak ve kadınları hor görmek gibi davranışlar, toplumun değerlerinin ne kadar kaybolduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.