6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 107-108-109-110. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 107-108-109-110. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Ayetlerin Diliyle Sahabe Cevapları Sayfa 107, 108, 109, 110


Ayetlerin Diliyle Sahabe Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 107 Cevapları

“Onlar Rablerinin rızasını kazanmak arzusuyla sabrederler, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açıkça Allah yolunda harcarlar ve kötülükleri iyilik yaparak ortadan kaldırırlar…” (Ra’d suresi, 22. ayet.)

Soru : Teâlâ, yukarıdaki ayette sahabilerden hareketle Müslümanlarda olması gereken özellikleri vurgulamıştır. Bu özellikler nelerdir? Yazınız.


Cevap : Sabreden, ibadetlerini yapan, her zaman doğru yolda olan ve helal lokma yiyen kişilerdir.


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 108 Cevapları

Muhacir ve ensarın kardeşliği, maddi ve manevi yardımlaşma esasına dayanıyordu. Yurdundan, yuvasından, ailesinden ve sevdiklerinden ayrı kalan Mekkelilerin yalnızlıklarını gidermek, onlara destek ve kuvvet kazandırmak amacını taşıyordu.

Soru : Muhacir ve ensar kardeşliği bugün hangi durumlarda ve nasıl hayata geçirilebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Kardeşlik, kavga etmeden kötülük düşünmeden olması gerekir. Müslümanların kardeşliği de böyledir. Günümüz de din, dil ırk ayrımı yaparak Müslümanları birbirlerine düşürmekteler. Bunun önüne geçilmesi gerekir.


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 110 Cevapları

Mekkeli Müslümanlar, ensarın yüce gönüllülüğünü suistimal etmediler. Muhacirlerden olan Abdurrahman b. Avf’a, kendisiyle kardeş ilan edilen Sa’d b. Rebî şöyle
dedi:

− Allah Resulü bizi kardeş yaptı. İşte mallarım, onların yarısını sana veriyorum. Müslüman kardeşinin bu fedakârlığı karşısında duygulanan Abdurrahman b. Avf ise:

− Allah (c.c) mallarını bereketli kılsın. Aile halkına da afiyet versin. Sen bana Medine çarşısını göster, kâfi, karşılığını verdi. Bu şekilde ticarete başlayıp çalışan Abdurrahman (r.a), kısa zamanda zengin oldu. (Buhârî, Menâkıbu’l-ensâr, 3.)

Soru : Muhacirin kendisine yardım teklif eden ensara verdiği cevap, Müslümanda olması gereken hangi özellikleri göstermektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :

Çalışkanlık, alçakgönüllülük, paylaşmayı seven özellikleri vardır. Malını kıskanmak yerine ihtiyacı olan bir Müslüman kardeşiyle paylaşmış bu da onun gönlünün bol olup Allah’a olan sevgisini de göstermiş olmuştur.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 107-108-109-110. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Peygamber efendimiz zamanında yaşayan onunla mücahitlik yapan mücadele eden ve Müslümanlığın yayılmasına yardımcı olan birçok sahabe peygamber efendimizin kıssaları da çok güzel anlatırdı. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sahabeleri Müslümanlığı en güzel şekilde anlatmış ve yeni nesillere aktarmalarında tavsiye etmiştir sahabeler peygamber efendimiz de geçirdikleri olaylarda ve zamanda çok mutlu ve huzurlu geçirdiklerini her defasında vurgular lardı. Sahabelerin her biri ahlaklı ve güzel davranışları insanlardı her birinin farklı özellikleri ve farklı davranışları örnek alınacak nitelikte idi sahabeler peygamber efendimizi örnek almış günlük hayatlarında bunu uygulamışlardır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak