6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 17-18-19-20. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 17-18-19-20. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Toplumsal Sorunlara Duyarlı ve Güvenilir Genç Cevapları Sayfa 17, 18, 19, 20


Toplumsal Sorunlara Duyarlı ve Güvenilir Genç Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 19 Cevapları

“Abdullah b. Cüd’an’ın evinde yapılan yemine ben de katıldım. Bu harekete katılmayı pek çok kırmızı (değerli) develerimin olmasına tercih ederim. Peygamber olduktan sonra da böyle bir hareket için çağrılsam yine katılırım.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, C 1, s. 516.)

Soru : Sevgili Peygamberimizin yukarıdaki hadisinden yola çıkarak Hilfü’l-fudûl’ün önemi hakkında neler söylenebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Bazı Kureyş kabilelerinin, Mekke’de haksızlığa uğrayan insanlara yardım etmek amacıyla yaptıkları Hz. Muhammed’in de katıldığı bir cemiyettir. Bu hadisten anlayacağımıza göre bu cemiyet iyi işler yapmakta olduğunu göstermektedir.


Toplum içinde sevilen ve kendisine güvenilen bir genç olan Sevgili Peygamberimizin güzel özelliklerinden bazıları şunlardır:

* Kimseyle kavga etmezdi.
* Yalan söylemezdi.
* Sözünde dururdu.
* Kimseye haksızlık etmezdi.
* Yardımseverdi.
* Kötü alışkanlıklar edinilen mekânlardan uzak dururdu

Soru : Peygamberimizin bu güzel davranışlarını hayatınızda ne kadar uyguluyorsunuz? Her bir davranış ile ilgili yaşadığınız olaylardan örnekler bularak arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :

Ben hayatımda yalan söylememeye, sözümde durmaya, kimseye haksızlık yapmamaya, yardımsever olmaya çalışıyorum. Kavga etmekten kaçınmaya çalışıyorum. Arada da olsa bu özellikleri uygulamadığım oluyor. Kardeşimle kavga ettiğim zamanlar da oluyor. Bunları yapmamaya çalışıyorum. BU sayede iyi bir ahlakım olacağını düşünüyorum.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 17-18-19-20. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem örnek kişiliği ve ahlakıyla gençlere ve müslümanlara kılavuz olmayı başarmıştır duyarlı ahlaklı Çalışkan gençler peygamber efendimizi örnek alarak hayatlarını sürdürebilirler peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem cesur açık yürekli hoşgörüyle merhametli bir peygamberde o zaman yaşayan sahabe de peygamber efendimizden övgüyle bahseder lerdi peygamber efendimizi örnek alarak yaşamlarını sürer ve çok güzel ahlaklı bir yaşam sürerlerdi
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak