6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 65. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları


Peygamberimizin Hayati Ogretmeni

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 65


Hazırlık Çalışmaları Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 65 Cevapları

Soru : 1. Asr-ı Saadet kavramı hakkında bir araştırma yapınız.


Cevap : Arapça asr (devir, zaman, çağ) ve saâdet (mutluluk, bahtiyarlık) kelimelerinden meydana gelen asr-ı saâdet terimi “mutluluk dönemi, insanların en bahtiyar oldukları çağ” mânasını taşımaktadır.


Soru : 2. Peygamberimizin (s.a.v.), ilim öğrenmenin önemini belirten iki hadisini öğrenip defterinize yazınız.


Cevap :

  • Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir.
  • İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer Şu üç şey bundan müstesnadır; Sadak-i cariyen istifade edilen ilim, Kendisine dua eden hayırlı evlat.

Soru : 3. Peygamberimizin (s.a.v.) yakınında olan genç sahabilerden üçünün adını öğreniniz.


Cevap :

  • Hz.Ebubekir
  • Hz.Ali
  • Hz.Zeyd

Soru : 4. Reci Vakası nedir? Bu olayla ilgili bir araştırma yapınız.


Cevap : İslam’ı tebliğ etmek adına Allah Resulü  kabilelere muallimler göndermiştir. Gönderdiği bazı muallimler ihanete maruz kalmıştır. Bu vaka da bu ihanetlerden biridir. On kişilik bir Müslüman öğretici grubunun müşrikler tarafından hile ile pusuya düşürülerek şehit edilmişlerdir.


Soru : 5. Üsame b. Zeyd (r.a.) kimdir? Genel Ağ, İslam ansiklopedisi vb. kaynaklardan onun hakkında bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri sunu hâline getirip sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Usame bin Zeyd Muhammed’in sahabelerinden biri ve Zeyd bin Harise’nin oğludur. 615/616 yılları civarında doğmuştur. Hendek Muharebesi ve sonrasında gerçekleşen muharebelere katıldı. Farklı rivayetlere göre 676, 680 veya 681 yılı civarında yaşamını yitirdi.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 65. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem gençlerin ve Müslümanların ilim öğrenmesi gerektiğini söylerdi Müslümanların gerekliliğin iline bağlı olduğunu bilirdi. peygamber efendimiz zamanında yaşayan gençler ve sahabeler peygamber efendimizin izinden giderek birçok ilim hakkında bilgi edilmişlerdir bu ilim bilgilerini gelecekteki nesillere ve öğrencilerine öğreterek Müslümanlığı en güzel şekilde yaşamışlardır bizlerde peygamber efendimiz ve kur'an-ı kerim'deki eğitici bilgiler ve nelerden faydalanarak Müslümanlığı en güzel şekilde yaşayabiliriz
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!