6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 85. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları


Peygamberimizin Hayati Ogretmeni

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 85


Hazırlık Çalışmaları Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 85 Cevapları

Soru : 1. Tevekkül ne demektir? Bu konuda bir araştırma yapınız.


Cevap : Her şeyi Tanrı’ya, yazgıya bırakma, yazgıya boyun eğme, her şeyi Tanrı’dan bekleme.


Soru : 2. Sabrın önemiyle ilgili bir ayet ve bir hadis öğrenip bunları defterinize yazınız.


Cevap :

  • Al-i İmran Suresi, 125. ayet: Evet, eğer sabrederseniz, sakınırsanız ve onlar da aniden üstünüze çullanıverirlerse, Rabbiniz size meleklerden nişanlı beş bin kişiyle yardım ulaştıracaktır.
  • Sabır üçtür:  Musibetlere karşı sabır,  Kullukta sabır, Günah işlememekte sabır…”
  • “Güçlü kimse, insanları güreşte yenen değil, bilakis öfke anında kendisine hakim olandır.”

Soru : 3. Peygamberimizin (s.a.v.) günlük hayatta yaptığı dualardan örnekler araştırıp bunlardan iki tanesini defterinize yazınız.


Cevap :
“ Allah(c.c.)ümme bike asbahna ve bike emseyna ve bike nehya ve bike nemutu ve ileykennuşur.”
“Allah(c.c.)ım! Senin yardımınla sabaha girdik, senin yardımınla akşama kavuştuk, senin yardımınla diriliyor ve senin kudretinle ölüyoruz ve (kıyamette) varış sanadır.”
(Ebu Davud: 5067)


Soru : 4. Yüce dinimiz, beslenme konusunda ne gibi ölçüler koymuştur? Bu konuda bir araştırma yapıp sunu hazırlayınız. Hazırladığınız sunuyu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Yiyeceklerini zıt olarak seçip yemekteydi peygamberimiz. Eğer zıt bir yiyecek bulamazsa ihtiyacı kadar yer ve aşırıya kaçmazdı. Dinimiz de fazla yemek israf olarak geçmektedir. Doyacak kadar değil ihtiyacımız kadar yemeliyiz.


Soru : 5. Duanın önemiyle ilgili bir ayet ve bir hadis araştırıp öğreniniz. Öğrendiğiniz ayet ve hadisi defterinize yazınız.


Cevap :
Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi – 186)


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 85. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Allahu Teala en büyük bir tevekkül ile bağlanmanız gerekmektedir Allahu Teala rahman ve rahim sıfatlarından anlaşıldığı gibi kullarından büyük bir sevgiyle ve merhamet ile nimet lerde bulunur. Allahu Teala dünya hayatımızda Müslümanların ahlaklı ve imanlı yaşam sürmesi gerektiğine ve Müslümanlığı yer alması gerektiğine Özen göstermiştir Ayrıca peygamber efendimize iman etmek ve kur'an-ı Kerim'in kılavuz haline getirmemiz de Müslümanların Allah'a tevekkül ile arttıracaktır Allah'ın tek daha neye inanmak ona yönelmek ve ona dua ederken enişten duygularda dua etmek bizi mutlu ve huzurlu insanlar yapar Allahu Teala eden doğru bir şekilde ne istersek bize bolca vereceğini biliriz
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!