6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 104-105 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 3. Ünite Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları Sayfa 104, 105


3. Ünite Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 104 Soruları ve Cevapları


DOSYA PAYLAŞIMI


Kişisel bilgisayarların ilk zamanlarında dosya paylaşımı “çıkarılabilir ortamlar yoluyla yapılırdı. Bilgisayarınıza sonradan takılıp çıkarılabilen ve birden fazla bilgisayarda kullanılabilen medyalara “çıkarılabilir ortam” denir. Örneğin USB flaş bellekler veya DVD’ler çıkarılabilir ortamdır. Bilgisayarlar internet gibi ortak bir ağa bağlı olmadığından oyunları diskette satın almanız veya dinlemek istediğiniz müziklerin kasetini (belki de CD’sini) satın almanız şarttı.
(…)
Program CD’lerini, film DVD’lerini bir mağazadan satın almak mümkün. Ancak içeriği fiziksel ortamda satın almak için mağazaya gitmek üzere vakit ve yol parası harcamanız, fiziksel bir ürün satın aldığınız için üretim maliyetini karşılamanız (daha yüksek bir bedel ödemeniz) ve fiziksel ürünleri saklamak için odanızda yer açmanız gerekiyor. Eğer aynı içeriğin internetten indirilen bir sürümü varsa -dosya boyutuna göre- dakikalar içinde indirip kullanıma hazır hâle getirebiliyor, fiziksel bir maliyeti olmadığı için daha düşük bir ücret ödüyorsunuz. İçeriğin lisansına göre hiçbir ücret ödemeniz gerekmeyebilir de. Ayrıca bazı ürünleri fiziksel olarak bulabilmeniz mümkün değil. Müzikleri sadece internetten dağıtan sanatçıları veya Türkiye’ye yayımlanmayan TV dizilerini örnek gösterebiliriz. Bu durumda yapılacak şey belli: indirmek.
(…)
Erdal KAPLANSEREN


1-7. soruları okuduğunuz metne göre cevaplayınız.


1. Okuduğunuz metinde “çıkarılabilir ortam” olarak tanımlanan araçların ortak özelliği nedir? Yazarak açıklayınız.


Cevap: Okuduğunuz metinde “çıkarılabilir ortam” olarak tanımlanan araçların ortak özelliği ; bilgisayarlara sonradan takılıp çıkarılabilir ve birden fazla teknolojik alette kullanılabilir.


2. Çıkarılabilir ortamlar, bilgisayarlarda hangi nedenle ve amaçla kullanılmaktadır? Aşağıya yazınız.


Cevap: Çıkarılabilir ortamlar, bilgisayarlarda hangi nedenle ve amaçla kullanılmaktadır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Çıkarılabilir ortamlar bilgisayarda genel olarak taşınması gereken bilgileri saklanması gereken bilgileri oyunları müzikleri ve buna benzer birçok şeyin saklanması için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Kısacası çıkarılabilir ortamdaki bilgisayarlarda dosyaları paylaşım amaçlı kullanıldığını ifade etmemiz doğru olacaktır.

 1.  Müzik dinlemek
 2. Oyun oynamak
 3. Veri aktarımı
 4. Bilgi saklama

3. Çıkarılabilir ortamlarda satın alınan ürünlerin dezavantajları nelerdir? Maddeler hâlinde yazınız.


Cevap: Çıkarılabilir ortamlarda satın alınan ürünlerin dezavantajları nelerdir? Maddeler hâlinde yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler halinde Çıkarılabilir ortamlarda satın alınan ürünlerin dezavantajları şunlardır ;

 • Denemeden ödeme yapmak
 • Satın alma işleminde vakit kaybetmek
 • Satın alma işleminde gerçekleşecek hatalar
 • Eksik dosya sorunu
 • dosyalarda meydana gelecek sorunlar
 • Dosyaları saklamak için alan ihtiyacı
 • Ürünlere her istenilen yerden ulaşılamaması.
 • Vakit kaynı yapmak.
 • Yol parası harcamak.
 • Odanızda yer açmak.

4. Dijital içeriklerin günümüzdeki kullanım biçimi hakkında bilgi veriniz.


Cevap: Dijital içeriklerin günümüzdeki kullanım biçimi hakkında bilgi veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde birçok alanda yapılan çalışmalar ve beraber teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte dijital içerikli ürünler de de büyük bir artış gözlenmektedir. Dijital bilgileri ve etkinlikleri daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz ifade etmek doğru olacaktır.

İnternet ortamında ve sanal ortamda rastladığımız her içerik dijital içerik olarak ifade edilmekte beraber televizyon bilgisayar video oyunları video konsolu gibi dişler için normal hayatımızda yapamadım birçok şeyi kolay bir şekilde yapabileceğimiz ifade edilerim.

Ayrıca film video izleme gibi oyun oynama gibi ders araştırma gibi birçok konularda bizden hayatımızı kolaylaştırır ve daha hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabilirim. Dijital içerikler bizlerin bilgi hazinesini geliştirmek ve kendimizi donatmak için bizler için bir lütuf olarak görülmesi gerekmektedir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 105 Soruları ve Cevapları


5. Dijital içeriklerin internet ortamındaki paylaşımı ne tür sorunlara yol açabilir? Düşüncelerinizi yazınız.


Cevap: Dijital içeriklerin internet ortamındaki paylaşımı ne tür sorunlara yol açabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dijital içerikler İnternet ortamında paylaşılması sorunlar genel olarak bilmediğimiz kişilere hissel bilgilerimizin veya aile bilgilerimizin verilmesi sonucunda virüs programları gibi bilgisayara ve dosyalarınızın çalınmasına neden olabilecek kötü yazılımlara karşı ve bizlerin ruhsal bedensel ve zihinsel olarak zarar verebilecek materyaller sonucunda dijital ortamda karşılaşabileceğimiz sorunlardır.

İşte bu nedenle var olan virüsler kötü niyetli kişiler ve bilgilerimizin çalınması ve ruhsal zarar görmemek için dijital ortamlarda tanımadığımız kişilerle konuşmamalı bilmediğimiz sitelere girmemeli genellikle bildiğimiz güvenli sitelerini tercih edilmesi ve zararlı yazılımlara karşı bilgisayarımızı şifrelenmesi ve antivirüs programının kullanılması sorunlara karşı alınabilecek önlemlerin başında geldiğini ifade etmemiz mümkün olacaktır.


6. Bu metnin anlam bütünlüğünden yola çıkarak nmetnin sonuna, en az beş cümlelik bir paragraf da siz ekleyiniz.


Cevap:

Bu ürünlerin lisanslı olarak alınması büyük bir önem taşımaktadır. Korsan ve izinsiz olarak indirilen müzikler, oyunlar gibi araçlar büyük bir zarar vererek ülkemizin ekonomik olarak zararlar verdiğini bilmek gerekir. Peki geriye ne yağmak kaldı : Lisanslı ürünleri tercih etmek.


7. Okuduğunuz metnin ana düşüncesini yazınız.


Cevap:  

Okuduğunuz metnin ana düşüncesi : “Teknoloji bizleri, ulaşamayacağımız içeriklere ulaştırabilir.”


8. Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinle ilgili verilen yargılardan metne göre doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız.


TEKNOLOJİ


Teknoloji, her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez, ndaha da büyük bir parçası hâline geliyor. Hayatımızı teknoloji sayesinde hem daha hızlı hem de daha verimli yaşadığımıza inanıyoruz. Teknolojinin hayatımıza kattıklarını inkâr etmemiz, bize sağladığı faydaları görmezden gelmemiz elbette mümkün değil. Burada önemli olan, teknolojiyi nasıl kullanacağımızı iyi bilmemizdir. Teknolojinin yanlış kullanımı sonucunda dünyamızın başına ne türlü sıkıntılar açabileceğimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bir yandan kendi kişisel rahatımızı düşünürken bir yandan da gezegenimizi ve doğayı nasıl korumamız gerektiğini de öğrenmemiz kaçınılmaz hâle geliyor. Bu duyarlılığın geliştirilmesi, en az teknolojinin geliştirilmesi kadar önemlidir.
Ayşin Ayla KALAN


 • ( Yanlış ) Teknoloji, hayatımıza faydadan çok zarar getirmektedir.
 • ( Doğru ) Teknolojik gelişmeler, doğayı olumsuz etkileyebilmektedir.
 • ( Doğru ) Doğanın korunması için bilinçlenme gerekmektedir.
 • ( Doğru ) Teknolojiyi geliştirirken bir yandan da doğaya karşı duyarlılık geliştirilmelidir.

9. Aşağıdakilerin hangisinde adın yerini tutan bir sözcük kullanılmamıştır?


A) Bilgisayar kullanımı hızla artmaktadır.
B) Teknoloji bizi bazen olumsuz etkiler.
C) Kimileri uzayda hayat olduğunu düşünüyor.
D) Diğer gezegenleri ve bunların uydularını inceledim.


10. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde soru anlamı bir zamirle sağlanmıştır?


A) Bana nasıl bir hediye aldın?
B) Siz buraya gelecek misiniz?
C) Dün neden okula gelmedin?
D) Kahvaltıda ne yemiş?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Teknolojik aletler günümüzde yer almaktadır .Teknolojik aletlerin en önemlilerinden biri bilgisayardır .Bugün hemen hemen her evde bulunan tablet ve bilgisayarlar günümüzde kullandığımız teknolojik adetlerden biridir .Bilgisayarın bize verdiği faydalardan birkaç tanesi şunlardır bilgi saklamak ,bilgiye ulaşmak ,oyun oynamak eğlenmek gibi bir kac ögedir .Bilgisayardan alışveriş yapar gibi alışveriş yapabilir misin. Böylece hem zaman kaybı hem güç kaybı yapmayız. Bu bize extra zaman kazandırır.

 2. Nuran dedi ki:

  Dijital içerikli İnternet ortamında sürekli olarak paylaşımlarımıza dikkat etmeli ve paylaşımlarımızın antivirüs ve korunmasına Özen göstermemiz gerekmektedir.

  Dijital içerikli ortamlarda sosyal paylaşımlarda aile bilgilerimizi kişisel bilgilerimizi ve birçok konuda bilgileri yabancı kişilerden uzak tutmalı Dürüst olan programları indirim memeli ve bilgisayar içerisinde var olan dosyalarınızı şifreleyerek kendi güvendiğimiz de sağlamamız büyük önem ifade etmektedir.

 3. Hamdiye dedi ki:

  Teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber internet kullanımı çok fazla yaygınlaşmıştır. İnternette olumlu ve olumsuz etkiler olabilir.kendi kişisel bilgilerimizi kimseyle paylaşmam Ali adresimize kimseye vermemeliyiz.Oyunlar arasında adres veya kimlik bilgileri istendiğinde derhal büyüklerimize ve güvenlik noktalarına haber vermeliyiz. İnternette sadece derslerimiz bilgiyi alma ve eğlenmek için kullanmalıyız. İnternette çocukları olumsuz yönde etkileyecek içeriklerde bulunabilir. Çelikler yaş ortalamasının altında ise bunları izlenmeli yiz.bu konuda bizi bilgilendirdiğiniz ve duyarlılığınız için size çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

 4. Banu dedi ki:

  türkçe ödevimi yapacak güzel bir site buldum seviyorum sizi

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.