6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 132-133 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 4. Ünite Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları Sayfa 132, 133


4. Ünite Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 132 Soruları ve Cevapları


Tema Sonu Değerlendirme


GÜLER YÜZ


Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız, desem tabii bana gülersiniz. Zaten ben de biraz gülmeniz için söze böyle başladım. Konuşurken söze başladığınız sırada karşınızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla sizi dinlediğini görürseniz konuşmak hevesiniz kırılır. Lafı kısa kesip bu tatsız sohbeti bir an önce bitirmeye bakarsınız. Bir de karşınızdakinin sizi güler yüzle dinlediğini, hatta araya biraz da tatlı söz karıştırarak sohbete renk verdiğini görecek olsanız konuştukça konuşacağınız gelir.
Güler yüz her şeyden önce insana cesaret verir. Çünkü güler yüzlü insanlar her kusuru hoş gören, affeden insanlardır. Dünyada ilk adımlarını yeni atmaya başlamış bir çocuğa herkes güler yüzle bakar. Onun her kusuru yapabileceğini ve bütün bu kusurların affedilmeye layık olduğunu önceden kabul ettiğimiz için çocuk karşısında gülümser bir yüz takınırız. Olgun insanlar yalnız çocuklara değil, herkese affedici, kusura pek aldırmayıcı bir gözle bakarlar. Bu dünya öyle çatık kaşla dolaşmaya, şunun bunun kalbini kırmaya değer bir dünya değildir. Onun için güler yüzlü insanlar arasında yaşayanların hayatı daha tatlı geçer.
(…)
Hayatı iyi karşılamanın sırrını bulabilmek için her şeyden önce gülümsemeyi öğrenmeli. Belki siz de bilirsiniz: Her hadiseyi güler yüzle karşılayan bir adama, “Eh, hayatta muvaffak (başarılı) olduğun için sen tabii daima gülersin!” demişler. Adam bir kere daha gülmüş, “Yanılıyorsunuz, hem de çok yanılıyorsunuz. Ben hayatta muvaffak olduğum için gülmüyorum. Tam tersine, güldüğüm için hayatta muvaffak oluyorum.” demiş. Bu söz boşuna söylenmiş bir söz değildir. İçinde bilinmesi gereken bir hakikat saklı.
Şevket RADO


1-4. etkinlikleri yukarıdaki metinden hareketle yapınız.


1. Okuduğunuz metne göre, konuşma isteğimizi kıran şey nedir?


Cevap: Okuduğunuz metne göre karşımızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla bizi dinlediğini görürsek konuşma isteğimizi kıran şeydir.


2. Aşağıdaki ifadeleri metne göre tamamlayınız.


Cevap:

A) Karşınızdaki insan sizi asık suratla dinlediğinde konuşma hevesiniz kırılır ve o kişiyle bir daha sohbet etmek istemezsiniz.

B) Karşınızdaki insan güler yüzle sizi dinlediğinde konuşma için cesaret bulursunuz ve o kişiyle bir daha sohbet etmek istersiniz.


3. Okuduğunuz metinde güler yüzle cesaret arasında bir ilişki kurulmuştur. Siz de güler yüzle başka bir duygu arasında ilişki kurarak bu ilişkinin nedenlerini açıklayınız.


Cevap: Siz de güler yüzle başka bir duygu arasında ilişki kurarak bu ilişkinin nedenlerini açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Güler yüzle alçak gönüllülük aynı çerçevede değerlendirilebilecek en güzel duygular arasında gelmektedir.

Güler yüzlü olan insanlar genel olarak sürekli olarak sıkıntılarda ve başarıda etrafına gülücükler saçarak etrafın pozitif olarak Şen Mutlu olmasına neden olacağından dolayı hem karşıdaki kişilerin sevgisini ve saygısını kazanacak hem de alçak gönüllü ile çevresinde sevilen bir kişi olacağını ifade etmemiz doğru olacaktır.

İşte bu nedenle güler yüzlü ve alçak gönüllü kişiler etrafına Sevgi dağıtan etrafını sürekli olarak mutlu olmasını sağlayan bireyler olarak kabul edilmesi gerekir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 133 Soruları ve Cevapları


4. Okuduğunuz metnin ana düşüncesini yazınız.


Cevap:

Okuduğunuz metnin ana düşüncesi : Konuşma sırasında güler yüzlü olmak karşımızdakilerin olumlu duygular hissetmesine neden olur.


5. Güler yüzlü olmanın toplum hayatındaki önemini vurgulayan bir paragraf yazınız.


Cevap: Güler yüzlü olmanın toplum hayatındaki önemini vurgulayan bir paragraf yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Güler yüzlü insanlar etrafına mutluluk veren insanlardır. Adeta çevrelerine ışık saçarlar çevrelerine pozitif enerji verirler. Çevresinde ki insanlar onunla konuşmak ve sohbet etmekten zevk alırlar. Bu insanlar samimi ve art niyetli olmayan kişilerdir. Asık suratlı olmak ise bu saydıklarımızın tam tersidir.

Çünkü negatif enerji verirler insanları huzursuz ederler bu insanlara kötümser insanlardır onun için hayatımız İn içinde Güler yüzlü ve pozitif düşüncede olmamız hayatımızı kolaylaştırır daha rahat ve kolay arkadaşlıklar kurmanızı sağlar.


6. Aşağıdaki ifadelerde boş bırakılan yerleri kendi duygu ve düşüncelerinizle tamamlayınız.


Cevap:

Güler yüzlü insanlar güneş gibidir. Çünkü gülmeleri bütün insanların yüzünü aydınlatırlar.

Asık suratlı insanlar taş gibidir. Çünkü etrafında kimse onlardan bir şey hissetmez ve hoşlanmaz.


7. “Bu dünya öyle çatık kaşla dolaşmaya, ininsanların kalbini kırmaya değer bir dünya değildir. Onun için etraflarında güler yüzlü insanların yaşadığı kişilerin hayatı daha mutlu geçer.” cümlelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri içeren bir yazı yazınız.


Cevap:

Bu dünya öyle çatık kaşla dolaşmaya, insanların kalbini kırmaya değer bir dünya değildir sözü son derece doğrudur. Çünkü bu dünyayı kendini ve etrafındakileri üzmek için dönmemektedir. Birbirimizi üzecek kadar da çokta uzun değildir. Bu nedenle etrafımızda olan kişilerin kıymetini bilmeli, onları yok yere kırmamalıyız.

Herkes mutlu olmayı hak eder. Fakat bazen hayat koşuşturmasından dolayı o mutluluğu kaçırır hatta yok ederiz. Böylelikle etrafımıza bolca mutsuzluk saçarız. Oysaki gülmek, mutlu olmak en büyük ilaçtır.

Hayata karşı mutlu olan insanlar her zaman kazanır. Etrafınızda ne kadar çok mutlu insan varsa sizde o kadar şanslısınız demektir. Hayat her şeye karşı  yüzünüzdeki gülümsemeyle güzel..


8. Aşağıdakilerin hangisinde bir varlığı niteleyici kelime kullanılmamıştır?


A) Dürüst insanlar her zaman kazanırlar.
B) Sevdiklerine sık sık güzel hediyeler alırdı.
C) Komşuluk ilişkilerine çok önem vermeliyiz.
D) İyi yürekli insanlar yetiştirmek zorundayız.


9. “Yeni aldığı kitaplığı keyfince döşedi.” cümlesinde geçen altı çizili sözün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?


A) Kurallara uygun B) Gönlüne göre
C) Hiç yorulmadan D) Rastgele biçimde

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Asık suratlı olmak için ben bir şey değildir. Insanlar mutlu olmaktan hoşlanır ,mutlu insanlar olumlu insanlardır Güler yüzlü insanlar karşısındaki insana olumlu duygular verir. Bu sevmek için en büyük sebeptir ,insan gülünce bir çiçeğe benzer .Gülmeyince olumsuz duygular yayar onun için sevelim sevilelim ve devamlı pozitif olalım bu bize hayatta birçok şey kazandırır.

  2. Güler yüzlü olmak toplumda bizlere birçok değer ve birçok katkı sağlayacağını ifade etmemiz gerekmektedir güler yüzlü insanlar sürekli olarak toplum içerisinde insanlarla ilişkilerini en üst seviyede tutarak toplumda birlik ve dayanışmanın temellerini atan insanlardır Çünkü iletişimde bir kişinin güler yüzlü olması karşıdakinin sürekli olarak varolan kalıplarının kırılmasına ve bu sayede de iletişimin en üst seviye taşınması ile beraber ilişkilerin güçlenmesi ve milletin bir arada kalmasını sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesi olarak değerlendirmemiz büyük önem ifade etmektedir.

  3. Güler yüzlü olmak ve insanlar arasında iyi ilişkiler kurmak yaşamımızda olumlu etkileri olabilir. Asık suratlı insanları kimse sevmez ve çekilebilirler.çocuklar İran yüzlü insanların eğlenceli olduğunu düşünürler.arkadaşlarımız arasında güler yüzlü açık gönüllü hoş görünür bireyler olmak istiyorsak insanlara karşı empati ve hoşgörü kurmayı unutmamalı saygılı olmayı da eklemeniz gerekmektedir. Biz çocukların yüzü her zaman gülsün.biz çocuklar devamlı mutlu olmak ve güler yüzlü olmak isteriz. Küçük bir hediye küçük bir çikolata bizi mutlu edebilir. Bütün dünya çocukları mutlu Gülen yüzlü ve neşeli olmasını isterdim. Güler yüzlü olma insanın pozitif etkileri olabilir.

  4. tarihimizde insanlar iyilik yapmak icin adeta birbirleriyle yarismislardir bunun icin birbirinden ilgic vakiflar kurmuslardir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.