6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 222-224-225-226-227-228-229. Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Obezite Hakkında 10 Soru 10 Cevap Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229


 Obezite Hakkında 10 Soru 10 Cevap Metni Etkinlik Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 222 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Geçmişte insanların beslenme biçimleri ile ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Geçmişte insanların beslenme alışkanlıkları nasıldı? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Aile büyüklerim geçmişte insanlar genellikle kendi ektikleri veya köylerinde bulunan diğer ürünlerle kendi ürünlerini takas ederek beslendiklerini, yerli tohum ,zeytinyağ, pekmez bal gibi doğal yiyecekler tükettiklerini paketli gıdalar tüketmediklerini söylediler.

Fıstık ,menengiç ,kuru üzüm ,hurma, akide şekeri gibi az miktarda da olsa paketli ve hazır yiyeceklerde geçmiş zamanda bulunmaktaydı. Ancak dışarıdan yemekler son derece az ve daha sağlıklıydı. Buradan geçmişteki insanlar da daha sağlıklıydı. GDO lu ve paketli gıda gibi maddelerin hayatımıza geçmesi ile beraber hastalıklar artmıştır.


2. Sağlık ve spor arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.


Cevap: Sağlık ve spor arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsan sağlığının bir kısmı da hareket etmeye bağlıdır. Düzenli spor yapmak ve hareket etmek insan sağlığı üzerinde oldukça etkilidir.

Fıtık gibi hastalıklarda bile düzenli spor ve belirli hareketler önerilir. Görüldüğü gibi demekki düzenli ve bilgili spor yapılırsa bir çok hastalığın üstesinden gelinebilirdi.

Kilo olmak ve vücudun aşırı yağlanması gibi durumlarda sağlık açısından istenmeyen durumlardır. Şeker hastalığı tansiyon gibi bir çok hastalığa sebep olan zor bir durumdur. Düzenli spor ve egzersizle kilo alımı da kontrol altında tutulabilir. Buda sağlıklı kalmak demektir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 224 Soruları ve Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : A) Aşağıdaki kelimeleri anlamlarıyla örnekteki gibi eşleştiriniz.


Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 222-224-225-226-227-228-229. Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 224 Soruları ve Cevapları”

Soru : B) Anlamını eşleştirdiğiniz kelimeleri sözlük sırasına uygun biçimde sıralayınız.


Cevap:

 1. diyabet
 2. diyetisyen
 3. etmen
 4. genetik
 5. kronik
 6. metabolizma

2. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.


1. Obezitenin oluşum nedenleri nelerdir? Örnekler veriniz.


Cevap:   Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları (çok yemek yemek, öğün atlamak, abur cubur yemek), yetersiz fiziksel aktivite (gün boyu bilgisayar karşısında oturmak, hareket etmemek, spor yapmamak), sosyokültürel etmenler (maddi durumun yetersizliğinden dolayı faydalı besinlerin alınmasındaki zorluk, ailenin ve yaşanılan çevrenin beslenme konusundaki bilinçsizliği), genetik etmenler (aile büyükleri arasında obez olanların olması), psikolojik problemler (mutsuz olunduğunda aşırı tatlı yemek vs.)


2. Obezitenin oluşum nedenlerinden hangisinin daha yaygın görüldüğünü düşünüyorsunuz? Nedenleriyle anlatınız.


Cevap: Eğitim düzeyi ve gelir durumunun obezitenin oluşmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Eğitim düzeyi düşük olan kişilerde sağlıklı beslenme bilinci oluşmamaktadır. Gelir durumu kötü olan aileler sağlıklı beslenme yerine karın doyurmaya yönelik hamur işi, ekmek, fast food ürünleri gibi yiyeceklere yönelmektedirler.


3. Eski çağlarda obezite neyin simgesi olarak kabul ediliyordu? Bunu gerekçelerinizle birlikte yorumlayınız.


Cevap: Zenginliğin simgesi olarak görülüyordu. Zengin kişilerin güzel ve lezzetli yiyeceklere daha kolay ulaştığı, fakirlerin ise yeteri kadar yiyecek bulamadıkları için böyle düşünülüyor olabilir.


4. Obezitenin tedavi yöntemleri nelerdir? Açıklayınız.


Cevap: Obezitenin tedavi yöntemleri nelerdir? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Obezite yani aşırı şişmanlık bir çok hastalığın davetçisidir. İnsan vücudu zinde ve sağlıklı kalmak için belirli bir kiloda olmalıdır.

Obezitenin tedavi edilmesi erken önlem alınması ile beraber çok daha kolay gerçekleşebilir.
Bebeklik ve çocukluk döneminde veya kilo alımının fazlalaştığı anda eğer önlem alınır ve diyet programları ile beraber egzersizler uygulanırsa obezite sınırına gelinmeden bu durumdan kurtulunabilir.

Obezite olunduysa diyet programları, belirli egzersiz ve yürüyüşler gerektiği zamanda cerrahi müdahale ile tedavi yapılabilir. Bu kişinin durumuna göre şekillenir. Ancak cerrahi müdahale ile yağ alınsa da diyet ve egzersizler düzenli uygulanmadıkça yağ tekrar oluşacaktır.


5. İleri yaşlarda zayıflamak neden zorlaşmaktadır?


Cevap: İleri yaşlarda zayıflamak neden zorlaşmaktadır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsan metabolizması yaş ilerledikçe yavaşlar. Gençken kilo vermek daha kolayken yaş ilerledikçe bunun zorlaştığını görmekteyiz.

İnsanın hormonal dengesi yaş ilerledikçe farklılaşır.

İnsan gençken ağrıları az ve genellikle daha sağlıklı ve hareketlidir. Ancak yaş ilerledikçe vücut ağrıları ve hastalıklar gençliğe oranla daha çok görülmekte ve hareket gücü azalmaktadır.

Hareket azaldıkça yenen yemeklerin sindirimi de zorlaşır. Bilindiği gibi spor yapmak kilo kontrolü için en büyük etkendir. Hareket miktarı azalan yaşlılar artık kilo verme konusunda yavaş ilerlemeye başlar.

Saydığımız bu sebeplerle yaş ilerledikçe kilo verimi zorlaşır. Bu yüzden sağlıklı olmak isteyen kişiler yaş ilerlemeden kilolarını kontrol altına almalıdır.


6. Zayıflama diyetlerinin bir plana uygun şekilde hazırlanması ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?


Cevap: Zayıflama diyetlerinin bir plana uygun şekilde hazırlanması ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Zayıflama diyetlerinin bir plana göre yapılması çok önemlidir. Bir kişi plansız olarak yemek yediği zaman hem ne kadar yemek yediğini bilemez hem de yemek yemenin uygun olmadığı saatlere akşam yemeğini bırakabilir.
Ancak kişiye belli bir diyet planı verilirse bu saatlere göre yemek düzenini ayarlar ve zayıflaması kolaylaşır.

Ayrıca herkesin ailesiyle belirlemiş olduğu belli bir yemek düzeni vardır. Planlama bu düzen içinde önemlidir.


3. ETKİNLİK


Soru : “Sağlık” kelimesinin sizde çağrıştırdıklarını aşağıdaki noktalı alanlara yazınız. Yazdığınız kelimelerden üç tanesini kullanarak bir konuşma yapınız.


Sağlık

 1. doktor
 2. ilaç
 3. tedavi
 4. spor
 5. beslenme

Cevap: “Sağlık” kelimesinin sizde çağrıştırdıklarını aşağıdaki noktalı alanlara yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sağlık kelimesi ben de spor yapmak, fiziksel aktivitelerde bulunmak ,beslenmek ve güçlü olmak kelimelerini çağrıştırıyor.

Saygıdeğer öğretmenim ve sevgili arkadaşlarım;

Kişinin sağlıklı olması büyük oranda dengeli, sağlıklı ve düzenli beslenmesine, bir de düzenli olarak spor yapmasına bağlıdır.

Bizlerde sağlıklı olmak istiyorsak bu kurallara uymalıyız.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 225 Soruları ve Cevapları


4. ETKİNLİK


Soru : A) Aşağıda, “Beden Kitle İndeksi (BKİ)” ile ilgili açıklamalar verilmiştir. Bu açıklamaları dikkatle okuyunuz.


Cevap: Tablodan yararlanmanız gerekmektedir.


Soru : B) Sağdaki tabloda boy ve kiloları verilen kişilerin BKİ’lerini hesaplayarak değerleri normalin altında veya üstünde olanların başına çarpı (X) işareti koyunuz.


Cevap:   Gülseren ve Selvinaz isimlerine işaret konulması yeterlidir.


Soru : C) Siz de kendi BKİ’nizi bu yöntemle ya da http://beslenme.gov.tr/index.php?page=55 sayfasını kullanarakhesaplayabilirsiniz.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 226 Soruları ve Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : A) Aşağıdaki afişi inceleyiniz. Afişin hazırlanış amacı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 222-224-225-226-227-228-229. Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 226 Soruları ve Cevapları”

Cevap:

Afişte insanların sürekli olarak spora teşvik etmek ve gerekli olan sağlıklarını kazanmak için harekete geçmeleri gerektiğini bizlere anlatmaktadır.

Günümüzde insanların asosyal olması eve kapanması spordan uzak kalması sağlık problemlerine neden olduğu için afiş düzenlenmiş olabilir.


Soru : B) Yukarıdaki afişin hazırlanış amacından hareketle arkadaşlarınıza bir konuşma yapınız. Konuşmanızı aşağıdaki forma göre planlayınız.


Cevap:   Rahat bir nefes için harekete geçin konulu bir konuşma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde birçok insan solunum yolları veya kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma, güçsüz hissetme gibi birçok rahatsızlık problemleriyle karşı karşıyadır. Bu rahatsızlıkları yaşamamak, sağlıklı bir hayat sürebilmemiz için gerekli kontrollerimizi yaptırmalı vede vücudun hantal kalmaması için, vücudun ihtiyaç duyduğu hareketleri mutlaka yapmamız gerekir.

Ayrıca sağlığımızı tehdit eden zararlı maddelerden alkol, sigara veya uyuşturucunun kullanılmaması vücut sağlığını kötü etmenlerden uzaklaştırmış oluruz. Sağlıklı bir yaşam için sabah erken uyanıp yürüyüşler yapmak veya sabahları iş yoğunluğumuz varsa akşamları en az bir saat kadar yürüyüş yapın.

Yürüyüş yapmak için seçeceğiniz yerler bol oksijenin olacağı vede sizi ruhen dinlendirecek yerler olmasına özen gösterin. Şehrinizde bir deniz varsa yürüyüşlerinizi sahilde deniz kokusuyla yapmanızı öneririm. Eğer şehriniz iç kesimlerde bir yerde ise ormanlık veya büyük bir parkta güvenli şekilde yürüyüş yapabileceğiniz yerleri seçmenizi öneririz.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 227 Soruları ve Cevapları


6. ETKİNLİK


Soru : “Sağlıklı Beslenme” konulu bir afiş tasarlayınız. Afişinize uygun bir slogan yazınız. Tasarladığınız afişi büyüklerinizden yardım alarak sosyal medyada paylaşınız.


Cevap: “Sağlıklı Beslenme” konulu bir afiş tasarlayınız. Afişinize uygun bir slogan yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

 1. Yeterli ve dengeli beslen, gücüne güç kat.
 2. Zihin sağlığı beslenmeden geçer.
 3. Güçlü insanlar, beslenmesine dikkat eden insanlardır.
 4. Beslenmeyi bilerek, geleceği yakala…
 5. Başarının sırrı, dengeli ve yeterli beslenme….

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 222-224-225-226-227-228-229. Cevapları MEB Yayınları


7. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki üyelik formunu, istenen bilgiler doğrultusunda doldurunuz.


Cevap: Bu kısma kendi bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 228 Soruları ve Cevapları


8. ETKİNLİK


Soru : A) Aşağıdaki broşürde yer alan bilgileri dikkatlice okuyunuz.


Cevap: Resimde verilen bilgileri okuyunuz.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 229 Soruları ve Cevapları


Soru : B) İncelediğiniz broşürden hareketle aşağıdaki etkinlikleri yapınız.


1. Piramidin alttan ikinci basamağında yer alan besinlerin önerilen günlük tüketim miktarlarını yazınız.


Cevap: Sebze grubu günde 2½ – 4 porsiyon

Meyve grubu günde 2½ – 4 porsiyon


2. Piramidin en üst basamağında yer alan besinlerin tüketimiyle ilgili neler önerilmektedir? Bu besinlerle ilgili yapılan öneriyle ilgili düşüncelerinizi yazınız.


Cevap: Seyrek ve az miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Bu besinler şeker oranı yüksek besinlerdir. Hareketsiz bir yaşam ile birlikte bu tür besinler obeziteye ve diyabet gibi hastalıklara neden olurlar. Seyrek ve az tüketilmesi uygundur.


3. Kas ve kemik güçlendiren aktiviteler arasında ip atlama ve şınav sayılabilir.


4. Hareketsiz yaşam süren bireyler için bu broşürde şunlar önerilmektedir:


Cevap : Bilgisayar, oyun konsolları, televizyon vb. başında günde 2 saatten fazla vakit geçirmemek. Şekerli yiyecekleri seyrek ve az tüketmek.


5. Bisiklete binmek, paten kaymak ve yürüyerek okula gitmek gibi aktiviteler günlük aktiviteler olarak adlandırılmaktadır.


6. Kendinizi bu piramidin hangi basamağına yerleştirebilirsiniz? Nedenleriyle yazınız.


Cevap: İnsanlar bu piramidin en üst seviyesinde yer almaktadır.


9. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki fıkrayı okuyunuz. Fıkrada verilmek istenen ana düşünceyi bulunuz.


EVİNİZİ DE HATIRLAYIN

Nasrettin Hoca günün birinde hastalanır. Yatak yorgan derken Hoca’ya geçmiş olsun ziyaretleri başlar. Bir gün böyle, iki gün böyle… Bu arada Hoca da yatağın içerisinde ağrıların etkisiyle kıvranmaktadır. Geçmiş olsuna gelen komşular ilk geldiklerinde,

— Hocam, geçmiş olsun, ne oldu, nasılsın, dedikten sonra hastayı bırakıp kendi aralarında sohbeti koyulaştırmaktadırlar. Hoca’nın hanımı da gelenlere şerbet ikram etmekte bu arada vakit de ilerlemektedir. Her gelen oturmakta bir türlü kalkmayı hatırlayamamaktadır. Hocanın ağrısı çoktur ama misafirlerine de “Kalkın gidin.” diyemez. Ne kadar inlese de sızlansa da oflasa da hepsi boşuna… Bütün bu oflamaların sonunda hiç kimse yerinden kıpırdamaz. Vakit epey ilerleyince misafirlerden biri:

— Hocam, kusura bakma, geç oldu, biz gidelim, daha sonra yine geliriz. Bir emrin olursa haberimiz olsun, deyince Hoca taşı gediğine koyuverir:

— Vallahi komşular bu öğüdümü iyi öğrenin. Bundan sonra hasta ziyaretine gittiğinizde evinizi de hatırlayın, başka da bir diyeceğim yok, haydin güle güle, der.

Habip ALMİŞ – Cengiz YAKINCI


Cevap: Hasta ziyaretleri kısa olmalıdır.


GELECEK DERSE HAZIRLIK


Soru : İlgi duyduğunuz spor dalı ile ilgili bir haber metni araştırınız.


Cevap: İlgi duyduğunuz spor dalı ile ilgili bir haber metni araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Avrupa’da tepetaklak olduk! Futbol ve basketbolda kabus…

Futboldaki iki kupada temsilcimiz kalmadı, 2021’i göremedik. 2022-23’de lig şampiyonumuz, Devler Ligi’nde ön eleme oynayacak. Aynı tehlike önümüzdeki 2021-22 sezonu için de geçerli. Erkek basketbolundaki 9 temsilcimiz, 3 kupadaki 54 maçın 18’ini kazanabildi. Galibiyet oranı yüzde 33… 9 takımımızdan sadece 2’sinin aldıkları galibiyet sayısı, mağlubiyetlerinden fazla…

https://skor.sozcu.com.tr

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  eskiden insanlar tarlalarında ve bahçelerinde eksikleri meyve sebzeler ve bakımları tüketirler de ayrıca kendileri yapmış oldukları pekmezler kuruyemişler ve birçok kurutulmuş yiyeceği kışın tüketerek sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur vardı eskiden insanlar dışarıdan herhangi bir yemek ısmarla maz ve bunları tük etmezlerdi günümüzde insanlar ise genellikle paketlenmiş ve hazır gıdaları tercih ediyor fastfood yiyecekler yiyor ve cips kola gibi zararlı alışkanlıklar edinip sağlıklarını kötü yönde etkileyecek yiyecek ve içecekleri yöneliyorlar ayrıca eskiden insanlar kendi ekmeklerini bile kendileri katkısız bir madde olmadan üretip tüketir herhalde günümüzde böyle bir ekmeği bulmak çok zor olur

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.